Milenyumun Ebeveyn Derdi “Akran Zorbalığı”nı Konu Alan Yeni Dizi: Öğretmen

Milenyumun Ebeveyn Derdi “Akran Zorbalığı”nı Konu Alan Yeni Dizi: Öğretmen

4 Mart 2020 Çarşamba akşamı izleyiciyle Fox Tv ekranlarında buluşan Öğretmen adlı dizi tam not almayı başardı. Yapımcılığı daha önce severek izlenen ve final yapan Kadın dizisinin yapımcısı Med Yapım tarafından üstlenilen Öğretmen dizisinin çekimleri 22 Ocak 2020 tarihinde başlamıştı.

“Gördüğüm en güzel insan olma derslerinden…”

Med Yapım’ı sahibi Fatih Aksoy dizinin yapımcısı… Yönetmen koltuğunda ise en son Bizim Hikaye adlı diziyi yöneten Koray Kerimoğlu oturuyor. Öğretmen’de başroldeki öğretmenlerden birini usta oyuncu İlker Kaleli canlandırıyor. Diğer öğretmen rolünde izleyicinin Avlu dizisinden tanıdığı Ceren Koray yer alıyor. Afra Saraçoğlu dizide bir öğrenciyi canlandırıyor. İdealist Akif Öğretmen’İ canlandıran İlker Kaleli bu yeni proje hakkındaki yorumunda “Gördüğüm en güzel insan olma derslerinden…” dedi.

Aksiyon ve Dram Tek Dizide

Öğretmen adlı dizide aksiyon ve dram birbirine sentezlenmiş. 12/A lise son sınıfı okul dönemine 30 kişi başlar. Bir arkadaşlarının intihar etmesiyle 29 kişi kalırlar. İntihar eden öğrenci yüzücüdür ve katıldığı milli bir müsabakada ödül alır. Fakat sınıfta bun hazmedemeyen arkadaşları vardır. Yüzücü kızla ilgili gerçek olmayan bir video hazırlarlar ve yarışmayı doping ile kazandığı haberini yayarlar. Bu yalan haber kızın baskı altında kalmasına ve intihara kadar sürüklenmesine yol açar. Sınıfta bu intihar olayına karşı ilginç bir tepki vardır. Bütün öğrenciler yaşamına hiçbir şey olmamış gibi devam ederler.

Okulda 2 yıl önce göreve başlamış olan Akif öğretmen intiharı araştırmaya başlar ve çözmek amacıyla 29 öğrenciyi okulda rehin alır. Okulların kapanmasına daha 10 gün vardır. Öğretmen, öğrencilere intiharın sırrı çözülmeden hiç kimsenin mezun olamayacağını söyler. Hal böyleyken okulda bir de patlama yaşanır ve surum daha da gizemli bir hal alır.

İdealist Öğretmen Okulu Bombalıyor!

Son yıllarda Türk dizilerinde kaliteyi sorgulamamıza yol açan sebep aslında 5 – 6 yıldan beri adından söz ettirecek bir dizinin ekranlarda yer almaması. Öğretmen, standart televizyon dizileri arasından sıyrılarak öne çıkacak gibi görünüyor.

İdealist bir öğretmenin öğrencilerini rehin alması ve okulu bombalamasıyla başlayan dizi henüz ilk bölümüyle ses getirmeyi başardı. Öğretmen sıkı bir izleyici kitlesi oluşturacak gibi görünüyor.

Öğretmen Sorar: İntihara kim sebep oldu?

Öğretmen Akif Erdem tüm bu aksiyonlardan sonra öğrencilerine arkadaşlarının intiharından kimin sorumlu olduğunu sorması dizinin can alıcı sahneleri arasında yer alıyor. Bu soruyla birlikte öğrencilerdeki empati süreci de başlamış oluyor.

Akran Zorbalığına Dikkat Çekiyor

Öğretmen dizisinin diğerlerinden ayıran yaratıcı senaryosunda yer verilen, son dönemlerde anne babaların da korkulu rüyası haline gelen “akran zorbalığı”… Dizinin öğrencilere de, öğretmenlere de bu konuda bir sosyal mesaj verme misyonu edindiği çok açık. Bu noktada senarist Merve Girgin adı öne çıkıyor.

Televizyon dizisi Öğretmen, Japon yapımı olan Mr. Hiragi’s Homeroom adlı diziden uyarlanmış. Dizinin çekimlerine İstanbul – Balat’ta başlandı, dış çekimleri ise Sefaköy’de gerçekleştiriliyor. Diziye konu olan Küçükkapı Lisesi de Fatih Lisesi’nde…

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz