Bafra

Samsun’a 51 km uzaklığı olan Bafra, Kızılırmak’ın birikinti ovası üzerinde konumlanmış bir ilçedir. Karadeniz’in kıyısından 20 km uzaklıkta olup, denizden yüksekliği de 20 metredir. Güneyde dağlarla çevrili olan Bafra Ovası, Kızılırmak Deltasını tamamıyla kaplamaktadır. Samsun Bafra köyleri verimli topraklara sahip olduğundan halkın çoğu özellikleri yaz mevsiminde köylerde yaşam sürdürür. Sebze, meyve yönünden çeşitlilik gösteren ilçe ve köyleri bulunmaz bir nimettir. Bafra ilçesine gittiğinizde yeme içme hususunda kesinlikle tam not vereceğiniz restoranlar vardır. Bafra Pidesini tadıp unutamayacak insan yok gibidir. Mis kokusu, dokusuyla midenize bayram ettirecek bir yiyecektir. Bunun yanında adından söz ettiren, her ziyaretçinin tadına baktığı Bafra Dondurması da damaklarda ayrı bir lezzet bırakır. Gittiğinizde pide ve dondurma yemek isterseniz, Bafra Merkez içinde bulunan mekanlara ulaşmak da zorluk çekmezsiniz. Yeme içme konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağınız ilçeye gitmişken, biraz da gezeyim, göreyim derseniz Kuş Cenneti biçilmez bir kaftandır.

Bafra İlçesi Gezilecek Yerler

  • Ali Kale Turistik Tesisleri: Yaz sezonunda ziyaretçilerine çeşitlilik sunan bu mekan, yeşilin ve mavinin ahengiyle gelenleri mest eder. Konaklama, yeme içme hususunda oldukça memnun ayrılacağınız bir işletmedir.
  • Alibey Çeşmesi: Gotik tarzı andıran bu çeşme Bafra’nın en eski çeşmesidir. Motiflerle süslenmiş sütun başları tarihi havasını bizlere sunar.
  • Asar Kalesi: Milattan önce yapıldığı tahmin edilen bu kalede, yıllarca ayakta kalabilen gözetleme kuleleri mevcuttur.
  • Balık Gölleri: Tahmini 980 hektarlık bir alanda yer almaktadır. En lezzetli somon balıklarının temin edildiği balık gölleri bu alanda yer alır. Otuz üç parçadan oluşur.
  • Büyük Camii (Cami-i Kebir): İlçede en eski tarihi eser olarak yer alıp, yerini korumaktadır. Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde bahsetmiş olduğu iki camiden biri olma özelliği taşır.
  • Çetinkaya Köprüsü: 1937’den önceki zamanlarda Kızılırmak üzerinden geçiş tahta bir köprü vasıtasıyla sağlanıyordu. Sonrasında yeni bir köprü inşa ettirilmiştir. Cumhuriyet tarihimizin ilk ve önemli eserlerinin arasında yer alır.
Kuş Cenneti: Türkiye’de bulunan 420 kuş türünün, 316’sı bu deltada bulunmaktadır. Doğallığını koruyan, zengin sulak alanlarıyla orada yaşayan canlıların için bir cennettir.