Çarşamba

Samsun Çarşamba tarihçesine baktığımızda, ilçenin tarihi altı bin yıl öncesine kadar gitmektedir. İlçe konumu yüzünden bir sürü medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Çarşamba Ovası, bu verimli toprakların üzerinde bulunur. Doğal yapısı, ovası ve tarihiyle ilginizi çekecek, görmeyi isteyebileceğiniz yerler arasında kendini belli edecektir. İlçe nüfusu 140 bin civarlarında seyreder. Samsun’a olan uzaklığı 36 km olan bu ilçe, biraz farklılık isteyenler için gezi programlarında yer verebilecekleri bir alternatif olacaktır. Tarihi çok eskiye dayanmasına rağmen, doğal afetler ve savaşlar sebebiyle birçok tarihi yapının yok olduğu saptanmıştır. Halk arasında “Çarşamba Pazarı” diye söylediğimiz tabir, zamanında burada kurulmuş olan Porsuk Köyü’nde kurulan pazardan gelir. Panayırlar kurulup, etraf kalabalık ve coşku dolu olurmuş. İlçenin en önemli doğal güzelliği de Yeşilırmak’tır. Üzerinde yapılan çalışmalar ve çevre düzenlemesiyle halkın rahatlıkla gezebileceği yerler yapılmıştır. Samsun Çarşamba Havaalanı da ilçeye dört kilometre uzaklıkta bulunup, 15. 12.1998 tarihinde, her türlü hava şartlarına uygun pistiyle donanımlandırılıp,  hizmetine devam etmektedir.

Samsun Çarşamba Gezilecek Yerler

  • Göğceli Camisi: 1206 yılında yapılan bu yapının, kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Camiyi ilginç kılan ise yapımında bir tane bile çivi kullanılmamasıdır. Ahşap mimarisinin ilk örneği olma özelliği taşır.
  • Yeni Köprü: İlçeye vardığınızda karşınıza çıkan bu eser, yakın tarihte inşa edilip, hizmete sunulmuştur. Üzerinde yalnızca yayaların yürüdüğü bu yapı, araç trafiğine kapatılmıştır.
  • Rıdvan Bey Camii: Erbaalı Rıdvan Bey’in Yeşilırmak’ta kaybolan kızı için yapılan bu mimari, mescit olarak kullanmak için inşa edilmiştir. Sonra camiye çevrilip adını almıştır.
  • Anıt Çınar Ağacı: Görenleri kendine hayran bırakan bu dev ağaç, yüzyıllara şahitlik etmiştir. Varlığıyla bize tarihi fazlasıyla hatırlatır.