Hukuki Destek Almaktan Çekinmeyin!

Hukuki Destek Almaktan Çekinmeyin!

Karadeniz bölgesinin nüfus yoğunluğu en yüksek olan şehirlerinden Samsun, her yıl pek çok davanın görüldüğü bir hukuk şehridir. Merkez ilçesinde bulunan yeni Adliyesinin yanında farklı şehirlerdeki dosyalara bakmakla da görevli olan Bölge Adliye Mahkemesinin de bu şehirde bulunması nedeniyle Samsun Avukat sayısı olarak da bölgenin önde gelen illerinden bir tanesidir. Kalabalık ve yoğun bir tempo ile faaliyet gösteren ofislerine sıklıkla adliye çevresinde rastlanmaktadır.

Dava yoğunluğunun fazla olması nedeniyle Samsun Mahkemelerinde görülen duruşmalar ekseriyetle kısa sürmektedir. Ancak duruşmaların kısa olması sanılanın aksine dava sürecini hızlandırmamaktadır. Her duruşmadan sonra pek çok husus havada kalmakta, yargılamayı yapan mahkeme hakimi tarafından açıklığa kavuşturulması beklenmektedir. Bu nedenle duruşmalardan sonra yazılı beyan verilerek havada kalan noktalar hakkında detaylandırma yapılmalıdır. Davasını kendi takip edenler için bu oldukça zordur. Zira dilekçenin nasıl yazılacağından tutun da dilekçenin nereye verileceğine kadar pek çok bilinmezlik vardır. Bu nedenle bazı dava türlerinde mutlaka avukatlar ile görüşülmelidir. Bu türlerden biri de boşanma davalarıdır. Aile Mahkemelerinde görülen davanız için bir Samsun Boşanma Avukatı ile çalışmanız hem davanın takibini kolaylaştıracak hem de lehinize en iyi sonucun alınmasını sağlayabilecektir.

Özellikle son dönemde; meclisten Yeni İnfaz Yasasından, Araç Değer Kaybına kadar pek çok yeni kanun düzenlemesi geçmektedir. Tüm bu kalabalık kanun metinlerinin biliniyor olması daha önce mahkeme ile işi olmamış bir vatandaştan beklenemez. Bu yüzden makalemizin önceki bölümlerinde de belirttiğimiz gibi bir avukattan ya da daha önce benzer bir dava geçirmiş birinden tavsiye alınması, bir yol haritası çıkartılması taraf lehine olacaktır. Ancak tekrar belirtmekte fayda görmekteyiz ki hukuktan ve kanunlardan haberi dahi olmayan üçüncü şahıslardan uzak durulmalıdır. Bunlar, dilekçe yazan arzuhalciler ve tazminat alımına aracı olan hasar danışmanlık şirketleridir. Trafik kazalarının sayısının fazla olması nedeniyle Samsun Araç Değer Kaybı Tazminatı başvurularında Türkiye’nin önde gelen illerinden biridir. Bu durum yüksek komisyonlar ile çalışan hasar danışmanlık şirketlerinin de iştahını kabartmaktadır. Bu şirketler kazanın hemen ardından taraflar ile iletişime geçerek onları içerisinden çıkılamayan zorlu sözleşmeler ile bırakırlar. Bunun yerine bir avukat ile anlaşılması hem resmi olarak hem de kanuni olarak daha sağlıklı olacaktır.

İnsanların avukat tutmaktan çekinmelerinin belki de en önemli nedeni avukatlık ücretlerinin çok yüksek olduğunu düşünmeleridir. Ancak sanılanın aksine bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. Günümüzde pek çok avukat; masraflar için ufak peşinatlar ve dava sonu ücretler ile çalışmaktadır. Bu nedenle bir dava açmadan ya da açılmış bir davaya katılmadan önce mutlaka bir hukuki danışman ile görüşerek bilgi almanızı tavsiye etmekteyiz. Böylece mahkeme önünde yapılan yargılama sırasında kendinizi ve iddianızı en iyi şekilde ileri sürebilir, yaşanması muhtemel kayıplarının da önüne geçmiş olursunuz.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
Name
Mail adresiniz