İş Görüşmesinde Kesinlikle Giymemeniz Gereken Renk!

İş Görüşmesinde Kesinlikle Giymemeniz Gereken Renk!

İnsan kaynakları uzmanları çalışanlara kesinlikle giymemeleri gereken renk ve dikkat etmeleri gerekenlerle ilgili tüyolar vermeye devam ediyor.

İş görüşmelerinin en önemli püf noktası tabii ilk izlenimdir. İnsan ilişkilerinin de kilit noktası olan ilk izlenim insan kaynakları yetkililerinin de dikkat ettiklerindendir. Doğru renk seçimi ve iş görüşmesine en uygun giyim tarzının adayı diğerlerinden öne geçirir mi?

Turuncunun Her Tonundan Uzak Durun!

Online istihdam şirketi CareerBuilder tarafından 2013 yılında bir araştırma yapılarak rapor hazırlandı. Araştırmaya 2.099 işe alım uzmanı katıldı. Elde edilen sonuçlar hayli şaşırtıcıydı. Raporda turuncu kıyafetlerin iş görüşmeleri için uzak durulması gereken renk olduğu belirtildi. CareerBuilder’in araştırmasından turuncu en profesyonel olmayan renk olarak çıktı.

Cırtlak Renklerden Uzak Durun!

Turuncu gibi canlı, sıcak ve parlak renkler iş görüşmeleri için kesinlikle profesyonellikten uzak renklerdir. Ayrıca parlak pembe, şeker pembe, kan kırmızı, hardal rengi, fıstık yeşili gibi dikkat çekici ve göz alıcı renkler de bu görüşmelerde hoş görünmez. İş Görüşmelerine bu renklerle gidilmemesi gerekir.

Duygusuz Renkleri Seçin, Samimiyeti Mimiklerinize Bırakın

İş görüşmelerinde adayların işverenlerle bizzat tanışması, başarılarını, becerilerini, duruşunu ve profesyonelliğini geliştirmesi açısından ilk izlenim büyük bir fırsattır. Görüşmede hangi rengi giyeceğinizden emin değilseniz siyah, krem rengi, koyu mavi ve lacivert renklerinden birini seçebilirler. Bunlar garanti ve nötr renklerdir. Gömlek giyilecekse de beyaz her zaman en iyi seçimdir. Görüşmeye nötr renklerle gitmek olayı basit ve geleneksel bir hale getirir, risksizdir. Ayrıca bu renklerle karşı tarafa bir takım oyuncusu ve lider olduğunuz mesajını da verir.

Son Güne Kalmayın! Vakit Ayırın.

Ertesi gün gidilecek iş görüşmesinde ne giyileceği mutlaka önceden planlanmalıdır. Kafanızda kombininizi oluşturmalı, tüm kıyafetlerinizin giyilmeye hazır olduğundan emin olmalısınız. Bu plan sizi son dakika sürprizleri ile mücadele etmek zorunda kalmaktan kurtarır.

Kıyafet seçimi konusunda kararsızsanız iş görüşmesine gideceğiniz şirketin web sitesindeki görseller size yardım edebilir. Sitede çalışanların resimlerinden fikir edinebilir, bu ipuçlarıyla daha net karar verebilirsiniz.

Sadeliğe Önem Verin

İş görüşmesine giderken çok fazla aksesuar kullanmak uygun olmaz. Çünkü aksesuarların karşı tarafın dikkatini dağıtma ihtimali vardır. Erkekler şık bir saat tercih edebilir, kadınlar için ise sadece küçük ve zarif bir küpe uygun olur.

Kıyafetlerinizde Ahenkini Yakalayın!

İş görüşmesine gitmeden önce kıyafet kombini seçiminde renk uyumunu unutmayın. Mavi gözlü iseniz bluzunda veya kravatınızda mavi küçük bir detay size zarafet katar. Göz rengi ile uyumlu küçük detaylar çok özel görünür, ince ve güçlü bir ifade oluşturur.

Şirketin Bir Karakteri Var mı? Varsa Uyum Sağlayın!

İş görüşmelerinden önce şirket içinde ne şekilde bir örgütlenme olduğunu araştırmanız kıyafet seçiminizdeki kararınızı kolaylaştırır. Kurumsal bir şirket tarafından iş görüşmesine davet edildiyseniz mutlaka klasik takım elbise giymelisiniz.

Bu seçimde kadınlar için etek-gömlek-blazer ceket üçlüsü her zaman hayat kurtarıcıdır. Bu seçim stiletto gibi topuklu ve kapalı ayakkabılarla kombinlenebilir.

Erkekler için uygun olansa siyah takım elbise ve beyaz gömlektir. Kravat, deri kemer, koyu renk Oxford ayakkabı ile kombin tamamlanabilir.

Görüşmeye gideceğiniz şirketin bir reklam ajansı veya start-up olması halinde kreatif kişiliğinizi öne çıkartacak kıyafetler seçmeniz gerekir. Desenli ve renkli olmayan elbiseler, kanvas pantolonlar, Loafer veya Oxford ayakkabılar, slim fit gömlekler tercih edilmelidir.

Saçlarınız Bakımlı ve Modern Olsun!

İster modern bir saç stiliniz olsun, ister klasik; kıyafetiniz, makyajınız ve saç şeklinizin uyumlu olması gerekir. Mesela; yoğun makyaj tercih ediyorsanız saç şeklinizin sade olmalıdır. Sade bir makyaj tercih ediyorsanız saç şeklinizin az da olsa abartılı olabilir. Genel görüntünün göz alıcı, zevkli ve profesyonel olması esastır.

At kuyruğu yapılmış bir saç iş görüşmeleri için resmi bir görüntü sağlar. Daha zarif görünmek için at kuyruğunuzun tokasının üzerine bir tutam saçınızı dolayın.

Daha havalı ve profesyonel görünmek için saçlarınıza su dalgası modeli verebilirsiniz. Bu model sizi iş görüşmesinde şık ve modaya uygun hale getirir.

Yandan taranmış bir topuz saç şeklinize biraz cesaret, biraz da eğlence katar. Örgülü, dalgalı veya düz topuz tercih edebilirsiniz.

İş görüşmelerinde risk almak istemeyenlerin tercihi ise her zaman düz fönden yana olmalıdır.

Hanımlar! Kıyafetinizle Uyumlu, Mimiklerinizi Ortaya Çıkartan Makyaj Seçimi Yapın!

İş görüşmelerinde makyaj seçimi de, kıyafet seçimi kadar önemlidir. Doğal ve yumuşak renklerde bir makyaj görüşmeler için uygundur. Çok fazla ve abartılı makyaj yapmak olumsuz izlenim yaratır. Göz farınızı toprak rengi tonlardan seçebilirsiniz. Makyajınızı rimel, eyeliner ve açık renk bir dudak parlatıcısı ile tamamlayabilirsiniz. İş görüşmesi makyajında kontür uygulamasından, takma kirpikten, mor ve kırmızı gibi ruj renklerinden kaçınmak yerinde olur.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
Name
Mail adresiniz