Kavak

Yeşil bir tabiata sahip olan bu ilçe, Samsun şehir merkezine 50 km uzaklıkta olup, kıyıdan oldukça içerdedir. İlçe nüfusu kalabalık olmayıp yaz aylarında köylerine ziyarette bulunan zamanını orada geçiren halkla az da olsa artış gösterir. İlçe gün geçtikçe gelişmekte olup, Samsun Kavak Belediyesi’nin tamamladığı projelere ev sahipliği yapar. Belediyenin yaptığı park alanları, futbol sahaları, restorasyon çalışmalarıyla halka sunduğu tarihi yerleri halkın takdirini toplar niteliktedir. Çalışkan ekibiyle Kavak Belediyesi, daha birçok projeye imza atmak için kolları sıvamıştır. Aynı zamanda esnafıyla, sık vakit geçiren, onların dilek ve şikayetlerini yakından dinleyen Kavak Kaymakamlığı yetkilileri, ilçe için verimli olmak adına çalışmalarını sürdürmektedirler. İlçenin adını başarılı işlerle duyurması bu bölgeye gelmek için merak uyandıracaktır.Yine bu ilçede Samsun’un diğer ilçeleri gibi, toprağının zenginliğiyle bilinir. Tarım, hayvancılık ilçe ekonomisine katkı sağlamaktadır. Yöresel yemekleriyle dikkat çeken ilçeye ziyarette bulunduğunuzda türkülere de konu olmuş “tirit” yemeğini yemeden ayrılmayın.

Samsun Kavak Gezilecek Yerler

  • Kale Doruğu Höyüğü: Tarihi yerleri sevenlerin hoşuna gideceği bu höyükte Helenistik Dönemde yaşamış medeniyetlere ait tarihi kalıntılar bulunmuş ve gün yüzüne çıkmıştır.
  • Çakallı Han: Kervanların konaklayabilmesi için Selçuklular tarafından inşa ettirilmiştir. Taş Han da denilen bu tarihi eser, büyük bir avlunun içerisinde yer alır.
  • Bekdemir Köyü Ahşap Camii: Avlusunda taçtan yapılan bir çeşmesi olan cami, ahşap mimarisiyle önem kazanır.
  • Dere Camii: 1800lü yıllarda ahşaptan yapılan mimari, günümüze kadar defalarca onarımdan geçmiştir. Üzerinde bulunan süslemeleriyle, kabartmalarıyla dikkatleri üstüne çeker.