Ayvacık

İlçendeki Popüler Konumlar

Ayvacık Ahşap Camiler

Karadeniz Bölgesi ahşap camilerin yoğunlukta olduğu tam bir kültür merkezi olan şehirleriyle başında gelmektedir. Samsun yöresi ahşap camiler bakımından oldukça zengin bir bölge olup yüzün üstünde ahşap camisiyle ilk sırada yer almaktadır.

Samsun ilinin adeta saklı bir cenneti olan Ayvacık, Suat Uğurlu Barajı’nın kenarında bulunur. Virajlı yollarıyla ulaşım konforlu gibi gözükmese de ilçeye vardığınızda, görselliğiyle bu sıkıntınızdan arınmış olacaksınız. Samsun’a 62km’lik mesafededir. Feribot sayesinde karşı kıyısında bulunan köylerle ilçe arasında ulaşım sağlanmaktadır. Alaçam ilçesi geniş bir ormanlık araziye sahiptir. Ortasında baraj göleti ve etrafı yeşillikle dolu ilçeye bakmaya doyamazsınız. Doğanın canlanmaya başladığı ilkbaharda ve yaz aylarında Alaçam piknik alanları geniş mesafesiyle kalabalık konuklarına da kucak açmış olur. Kış mevsiminde karlarla kaplı ormanın görüntüsü hem seyirlik olup, kameranızın kadrajını da kendisine yönlendirecektir. Samsun Ayvacık Barajı, seferler düzenleyip belli bir ücret karşılığında göletin üzerinde gezinme keyfini sizlere sunar. Çevresinde dinlenebileceğiniz mekanlar vardır ve belki de feribota binmeyi tercih etmeyip, kafeteryalarında çayınızı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.  Hasan Uğurlu Yer Altı Santrali ve Suat Uğurlu Hidroelektrik Santrali, Ayvacık ilçesinde yer almakta ve ülkemiz için enerji ihtiyacını karşılayan santrallerdendir.

Ayvacık İlçesi Gezilecek Yerler

  • Suat Uğurlu Barajı: Elektrik üretiminin dışında, Çarşamba Ovası’nın sulanmasını da bu baraj karşılamaktadır. Kirazlık Adası bu barajın göletinde bulunarak, Türkiye’deki tek olma özelliği gösterir.
  • Eynel Köprüsü: Baraj göletinin üstünde duran bu köprü, dev ve bir o kadar da estetik yapısıyla hemen göze çarpan bir köprüdür. Baraj gölüyle birbirinde ayrılmış mahalleleri birleştirmek için kullanılır.
  • Tekne Gezisi ve Su Sporları: Gölet üzerinde 45 dakikalık tekne turları halkın hizmetine sunulmuştur. Su sporlarında hoşlananlar için kürek ve jetski yapabilecekleri harika bir ortamdır.
  • Ahşap Camiler: Koruma altına alınan bu camiler genellikle köylerde olup, sapa ve zorlu yolları aştıktan sonra ulaşacağınız yapılardır.
  • Şelaleler: Kikirin, Yeşilpınar ve Çağlayan Şelaleleri, doğal varlıklarıyla Alaçam ilçesinde bulunarak Karadeniz’in göz bebeğidir.
  • Doğa Sporları ve Ofroad: Yürüyüş alanları, safari, yamaç paraşütü yapmak için ideal yerlerdir.