Ladik

İl merkezine 77 km olan Ladik, göl keyfini ve kayak yapmanın tadını çıkarabileceğiniz alanlarıyla siz tatil severleri fazlasıyla memnun bırakacak güzide bir ilçedir. Bu ilçenin geçmişi milattan önceki yıllara kadar gitmektedir. Adını nereden aldığına dair çok çeşitli rivayetler vardır. Geçmişi çok eskiye dayandığı için çoğu medeniyetin yaşamış olduğu Ladik, birçok tarihi kalıntıya sahip olmuş olsa da zamanla meydana gelen depremlerde bu oluşumları kaybetmiştir. Bu dokulara gerekli özenin gösterilmemesi büyük şanssızlıktır. Osmanlı döneminde ihtimam gösterilmiş, bölge korunmaya çalışılmıştır. Sessiz bir şekilde hayatını sürdüren ilçe, günümüzde gittikçe hareketlenmeye başlamıştır. Ladik Kayak merkezi son yıllarda adını duyurmuş, kış aylarında ziyaretçilerini ağırlayarak namını salmıştır. Kayak keyfi yaşamak isteyenler ve doğa manzarasının tadını çıkarmayı seveler için çok iyi düşünülmüş bir seçenektir. Samsun Ladik Gölü de çok sık ziyaret edilen yerlerindendir. Böylece ilçenin adı daha çok duyulur olmuştur.

Samsun Ladik Gezilecek Yerler

  • Ladik Saat Kulesi: Birçok tarihi eserini kaybetmiş olan ilçede, zarar görmemiş bu şirin yapı bir tepe üzerinde bulunur.
  • Ladik Gölü: Gölün etrafında olan dağ ve ormanlık alan muhteşem bir görsellik yaşatır. Gölde balıkçılık ve su sporları da yapılır.
  • Akdağ Yaz ve Kış Sporları Merkezi: Çok rağbet edilen Akdağ, kış aylarında kayak severlerin uğrak mekanı olmuştur. Konaklama yerleri bulunan kayak merkezinde sıcak ve samimi bir ortam bulabilirsiniz.
  • Hamamyağı Kaplıcaları: Şifalı sularıyla hizmet sunan kaplıcalar şikayetlerinizi giderebileceğiniz bulunmaz yerlerdir.
  • Ladik Yaylaları: Yemyeşil doğası ve temiz havasıyla doğa severlere tavsiye edeceğimiz yaylalara gidip ciğerlerinize ve gözünüze bayram ettirebilirsiniz.