Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye

[quote_box_center]

Mekan: Samsun Atatürk Kültür Merkezi (AKM)

Tarih: 15 Nisan Salı – 16 Nisan Çarşamba

- Reklam -

Zaman: 20.00

[/quote_box_center]

“…Kuşları boğdular, çimenleri söktüler, yollar çamur içinde kaldı… Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak. Benden hikâyesi…”

(Son Kuşlar)  SAİT FAİK

“Sait Faik’i Sait Faik yapan, bütün o babasının yüksündüğü özellikleri idi. Aylaklığı idi. Okul kaçkını başıboşluğu idi. Hiçbir ciddi işi ucundan tutamayan gelgeçliği idi. Sonunda kendisini olduğu gibi kabul etti. Dünyadaki, toplumdaki hikâyeci yerini, bilinçle aldı. Burgaz çalılıklarından çekti bir kızılcık dalı kopardı, kalem gibi yonttu, ucunu yaşama batırdı ve yazmaya koyuldu.” Haldun Taner böyle anlatmış Sait Faik’i…

İnsanlığın yüzyıllardır karşısına dikilip güç adına yarattıkları çirkinliği yüzlerine haykran bir yazar, özgürlüğünü sıradan aşkların, paranın ve makamın her zaman üstünde tuttuğu için gizli bir yalnızlık içinde yaşayan bir sanatçı Sait Faik. Aristo’nun Problemata Phsiyca’sında “Neden ister felsefe, ister politika, isterse de sanatta olsun; olağanüstü kişiliklerin hepsi melankoliktir?” sorusuna yanıt veren bir sanatçıdır o.

Sait Faik’i anlatan bir oyun ne kadar kötü olabilir ki? Ünlü öykücümüz Sait Faik Abasıyanık’ın hayatı ve eserlerinden oluşan bir seçkiyle bu oyun; müzik, dans ve görsel efektleriyle genç seyircimizi edebiyatla buluşturmayı hedefliyor. Sait Faik Abasıyanık’ın 47 yıllık hayatından ve öykülerinden kesitler sunan bu oyunu büyük bir keyifle izleyeceğinizi düşünüyoruz. Zarafetle başlayıp çıtasını her saniye yükselterek daha da büyük bir zerafetle biten bu nefis oyunun yönetmenliğini Murat Çidamlı yaparken Sait Faik’i sahnede Erdinç Doğan canlandırıyor.

Sait Faik’in biyografilerinden edinilemeyecek ayrıntılara haiz olunabilecek, onun ve ona benzer çaresizlik ruhıyesindekilerin yaşamına ilişkin empatinizi arttırabilecek, sizi de garip bir ruh haline sokan oyunda hele bir de onun yaşamını ilgi çekici buluyor, perişan geçirdiği hayatında hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorsanız burnunuzun direkleri sızlayabilir.

Ve son olarak…

“Nereden gelirse gelsin; dağlardan, kuşlardan, denizden, insandan, hayvandan, ottan, böcekten, çiçekten…, bir hişt hişt sesi gelsin” ve tabi ki “Bir insanı sevmekle başlar herşey…”

Yazan: SAİT FAİK ABASIYANIK
Oyunlaştıran: SAVAŞ DİNÇEL
Yöneten: MURAT ÇİDAMLI
Oyuncular: ERDİNÇ DOĞAN, ÖZGÜR AVCU

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorumlar