Salıpazarı

Kültürel ve doğal güzellikleri tarihler öncesine dayanan Samsun Salıpazarı İlçesi, adını daha çok duyurmak için belediyesinin çalışmalarıyla daha çok kitleye ulaşmayı hedeflemiştir. Samsun’a 52 km uzaklığı olan Salıpazarı, farklı tarihi ve kültürel değerleri bünyesinde barındırmaktadır. Samsun Salıpazarı köylerinde yörenin tarihi eserleri daha çok yer almaktadır. Hala devam eden arkeolojik kazı çalışmalarında, ilçenin tarihini yansıtmaya yarayan bulgular gün yüzüne çıkartılmak için uğraşılmaktadır. Samsun’un diğer ilçeleri gibi gezmeye fazlasıyla değecek bu yerleşim bölgesi, tabiatının güzelliğiyle anılır. Çok sayıda türbe, ahşap camisi bulunan yörede keşfedilmeyi bekleyen mimariler vardır. Bu eserleri dünyaya duyurarak daha çok turistin bölgeye ziyarette bulunması hedeflenmiştir. Spor etkinliklerinin de gerçekleştiği Salıpazarı, Turizm Bakanlığı’nın turizm amaçlı spor faaliyetleri listesinde yerini almaktadır. Yürüyüş, bisiklet, trekking gibi kategori yelpazesi sunmaktadır.Geçtiğimiz günlerde Salıpazarı ilçesinde şiddetli yağışlar sonucunda sel felaketi yaşanmış, iki vatandaşımız maalesef sele kapılarak hayata gözlerini yummuştur. Samsun Salıpazarı Barajı inşaatı için harekete geçildiği gerekli ilk ödeneğin sağlandığı duyurulmuştur.

Samsun Salıpazarı Gezilecek Yerler

  • Açık hava müzesi konumunda olan kale zamanında açık hava tapınağı olarak kullanılmıştır. Üzerinde bulunan aletler, mozole tapınak hakkında bize bilgi vermektedir.
  • Karacaören Şelaleleri: Doğal ihtişamıyla hayranlığınızı saklayamayacağınız şelaleler misafirlerini beklemektedir.
  • Harman Kaya/Üç Kayalar ve İn kayası Mağaraları: Dere ve minik şelalelerinin yer aldığı alanın karşısında bulunan mağarayla bu mevki ilginç görüntüsüyle görülmeye değerdir.
  • Cevizli Köyü Huma Ahşap Camii Mezarlığındaki Kaya Mezarı: Şu anda mezarlık olarak kullanılan alanın bulunduğu yerde, cami bahçesinde sergilenen kaya mezarı, bir tane oda mezardan oluşur.
  • Kaya Değirmen: Böylesini görmediğiniz değirmen hali hazırda işlevini sürdürüp, kullanılan bir değirmendir. Doğal kaya içine yapılmıştır. Samsun ilinin tek örneğidir ve bu ilçede bulunur.