İlkadım

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’ da Samsun’ a ilk adımı atmasıyla Milli Egemenliğin temellerinin atıldığı bir sürece girilmiştir. Böylesine anlamlı ve tarihi hareketi başlatan adım bu ilçenin adını vermiş olacaktır. Anlaşılacağı gibi Samsun demek de İlkadım demektir. Nüfus yoğunluğu açısından en kalabalık ilçedir. Adeta bu ilçe şehrin kalbi olarak nitelendirilir. Şehre ziyarete geldiğinizde, uzun uzun vaktinizi geçireceğiniz, gezip, inceleyeceğiniz mekanları bulunmaktadır. Oldukça geniş bir alana sahip olan Samsun İlkadım ilçesinde, İlkadım Anıtı, şehrin ve ilçenin sembolü gibidir. Hem yerli halkın, hem ziyaretçilerin milli duygularını açığa çıkaran, bu bağımsızlık anıtı, görülmeye değerdir. Zamanınızın çoğunu geçireceğiniz İlkadım’da gezilecek yerleri bir tanıyalım.

İlkadım Gezilecek Yerler

 • İlkadım Anıtı: Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının ilk ayak basışlarının sembolü olan anıt, Atatürk’ün 100. Yıl şerefine heykeltraş Hakkı Atamalı’ya yaptırılmıştır.
 • Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi: Ziyaretçi akınına uğrayan bu müze ve vapur, sahil yolunda tüm ihtişamıyla kendini göstermektedir.
 • Kurtuluş Yolu Ve Tütün İskelesi: 19. Mayıs.2009’da halkın kullanımına açılmıştır. Protokol Yolu haline getirilip üzerine Atatürk ve 18 silah arkadaşının heykeli konumlandırılmıştır.
 • Saat Kulesi ve Saathane Meydanı: Gittiğinizde tarihin yüzünüze çarptığı, esnafların bol olduğu sıcak bir ortam sunan bu meydana adını veren de saat kulesidir. 1886 yılında Abdülhamit’in tahta çıkışının yirmi beşinci yılı olması sebebiyle, verdiği talimatla yapılmıştır.
 • Samsun Kalesi ve Hamam Kalıntıları: Samsun’da alt yapı çalışmaları yapılırken, tesadüfen ortaya kale surları çıkmıştır. Kazı çalışmaları hızlandırılıp, genişletildiğinde hamam da keşfedilmiştir.
 • Mecidiye ve Yabancılar Çarşıları: Mecidiye Çarşısı ilçenin en büyük ve ünlü çarşısıdır. Her türlü aklınıza gelebilecek zengin çeşitliliğe sahiptir. Eski adı Rus pazarı olan Yabancılar Çarşısı da bizlere rahat gezip dilediğimiz ürünü bulma şansı sağlar.
 • Büyük Cami: Şehrin merkezinde bulunan bu cami, en büyük camisidir. 1884’te yaptırılan bu cami, mimari yapısıyla dikkatleri çeker.
 • Arkeoloji ve Etnografya Müzesi: 1881’de ziyarete açılan bu müzede arkeolojik eserlerin ve etnografik ürünlerin sergilendiği iki bölüm bulunmaktadır. Amisos hazinesi ve Antik Kenti buluntuları en önemli koleksiyonlarındandır.
 • Doğu Park ve Fuar Alanı: Yaşayan halkın rahatlıkla bisiklet sürdüğü, koşu yapabildiği, balık tutma hobilerini gerçekleştirdiği Doğu Park, gezerken de deniz kıyısında olması sebebiyle konforlu bir alandır. Fuar alanına gittiğinizde de Sevgi Gölü Parkı ve Hayvanat Bahçesi bulunmaktadır.
 • Amazon Köyü ve Çift Aslanlı Amazon Heykeli: Amazon savaşçı kadınların yaşam alanlarının hikayeleştirildiği ve balmumu heykellerinin sergilendiği Amazon Köyü, gittiğinizde size kendisine hayran bırakacaktır. Çift Aslanlı Amazon Heykelinin içlerine girip size sunulan dia gösterisini izleyebilirsiniz.
 • Amisos Tepesi ve Kalkanca Tümülüsleri: Samsun’da güzel bir manzaradan etrafı izlemek isterseniz Amisos Tepesi doğru adres olacaktır. Teleferik seferi de olan bu tepe milattan önce bulunan iki tümülüsten oluşmuştur.
 • Gazi Müzesi: Mecidiye Çarşısında yer alan bu müzede Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri sergilenmektedir. Atatürk’ün Samsun’a çıktığında konakladığı müze restore edilip, içersinde de resimlerin, belgelerin sergilendiği önem arz eden bir müzedir.
 • Panorama Müzesi: Karadeniz Bölgesi’nde bir iki taşıyan bu müzede iki bölüm bulunur. Dijital ve diagromik bölüm olarak ikiye ayrılmış müzede ,en dikkat çeken Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosu yer almaktadır.
 • Hayvanat Bahçesi: Merak ettiğimiz, her zaman yakından göremeyeceğimiz hayvanları ziyaret edebileceğimiz bir yerdir. Büyük küçük herkesin, belirli bir ücret karşılığında girip gezdiği hayvanat bahçesi, özellikle çocukların ilgisini çekebilecek bir alandır.
 • Atatürk’ün Otomobilinin Replikası: Atatürk’ün kullanmış olduğu otomobilin replikası, resmi bayramlarda halkın arasından geçer ve büyük bir coşkuya sebep olur. Sheraton Grand Samsun Hotel’ inde sergilenmektedir.