Vezirköprü

Bu güzel ilçe verimli toprakların üstünde bulunması sebebiyle, her dönem insanı için adeta bir nimet olmuştur. Samsun Vezirköprü Tarihçesine göz atıp incelediğimizde, Hititlerle başladığını düşündüğümüz tarihi çok eskilere kadar gitmektedir. Yeşilin bin bir tonunu barındıran bu topraklar, verimli ve zengin yapısıyla tarımda büyük rol oynar. Vezirköprü nüfusu ilçede olduğu kadar, tarım ve hayvancılığın yapıldığı köylerde de yaygınlık gösterir. Geçimini tahıl, orman ürünleri sebze ve meyveden sağlayan ilçede sanayi pek gelişmemiştir. Vezirköprü köyleri bu zengin çeşitliliği, doğası ve mis gibi havasıyla gidip görülmeye değer yerlerdir. İlçe, Samsun’a 110 km uzaklıkta bulunmakta, tarihi yapısıyla, doğa harikası olan yerleriyle, çok sayıda turisti misafir eder. Son yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan Samsun Vezirköprü Kanyonu, hayranlıkla seyredip, anın tadını çıkaracağınız, mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Samsun Vezirköprü Gezilecek Yerler

  • Şahinkaya Kanyonu: Saklı bir cennet gibi gözüken kanyon, ilçeye 17 km uzaklıktadır. Dik yamaçları ile dağcıların da uğrak mekanı olup, kendine özgü güzelliğiyle akıllardan hiç çıkmayacak, belki de tekrar gitmenize sebep olacaktır.
  • Kunduz Geyik Çiftliği: Bu çiftlikte bulunan geyikler, büyüyüp geliştiklerinde doğal ortamlarında yaşamaları için doğaya salınırlar. Turistlerin oldukça sık geldiği geyik çiftliği gezi rehberimizde not alacağımız önemli bir yerlerden biridir.
  • Tacettin Paşa Cami: Osmanlı döneminde yapılan bu cami, 1945 yılında meydana gelen deprem yüzünden tamamıyla yıkılmış, kubbeli olan yapısı da ortadan kalktığı için tavanı düz duvarla örülmüştür.
  • Kurt Köprü: Kemerinde buluna mescidiyle özellik kazanan caminin tarihi asırlar öncesine gitmektedir. İtinayla yapılmış bu mimarinin gereken ilgiyi hak ettiği, turizme daha çok kazandırılması için uğraş verildiği gözlenmiştir.