İş Görüşmelerine Dair 12 Sıradışı Uyarı!

İş Görüşmelerine Dair 12 Sıradışı Uyarı!

Çalışma yaşamında iş görüşmelerinin önemi hem başarı, hem de kariyer basamaklarındaki hız için önemlidir. Bu görüşmelerde ilk izlenimin önemine süreli olarak dikkat çekilir. Ancak bir de çok bilinmeyen iş görüşmesi püf noktaları vardır ki; bunlara dikkat etmek o görüşmede ilk izlenimi olumlu hale getirmek ve bir adım öne çıkmak demektir.

İlk İzlenim için Saniyeler Yeterli!

İş görüşmelerinde ilk izlenim, görüşmedeki yetkililerin aday ile ilgili ilk fikirlerinin oluşması demektir. Uzmanlar ilk izlenimin oluşması için saniyelerin yeterli olduğunu söylüyorlar. Bu aşamaya gelene kadar etkili bir özgeçmişle başvuru yapmış olmak gerekli. Görüşmeye giderken seçilen kıyafetler, görüşmedeki konuşma tarzı, genel tavır ilk izlenimin önemli belirleyicileri olarak biliniyor. Ancak belki de şu ana kadar hiç duymadığınız bazı noktalar var ki; o işi kaybetmenize neden olabilir. İşte iş görüşmelerinde yapmamanız gereken o öneriler…

Ağır Parfümler Sürmek

Yapılan araştırmalar kişilerin yüzde 30’lu bölümünün ağır parfümleri sevmediğini ortaya koyuyor. Bazı kişilerde baş ağrısına neden olabilen ağır parfümler gözlerde yanmaya ve mide bulantısına da yol açabiliyor. Görüşme yapacağınız işe alım yetkilisinin böyle biri olduğunu unutmayın ve iş görüşmelerine giderken ağır parfümler kullanmaktan kaçının.

İşe Alım Yetkilisiyle Flört Etmek

İş görüşmelerinde yapılan en büyük hatalardan biri işe alım yetkilisiyle sözlü olarak flörtleşmeye çalışmak olarak belirtiliyor. Ofisteki diğer çalışanlar da buna dahil. İş görüşmesi için sıranız beklerken hiç kimseye medeni durumunu sormayın, ikram edilse dahi kahve veya çay içmeyin. Bu durum karşı tarafça sizin o görüşmeyi ciddiye almadığınız şeklinde algılanır.

Yanına Su Almayı Unutmak

İşe görüşmesi öncesi yapılan hazırlıklar sırasında çantanıza mutlaka bir şişe su koymalısınız. Görüşmenin gerginliği sizi susatabilir, ağzınız ve dudaklarınız kuruyabilir. Böyle bir duruma düşmemek için yanınıza su almalısınız.

E-Posta Adresinin Profesyonel Olmaması

İş yaşamına adım attığınız andan itibaren artık her anlamda profesyonel olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Okul çağlarında kullandığınız takma adlardan, komik kelimelerden oluşan e –posta adresini yerine adınız ve soyadınızdan oluşan bir adrese geçme zamanı gelmiş demektir. Diğer şekildeki e-posta adresleri kurumsallıktan ve ciddiyetten uzaktır. Adınız – soyadınızdan oluşan adresler karşı tarafa profesyonel olduğunuzu göstermenin bir yoludur.

Kahve ile İş Görüşmesine Gitmek

Kahvenin sakinleştirici etkisi kanıtlanmıştır. İş görüşmesine gitmeden önce sakinleşme isteğiniz de anlaşılabilir. Ancak yoldan aldığınız karton bardaktaki kahve ile iş görüşmesi yapacağınız şirkete girmek büyük yanlıştır. Size şirkette sıra beklerken kahve ikram edilmiş olsa dahi görüşme odasına girerken yanınıza almayın. Görüşme sırasında dikkatiniz dağılacağı gibi soruları kaçırma, cevaplara odaklanamama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Kahve yerine kartvizitinizi unutmayın yeter…

Kafeinli İçecekler İçmek

İş görüşmesine girmeden kısa bir süre önce kafeini bol içecekler içmek terlemeye yol açar, kan dolaşımınızı hızlandırır. Ayrıca bağırsaklarınızın hızlı çalışma ihtimali de vardır. zor durumda kalmamak için kahve içmeyi görüşmeden sonraya bırakmalısınız.

Görüşmeye Uykusuz Gitmek

Ertesi gün bir iş görüşmeniz varsa bir gece önce cep telefonunuza, tabletinize ve bilgisayarınıza her zamankinden daha erken veda edin ve erken uyuyun. Uykusuz bir şekilde iş görüşmesine gitmek yapılacak hataların en büyüklerindendir. Yorgun görünen, uykusuz olduğu belli olan, gözlerinin altı morarmış bir aday işe alım yetkililerinin hiç hoşuna gitmez. Uykusuzluk ayrıca dikkatinizi toplamanıza, odaklanmanıza, sorulara hızlı cevap vermenize engel olur.

Kişisel Sorunlardan Bahsetmek

İş görüşmeleri sırasında size yöneltilebilecek bazı tuzak sorular vardır. Bunlar özel yaşamınızla da ilgili olabilir. Bu yönlü sorularda detaylara girmek, özel yaşamdaki sorunlardan bahsetmek yanlıştır. Sizin amacınız samimi ve doğal görünmek olabilir, ancak işe alım yetkilileri bunu profesyonellikten uzak olmak şeklinde değerlendirir.

Duyguların Esiri Olmak

İş görüşmelerinde stresli, gergin ve heyecanlı olmak gayet normaldir. Bunun sadece size özgü bir durum olmadığını bilin ve duygu kontrolünüzü elinizde bulundurun. Duygularınızı kontrol edemezseniz vücut sıcaklığınız artar ve terlersiniz. Parlayan bir yüz, terli eller ve terden ıslanmış kıyafetlerle iş görüşmesine girmemek için gerginlikten uzaklaşmalısınız. Bunu bir bardak soğuk su içerek ya da kendinizi telkin etme yoluyla sağlamaya çalışın.

Kendini Zayıf Göstermek

İş görüşmelerinde kendinizi zayıf gösterecek cümle ve kelimelerden kaçının. Örneğin “Afedersiniz” kelimesini siz kibarlık ifadesi olarak kullansanız da karşı taraf bunu zayıflık ve özgüven eksikliği olarak algılayabilir. Seçtiğiniz kelimelere dikkat etmek görüşme sırasında iplerin sizde kalmasını veya karşı tarafa geçmesini sağlar.

Görüşmeye Gidilecek Çantayı Düzenlememek

İş görüşmesi öncesi hazırlıklardan biri de çantanızı temizlemektir. Görüşmeye gideceğiniz çantanızın içindeki tüm gereksiz şeyleri çıkartın. Sadece gerekli olabileceğini düşündüklerinizi bırakın. Görüşme sırasında çantanıza kalem ya da özgeçmiş örneğinizi ararken bambaşka bir şeyin elinize gelmesi hiç hoş olmayacaktır. Bu durum işe alım yetkilisine düzensiz olduğunuz imajı vermek demektir.

Görüşmeden Önce Özgeçmişi Okumamak

İş başvuruları için etkili ve doğru özgeçmiş hazırlamak önemlidir. Her ne kadar özgeçmişinizin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olsanız da; görüşmeden önce bir kez daha okumanızda fayda var. Herkesin hata yapabileceğini düşünün ve CV’nizi son bir kez daha kontrol edin.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz