Alaçam

Alaçam ilçesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bu ilçe de zamanında birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bir rivayete göre adını, Uluçam ismi verilen çam ağaçlarından aldığı söylenir. Bu çam ağaçları, ilçenin ortasından geçen Uluçay’ın hemen kenarındadır. Alaçam, Samsun’a 78 km uzaklıktadır ve ulaşım problemi yaşamazsınız. Genel olarak tarımla uğraşılır ve bu da ilçe ekonomisine en çok katkı sağlayan durumdur. Alaçam’da tarım ürünlerinin en başında tütün yer almaktadır. Hayvancılık ve balıkçılık da yapılmaktadır. Alaçam nüfusu, çok fazla artış göstermeyen, nüfus bakımından sakin sayılabilecek bir ilçe olma özelliği taşır. Bu güzel ilçe, yeşilliği, doğası, sahilinde denizin keyfini çıkarma açısından uğrayıp, vaktinizi dolu dolu geçireceğiniz sevimli bir yerdir. Alaçam Geyikkoşan sahili Karadeniz’de en güzel sahil olarak bilinir. Çevresinde de yine gidip vaktinizi güzel değerlendirebileceğiniz alanlar yer alır. Kısa tatillerinizde, sizlere konaklama hizmeti de sunarak, Alaçam İlçesi ziyaretçilerini beklemektedir.

Alaçam Gezilecek Yerler

  • Geyikkoşan Sahili ve Mesire Yeri: Tertemiz denizinde serinleyebileceğiniz, kumsalında rahatça vakit harcayacağınız bu sahil, en güzel sahil olmasının avantajını yaşar. Hemen yanında, Hıdırellez Şenliklerinin de yapıldığı mesire alanı vardır.
  • Sivritepe: Tepe üzerinde, sur kalıntılarıyla; yapılan kazılarda ortaya çıkan, tarihi kalıntılar bulunur. Bu yerleşim yerindeki tepeye, daha sonraları Atatürk Heykeli de dikilmiştir.