Karantina için Film Önerileri

Karantina için Film Önerileri

Bu içerik, SamsunEtkinlik.com takipçilerinden Esen hanım tarafından hazırlandı.

LA CEREMONIE (1995) (SEREMONİ)

Daha çok Oscar ödülleri olarak bilinen 92. Akademi Ödülleri’nde en iyi film ve ve yönetmen dahil 4 ödül kazanarak büyük ses getiren Parazit filminin Güney Koreli yönetmeni Parazit’i çekerken esinlendiği beş filmi açıklamıştı. Fransız yeni dalga yönetmeni Claude Chabrol’un yönettiği La Ceremonie bir roman uyarlaması ve zengin – fakir çatışmasını daha rahatsız edici bir üslupla işleyen, özellikle Parazit’i ve sanat filmlerini sevenlerin uzun süre etkisinde kalacağı türden bir film.

IT FOLLOWS (2014) (PEŞİMDEKİ ŞEYTAN)

Korku ve kaygı yaşadığımız bugünlerde korku filmi izlemeye ne gerek var diye düşünebilirsiniz. Korku filmleri en küçümsenen film türlerinden olsa da türün sadık takipçisi bir kitleye sahiptir. Korkunuzun üzerine gitmek, stres atmak, eğlenmek amacıyla izlenir genelde. 2010’lu yılların en ses getiren korku filmlerinden It Follows Amerikan banliyösünde doğaüstü bir varlık tarafindan takip edilen bir genç kızın öyküsüne odaklanıyor. Sonuna kadar tedirgin edici bir atmosfere sahip ve müzikleri de en az film kadar müthiş. Korkuseverler kaçırmasın.

(500) DAYS OF SUMMER (2009) (AŞKIN (500) GÜNÜ

(500) Days of Summer romantik – komedi türüne önyargılı yaklaşan sinemaseverlerin dahi sevebileceği bir film. En prestijli film festivallerinden Sundance’te ilk gösterimi yapılan film “Bu bir aşk filmi değil.” diye bir repliğe sahip olsa da aşka inanmayan bir kız (Summer) ve hayatının aşkını arayan bir erkeğin (Tom) inişli – çıkışlı ilişkisini eğlenceli bir dille ve kalbinize de dokunarak işliyor. Özellikle günümüzde sosyal medyada popüler olan “hayaller – hayatlar” esprisini hatırlatan sahneye dikkat.

SOFRA SIRLARI (2017)

Anaakım ve sanat sinemasının arasında bir yerde durarak kendine has bir tarzı olan yönetmenlerimizden Ümit Ünal’ın filmini dağıtımcı firma karantina günlerinde evde olanlar için youtube kanalından erişime açtı. Türk sinemasında fazla rastlamadığımız kara – komedi türünün iyi bir örneği olan film Anadolu’nun bir kasabasında yaşayan, evliliğinde pek de mutlu olmayan, tutkulu bir aşçı Neslihan’ın tuhaf hikayesini merkeze alıyor. Son dönemin  en başarılı  oyuncularından Demet Evgar’ın harika performansı için  bile izlenmeye değer.  

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz