Canik

Samsun’un merkez ilçesi olan Canik, 2009 yılında merkezden ayrılıp, ilçe olmuştur. Kayıtlara bakıldığında Samsun Canik İlçesi tarihçesinde pek fazla bilgiye rastlayamayız. Milattan önce denizciler tarafından kurulduğunu, klasik tarihten öğrenebiliriz. İlçe, Samsun ekonomisi için önemli bir konumdadır. Sanayi ve ticaret merkezi olup şehre katkı sağlamaktadır. Samsun Canik Belediyesi de oldukça aktif, halka hizmet anlayışıyla görev yapan bir belediyedir. Canik Belediyesi Kültür Merkezi, çevre civarda ve şehrin genelinde yaptığı organizasyonlarla adından söz ettirir. Türkiye Savunma Sanayi’nin ilk yirmi kuruluşunda yer alan, Samsun Canik silah fabrikası bölgeye istihdam sağlamaktadır. “Doğu Karadeniz Silah Projesi” kapsamında 1998 yılında projenin Samsun ayağı olmuştur. En ileri teknoloji makine ve teçhizatlarıyla, çok büyük bir alanda hizmet veren bu kuruluş, bugüne kadar yaptığı tüm çalışmalarda ülkemizin savunma sanayine katkı ve bağımsızlık vermeyi amaçlamıştır.

Samsun Canik Gezilecek Yerler

  • Meşe Tesisleri: Yemyeşil doğasıyla, keyifli anlar yaşayabileceğiniz bu tesisten memnun ayrılarak döneceksiniz. Samsun’daki en büyük dinlenme tesisi, deniz manzarasıyla, restoranında yemeğinizi yeme keyfi yaşatırken, düğün salonuyla da hizmet vererek sevdiklerinizle sizi bir araya getirir.
  • Toptepe Tümülüsleri: İki tepeden oluşan Tümülüsler iki farklı yapısıyla bilinmektedir. Biri büyük, biri küçük olan Toptepe Tümülüsleri, Canik İlçesi’nin Hasköy Mahallesi’nde yer almaktadır.