Hem Sağlığınızı Koruyan Hem Kilo Verdiren Protein Diyeti!

Hem Sağlığınızı Koruyan Hem Kilo Verdiren Protein Diyeti!

Özellikle yaz ayları gelmeden önce diyet listeleri elden ele dolaşmaya ve internette hızlı kilo verdiren diyet programları araştırılmaya başlar. Aynı anda spor salonlarına kayıt yaptıranların sayısı artar, doğa yürüyüşleri başlar. Diyetisyenlere başvurarak kilo verme yoluna gidenlerin de sayısında artış olur.

Sağlık İçin Protein Alımı Şart!

Ancak kilo verirken önemli olan tabii ki sağlımızın zarar görmemesidir. Diyetlerde proteine mutlaka yer verilmesi gerektiği uzmanlar tarafından her fırsatta belirtilir. Vücuttaki amino asitlerin bir zincir halinde birbirine bağlanması şeklinde oluşan proteinler sağlık için oldukça faydalı ve gereklidir.

Sporla Desteklenmeli!

Et ve süt ürünlerinde, baklagillerde bol miktarda protein bulunur. Yeterli protein alımı ile bağışıklık sistemi de güçlendirilmiş olur. Kişinin yeterince protein alması demek metabolizmasının dengelenmesi ve kas dokularının gelişmesi demektir. Ancak bunu sağlayabilmek için protein alımına sporu da eklemek gerekir.

Doktorunuza Mutlaka Danışın!

Son dönemlerde çokça adından söz ettiren diyet programlarından biri olan protein diyeti uygulayanlar 3 günde 3 kilo verdiklerini söylüyorlar. Protein ağırlıklı olan bu diyeti ve diğer tüm diyet listelerini beslenme programlarınıza dahil etmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerektiğini de belirtmek isteriz.

Protein Diyeti Nedir?

Protein diyeti günlük beslenmede protein ağırlıklı gıdaların öncelikli olarak tüketilmesi, şeker, karbonhidrat ve yağ içeren gıdaların azaltılması şeklinde uygulanan diyettir. Protein diye uygulayanlar süt ve süt ürünleri, kırmızı et, beyaz et ve baklagilleri tüketirler. Bu diyette alınan gıdaların besin değerlerinin yüksek olmaması da önemlidir. Şeker ve karbonhidrat içeren gıdalardan hiç tüketilmez.

Protein Diyetinin Etkileri Nelerdir?

Protein ağırlıklı beslenmek metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Böylece tüketilen gıdaların şişkinlik gibi soruna yol açması da önlenir. Bilinen birçok hızlı kilo verdiren diyette olduğu gibi protein ağırlıklı beslenmede de verilen kilolar kolay kolay geri alınmıyor. Diyet yapanlar bunu ödem atarak değil, yağ yakarak kilo verdikleri için başarabiliyorlar.

Proteinler görevleri gereği vücuttaki kemiklerin, kasların ve kanın gelişimi ve düzenli işleyişinden sorumludurlar. Proteinli gıdaların sindirimi sırasında, şekerli ve yağlı gıdaların sindirimine göre iki kat daha fazla enerji harcanır. Bu sayede kalori harcanması da daha hızlı gerçekleşiyor. Ayrıca protein diyetinde vücuttaki as dokusu korunuyor ve yağ kütlelerinden kilo veriliyor.

Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Protein diyetlerinin ilk dikkat edilmesi gereken noktası günde 2 – 3 litre su içmektir. Su içmek sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

Ayrıca bu diyete yağlı ve karbonhidratlı besinlerin tüketimi olmadığından makarna, pilav, hamur işleri, tatlı, ekmek, şekerli besinler ve kızartmalar yasaktır. Protein diyetinde çok şekerli meyveler olan kiraz, çilek, karpuz gibi meyveler tüketilmez.

Çok acıkan sık sık yemek yeme alışkanlığı olan kişiler protein diyetinde zorlanmazlar. Çünkü proteinli gıdaların sindirimi uzun sürer, sık acıkılmaz.

Protein diyeti yaparken destek amacıyla metabolizmayı hızlandıran bitki çayları da içilebilir.

Aşağıda ayrıntıları yer alan protein diyeti 3 gün yapılmalıdır. Bu diyet aslında kısa süreli bir detoks olarak düşünülebilir. Diyet süresince sabah kahvaltısından önce 1 su bardağı ılık ve limonu su içmeyi de unutmayın.

3 Günlük Protein Diyeti Listesi

Birinci Gün

 • Sabah: 3 yumurtayla yapılmış omlet – 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi – 3 tane sivri biber – kıvırcık, marul, maydanoz gibi yeşillikler – şekersiz çay
 • Öğlen: 4 adet ızgara köfte (yağsız kıymadan yapılmış) – yeşil salata
 • Ara Öğün: 10 tane çiğ badem – 1 kase yağsız yoğurt
 • Akşam: 1 kase çorba – yeşil salata

İkinci Gün

 • Sabah: 1 tane haşlanmış yumurta – yeşillikler – lor peyniri – şekersiz çay
 • Ara Öğün: 3 tane ceviz
 • Öğlen: 1 porsiyon ızgara balık (120 gram) – yeşil salata
 • Akşam: 1 kase mercimek çorbası – yeşil salata

Üçüncü Gün

 • Sabah: 3 tane yumurta, 2 demet maydanoz ve 1 yemek kaşığı lor peyniri ile yapılmış omlet – sivri biber – şekersiz çay
 • Ara öğün: 1 su bardağı ayran
 • Öğlen: Izgara tavuk göğsü – yeşil salata
 • Akşam: 1 kase yağsız yoğurdun içine 1 tane kivi, 5 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 tatlı kaşığı keten tohumu, 1 çay kaşığı tarçın ve 1 yemek kaşığı buğday ruşeymi

Protein Diyeti Yaraları Nelerdir?

 • Protein içeren gıdalarla beslenildiğinden yağ yakımı hızlanır ve kilolar yağ olarak verilir.
 • Tüketilen gıdalardan dolayı tokluk hissi yoğun olur. Bu yüzden protein diyeti zorlanılan bir diyet değildir.
 • Protein diyeti yağları yakarken, kasları besler.
 • Proteinlerin sindirimi, yağ ve karbonhidrata göre daha zor olduğundan daha çok kalori yakılır.

Protein Diyeti Zararları Nelerdir?

 • Protein ağırlıklı gıdalarla beslenmek karaciğer yağlanması ve böbrek sorunların neden olabilir.
 • Protein diyetinde kolesterolün yükselme ihtimali vardır.
 • Diyet süresince şeker alımı olmadığından vücudun enerjisi düşer. Odaklanma ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Protein diyetinde lifli besinler çok yer almaz. Bu yüzden hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sorunları yaşanabilir. Bu sorunlar için çözüm bitki çayları tüketmektir.
Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz