Terme

Milattan öne ilk önce Hititler tarafından kurulan Terme, bereketli toprakları sayesinde diğer birçok medeniyeti de üzerinde barındırmıştır. Verimli toprakları, taşıdığı akarsuları sayesinde, vazgeçilmeyecek bir konumu olduğu için, Terme tarihi de doğal olarak içeriği bakımından zenginleşmiştir. Samsun merkeze 58 km uzaklığı bulunmaktadır. Denize kıyısı olan bu ilçe, bu özelliğiyle yazın oldukça rağbet gören bir kenttir. Doğası, havası ve bitki örtüsüyle adından sıkça söz ettiren bir yerleşim alanıdır. Tarihi güzellikleriyle ve vazgeçilmez yeşiliyle, görsel olarak beklentimizi karşılamaktadır. Terme köyleri; dereleri, göz gözü görmeyen sık ormanları, sebze ve meyve üretimiyle bolluk yaşanan yerlerdir. İlçeye gittiğinizde, az önce bahsettiğimiz zengin tarihinden kalan, ziyaret edebileceğiniz oldukça alan vardır. Bu keyifli gezinize mis gibi Terme Pidesi yiyerek mola verebilirsiniz. Enfes lezzeti, usta ellerin hüneriyle sizlere sunulmuş harika bir tercih olacaktır. Fazla kalabalık olmayan bu nadide ilçeyi tanıdığınızda memnun kalarak ayrılacaksınız.

Terme Gezilecek Yerler

  • Pazar Camii: Terme’nin en önemli camisidir. Yıllar önce minaresi yıkılsa da daha sonra restore edilip kullanımına devam edilmiştir.
  • Gölyazı - Amazon Şehri: Milattan öne yaşadıkları rivayet edilen savaşçı Amazon kadınlarının bu bölgede hüküm sürdüğü söylenir. Bu kültürü merak eden konuklar, burayı ziyaret edip yeterince bilgi edinebilirler.
  • Avcı Sultan Mehmet Camii: Zamanında oluşan bir deprem sırasında tamamı yıkılan bu cami tüm özellikleri korunarak yeniden inşa edilmiştir.
  • Cüneyt-i Bağdadi Türbesi: İslam ordularıyla savaşan ve şehit düşen Cüneyt adındaki zat için yaptırılmıştır. İçindeki sanduka tam dokuz metredir ve görenlerin ilgisini çekecektir.
  • Yukarı Söğütlü Camisi: 1716 yıllarında tamamen ahşaptan yapılmış bir camidir. Cami yapımında oyma tekniği kullanılmış, kim tarafından yapıldığı da bilinmemektedir.
  • Simenit Gölü: Ziyaretçilerin mutlaka gidip görmesi gereken bir yerdir. Tablo gibi götünen bu doğal güzellik, ilçeye yirmi beş kilometre uzaklıktadır.
  • Miliç Çamlığı: Tertemiz havasıyla, mis gibi çam kokusu alacağınız bu alan, denize de yakın olduğu için değerlendireceğimiz harika bir yerdir.
  • Çoban Yatağı: Uzun ve doğal bir plajı olduğundan tatilcilerin, deniz severlerin rahatlıkla gittiği uğrak bir mekandır.