Hurrem Sultan Nisan'da Samsun'da

0

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SDOB), Samsun Atatürk Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde 4 Nisan Pazartesi ve 9 Nisan Cumartesi akşamı orijinal adıyla ‘Hurrem Sultan’ balesini sahneliyor.

 

İlk defa 1977’de Oytun Turfanda’nın koreografisi ve Nevit Kodallı’nın bestesiyle Ankara Devlet Balesi tarafından sergilenen bale, Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci’nin sahnelemesi ile mayıs ayında da İstanbul seyircisinin karşısına çıktı.

Oytun Turfanda‘ nın kendi deyişiyle ‘’tarihin tozundan, pasından arıtarak yalın ve duygusal bir anlatımla’’ sahnelenen eserdeki folklorik öğeler, dönemin ruhunun yansıtılmasını sağlıyor.

- Reklam -

Eserde Hürrem Sultan’ı Deniz Zirek ve Müge Celiloğlu, Kanuni Sultan Süleyman‘ı Selim Borak ve Mehmet Nuri Arkan, Gülbahar‘ı Tülay Yalçınkaya ve Ebru Cansız, Mustafa’yı  Deniz Özaydın ve Ali Türkkan, Baş çengiyi ise Zuhal Karaca ve Hüma Ersel dönüşümlü olarak dans ediyor.

 

[quote font=”georgia”] 1. PERDE

1. Tablo

Huzurda bulunan saraylılar tarafından boşaltılan avluda Valide Sultan, küçük Şehzade Mustafa ve annesi Gülbahar, Taht’a geçmiş olan Sultan Süleyman’ı kutlarlar. Eteğini öpmek isteyen anasına Süleyman fırsat vermez.

2. Tablo

Sarayda yaşam sürmektedir. Valide Sultan, Danışman ile birlikte, çok çalışmakta olan oğluna sunulmak üzere bir cariye seçer. Bu, oğlunun ?güleryüz? anlamına gelen ?Hurrem? adını vereceği Slav güzelidir.

Geleneksel hazırlanma töreninde Haseki Sultan olma ümitlerinin tehlikeye gireceğini sezen Gülbahar, üzüntülüdür.

3. Tablo

Genç cariye, erkeğinin yatağını öper. Sultan Süleyman, ilk kez gözlerine bakmaya cüret eden yeni odalığının karşısında etkilenmiştir. Büyük adam, aşkıyla büyüyen Hurrem’ini yaratır.

4. Tablo

Kenara itilmiş olan Gülbahar, artık genç bir Şehzade olan oğlu Mustafa ile avunmaya çalışmaktadır.

5. Tablo

Ve Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman…

6.Tablo

Halk, dirlik düzenliğinin mutluluğunu yaşamaktadır.

2. PERDE

1. Tablo

Geleneklere göre Sultan’ın ilk oğlunun Vali olarak atanması gerekmektedir. Manisa valisi olan Şehzade, yine geleneklere göre Sultan’ın ölümünde Taht’a çıkacak ilk şehzadedir. Hurrem Sultan, kendi oğullarından birinin Taht’a geçmesini arzulamaktadır. Kanunlara, törelere çok bağlı olan Sultan Süleyman, Hurrem’in bütün yalvarmalarına ve Mustafa’yı kötülemelerine rağmen, bir elçiyi kabul divanı toplantısında Mustafa’yı Manisa Valiliği’ne atar.

Fatih döneminden kalan kanunlara göre, Sultan’ın devletin güvenliği bakımından veliahttan başka öteki şehzadelerini öldürtmek hakkına sahip olduğunu düşünmekte olan Hurrem, oğullarının ve kendisinin geleceğinden duyduğu endişe ile çeşitli entrikalara girişmiştir. İşlerinde damadı Rüstem Paşa’yı kullanmaktadır.

2. Tablo

Düzmece bir belgenin Kanuni’ye verilebilmesi için haremde bir eğlence düzenlenmektedir.

3. Tablo

Hurrem Sultan’ın kendisi için düzenlediği ve de dans ettiği şenlikte Kanuni, Rüstem Paşa’nın elinden oğlu aleyhindeki belgeyi alır. Artık kararını vermiştir.

4. Tablo

Manisa Valiliği’nden alınmış ve Amasya Valiliği’nde bulunmakta olan Şehzade Mustafa, Ereğli’de seferdeyken kendini çağırtan Sultan’ın çağrısını, yakınlarının uyanlarına rağmen babasına duyduğu inanç ve bağlılıkla kabul eder. Ancak, ?Baba, baba? diye haykıran Şehzade Mustafa’nın son görebildiği, cellâtlara işaret veren babasının elidir.

5. Tablo

Oğlunu da yitiren Gülbahar, sonsuz acılar içindedir. Zafer Hürrem’indir.

6. Tablo

İmparatorluk sınırlarını Osmanlı tarihinde en geniş çizgisine ulaştırmış, adaleti ile ?Kanuni? adını alan ve tüm dünya ülkeleri tarafından saygıyla karşılanan Kanuni de her insan gibi sevgileri ve tutkularıyla yaşamaktadır. Yıllar, bu tutkular, sevgiler, ülke yönetimi için fedakarlıklar, seferler ve zaferlerle geçer. [/quote]

 

“Hurrem Sultan” adlı bale biletleri biletiva.com internet sitesinden ve Samsun AKM gişelerinden temin edebilirsiniz. Gişeler her gün saat 10.00 – 18.00 arası, temsil günlerinde ise temsil başlama saatine kadar açıktır. Biletler 10 TL – 15 TL – 20 TL arasında değişmektedir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X