İlk Türk Hükümdar: Teoman!

İlk Türk Hükümdar: Teoman!

Tarih araştırmalarına göre bilinen ilk Türk Hükümdarı Teoman’dır. Teoman bir çok Türk boyunu bir araya getirip m.ö 220 yılında Asya Hun devletini kurarak devletin başına geçmiştir. Bazı kaynaklara göre Hun İmparatorluğu Teoman’dan çok öncesine dayansa da bilinen ilk Türk devleti Teoman’la kurulmuştur. Teoman’dan önce türk boyları bir araya gelemedikleri için çevredeki diğer devletler için ciddi bir sorun teşkil etmiyorlardı ancak Teoman’la birlikte biraraya gelen Türkler diğer devletler ve özellikle Çin için önemli bir sorun olmaya başlamıştır.

Teoman’ın Çocukları

Teoman’ın Ay Kağan ve Yenşi adında iki karısı ve bunların her birinden birer oğlu olduğu bilinmektedir. Hun Devletinin en güçlü hükümdarlarından Mete Han’ın Teoman’ın Türk eşinden oğlu ve varisi olduğu söylenmektedir ancak Teoman kendi yanında daha itibarlı olan Çin’li karısı Yenşi’den olan oğlunu varisi yapmak istemektedir bu yüzden Mete’yi rehin vererek esir düşmesini sağladığı ve esir düştükten sonra da Mete’nin esir düştüğü Yüeçiler’e, Mete henüz esirken savaş açtığı bilinmektedir. Teoman’ın Yüeçilere savaş açmasının sebebinin Mete’nin ölümünü sağlamak istemesi olarak yorumlanmaktadır.

Mete’nin Esaretten Dönüşü

Her ne kadar Teoman Mete henüz esirken Yüeçi’lere savaş açmışsa da Mete kaçmayı başarmış ve geri dönebilmiştir. Bu başarı üzerine Teoman Mete’ye yönetmesi için oldukça kalabalık bir topluluğu vermiştir.

Teoman’ın Ölümü

Esir hayatı yaşadıktan sonra babası Teoman ve üvey annesine kin biriktiren Mete kısa süre içerisinde yanında birçok asker bir araya getirip Teoman’ın üzerine gitmiş ve babası Teoman, üvey annesi olan Yenşi ve Çinli eşten olan üvey kardeşini öldürmek suretiyle m.ö 209 yılında hükümdar olmuştur. Böylece Teoman’ın 11 yıllık hükümdarlığı nihayete ermiştir.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
Name
Mail adresiniz