Asarcık

Asarcık, 44 km uzaklıktaki ilçesi olduğu Samsun’un güneyinde bulunan bir yerleşim alanıdır. Türkiye’nin en küçük yerleşim yerlerindendir. Ormanlık alanlarının oldukça yer bulduğu ilçenin, tertemiz bir havası vardır. Gezerken içinize çekeceğiniz bol oksijen, sizi boğan şehir havasından sonra bir nimet olacaktır. Bunun yanında Asarcık, bol miktarda tarihi yapısıyla da sizlere gezi keyfi yaşatacaktır. Asarcık nüfusu, ilçe merkezi ve köylerinde dağılıp aşırılık göstermemektedir. İlçedeki geçim kaynağının çoğu tarımdan elde edilen ürünlerdir. Köylülerin yaptığı arıcılık da kendi ihtiyaçlarını karşılar. Eylül aylarında halkın büyük ilgisini çeken ve civarda yaşayanları kendine rağbet ettiren panayır etkinlikleri, ilçede yoğun bir hareketlilik sağlar. Yeşil alanlarının bolluğu, piknik aktiviteleri için bulunmaz yerlerdir. Eğer köylerini ziyaret etme şansı bulursanız, hala ayakta duran cami ve kiliseleri göreceksinizdir. Yakın zamanda derin bir acıyla sarsılan Samsun Asarcık, şehidini toprağa vermiş, yerleşim yerindeki halkı yasa boğmuştur.

Samsun Asarcık Gezilecek Yerler

  • Gökgöl Camii: Bu cami, muhteşem iç ve dış mimari yapısıyla, yüzyıllardır ayakta durmaktadır. Önceleri ahşap olan bu yapı daha sonra yeniden inşa ettirilerek günümüze kadar gelmesi sağlanmıştır.
  • Koşaca Camii: Ahşaptan yapılan bu caminin kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. İnce işçiliğiyle mükemmel bir şekil yelpazesi sergiler. Mutlaka görünmesi gereken bir eserdir.