19 Mayıs

19 Mayıs İlçesinin tarihi Cenevizlilere kadar dayanmaktadır. Bu medeniyetin hüküm sürdüğü ilçe daha sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. Samsun’a uzaklığı 33 km olan bu ilçe, denize kıyısı olan ilçelerindendir. Samsun-Sinop karayolu güzergahında bulunduğu için ulaşımı kolay bir yerleşimdir. 22 km uzunluğundaki sahil şeridi yaz zamanı değerlendirilecek bulunmaz bir alandır.İlçenin nüfusu yazın artış gösterip, yoğun kış temposundan kurtulan tatilcilerin akın ettiği nefis bir kenttir. Yazlık evlerin dolu olduğu 19 Mayıs, deniz ve kumsal keyfini yaşamanız için doğru tercih edilmiş bir ilçedir. Ormanlık alanlarıyla adeta kartpostal gibi gözüken dağları ve şirin köyleri, seyahatlerinizde vakit ayırmaya değer niteliktedir.İlçe, verimli topraklarıyla çiftçinin yüzünü güldürüp, bolluk ve bereketiyle, hem bulunduğu yerde hem Samsun şehir merkezinin pazar kurulan noktalarında alıcılarını da memnun eder.Kızılırmak Deltası ve yerleşim yerinin içinde bulunan balıklı göller, ilginizi çekeceğiniz alanlardır. Turizm açısından büyük katkı sağlayan bu güzellikleri de görmenizde fayda vardır diyebiliriz.

19 Mayıs Gezilecek Yerler

  • 19 Mayıs Saat Kulesi: İlçeye vardığınızda karşınıza çıkan saat kulesi Hükümet Konağı’nın önünde bulunmaktadır. Zamanında cami minaresi olarak kullanılan kule, daha sonra caminin yıkılmasıyla saat kulesi olarak işlevini sürdürmektedir.
  • Galeriç Ormanı: En önemli özelliği, ilkbaharda tabanının tamamen su ile kaplanıyor oluşudur. Orman yaban hayata da ev sahipliği yaparak, kesinlikle görünmesi gereken yerlerdendir.
  • Nebiyan Dağı ve Yaylası: Muhteşem manzarası ve etkinlikleriyle asla unutamayacağınız bir yerleşim alanıdır. Dağın zirvesinde cok eskiden faaliyetini sürdürmüş olan bir yangın kulesi vardır.
  • Balık Gölü: Kıyı set gölü olan göl, bulunduğu bölgede, diğer balık göllerine nazaran daha uzun olan gölün derinliği, 1,5 metredir.
  • Engiz Su Oyunları Parkı: Havuzları ve su oyun parklarıyla gelenleri memnun eden, yaz aylarında civardaki ve çevre illerden gelenlerin akınına uğrayan bir eğlence alanıdır.