Mozart’ın Türk Marşıyla Kedilere Yemek Daveti

0

Sahipsiz sokak hayvanlarını kurduğu doğal yaşam alanında bakım hizmeti veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezi, ilginç bir uygulama başlattı. Kedileri müzikle eğiten merkezde görevli veteriner hekimler, hayvanları yemeğe Mozart’ın Türk Marşı olan Turkish March bestesiyle davet ediyor. Müzik sesini duyan kediler ise yemek verilecek alana akın ediyor

Sahipsiz ya da bakıma muhtaç hayvanların gözetim altına alınarak doğal yaşam alanında daha rahat yaşamaları amacıyla Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezi’ni kuran Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılından beri hizmet veriyor. Aşağı Avdan mahallesindeki 165 dönüm arazi üzerine kurulu merkezdeki kedi kasabası ise görenleri şaşkına çeviriyor.

Türkiye’de benzeri olmayan doğal yaşam alanında kediler için her türlü konfor sağlanıyor. Oyun parkından, tek katlı ahşap barınaklara kadar çok sayıda imkana sahip bakımlı kediler, çok sayıda da ziyaretçi kabul ediyor. Öğrencilerin ve hayvan severlerin sık sık ziyaret ettiği kedi kasabasına yurt dışından da ilgi giderek artıyor. Çin’den gelen basın mensupları, bu eşsiz merkez sakinlerini çektikleri belgesellerle ülkelerinde tanıtıyor.

- Reklam -

Kasabada yaşayan 515 kediyi müzikle eğitme konuşanda geçen hafta çalışma başlayan Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezi veteriner hekimleri, düzenli çaldıkları müzikle hayvanları gözlüyor. Yemek saati ise müzik tarihinin en büyük bestecilerinden Wolfgand Amadeus Mozart’ın dünya ünlü eseri Turkish March (Türk Marşı) çalınıyor. Müziğin duyup yemek saati geldiğini anlayan kediler, süratle toplanarak görevliyi bekliyor. Yemekleri alan görevliyi takip eden yüzlerce kedi, dağıtım yapılacağı konteynere birlikte gidiyor. Kaplara konulan yemeklerini yiyen kediler, artından oyun alanında vakit geçiyor.

Müziğin kediler üzerinde oluşturduğunu tespit ettiklerini ifade eden veteriner hekim Hande Yaman, kedilerin içgüdülerinin hassas ve kuvvetli olduğunu kaydetti. Geçen hafta başladıkları uygulamanın başarıyla sonuçlandığını dile getiren Yaman, “Kedi kasabamızda yemek dağıtımını, müzik eşliğinde yapıyoruz. Bu uygulamaya bir hafta önce başladık. Genel olarak zaten seçtiğimiz bir müziği çalıyorduk. Yemek saatinde ise onlara Mozart’ın Türk Marşı bestesini çalıyoruz. Bu müzik, kediler üzerinde ayrı bir etkiye neden oldu. Müziği duyan kedilerin, ikinci gün yemek alanına doğru yürümeye başladığını gördük. Bu da bize büyük mutluluk veriyor” diye konuştu.

samsun kedi kasabası nerede, samsun kedi barınağı nerede, samsun kedi kasabasına nasıl gidilir, samsun kedi kasabası yol tarifi, samsun kedi kasabasi telefon numarasi, samsun büyükşehir belediyesi hayvan barınağı, samsun büyükşehir belediyesi kedi kasabası, samsun kedi kasabası sahiplendirme

Kasabadaki kedilerin hepsinin kısır ve bakımlı oldukları bilgisini veren veteriner hekim Yaman, “Buraya getirilmelerinin ardından onları muayeneden geçirilip operasyona alınarak kısırlaştırıyoruz. Tedavileri bittikten sonra kasabamıza bırakıyoruz. Hepsi de sağlıklı ve bakımlıdır. Aynı durum köpeklerimiz için de geçerlidir. Alanımızda şuan 515 kedimiz, 520 köpeğimiz yaşıyor.” ifadelerini kullandı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X