Netflix Nedir? Nasıl Üye Olunur? Aylık Üyelik Ne Kadar?

Netflix Nedir? Nasıl Üye Olunur? Aylık Üyelik Ne Kadar?

Gelişen teknoloji ve internet kullanımı sayesinde artık insanlar dizilerini dijital platformlar üzerinden izliyor. Kullanıcılar tarafından tercih edilen platform sayısı sektörün oturmasıyla beraber gün geçtikçe artıyor. Bu platformlardan bazıları ücretli hizmet sunar iken bazıları da aylık belirli bir ücret karşılığı kullanıcılarına hizmet sunuyor.  Dijital platformlardan dizi izleme konusunda insanlar artık başlangıç aşamalarındaki tereddütleri aşmış durumda. Dijital platformlar piyasaya ilk çıktığında çoğu kullanıcı onlara ön yargı ile yaklaşmış ve “internetten dizi mi takip edilir” şeklinde serzenişte bulunmuştu. Ancak gelinen son noktada artık insanların çoğu bu platformlara aylık belirli miktarlarda ücretler ödeyerek dizilerini bu platformlardan izliyor.

Kullanıcılar tarafından bu denli beğenilen ve oldukça fazla bir biçimde kullanılan dijital platformların tarihi de çok eski değil.  Bu platformlardan en çok kullanıcı sahibi olanı ise Netflix.

Netflix Türkiye’de Ne Zamandır Var?

Netflix ülkemizde yaklaşık 6 yıldır hizmet vermektedir. Görüldüğü üzere yaşı oldukça genç olan bu platform kullanıcılarını bir hayli etkilemiş. Netflix platformu dizi ve film izleme seçeneklerini bir arada sunmaktadır. Kullanıcılar anlık zevklerine göre dizi ya da film izliyor. Bu sayede kullanıcılarına tek seçenekli dayatmalarda bulunmayan bu platform dijital ortamda en çok tercih edilen dizi ve film izleme platformudur.

Netflix içerisindeki dizi ve filmleri genellikle kendisi üretmektedir. Ancak zaman zaman oldukça fazla miktarlarda ücret ödeyerek bazı eski dizi veya filmi kendisi üretmemiş olsa da yayınlayabilmektedir. Bu durumun en güzel örneği geçtiğimiz yıllarda tartışma konusu olan Organize İşler Sazan Sarmalı filminin Netflix platformunda yayınlanmasıdır. Bu duruma sinema salonu sahipleri ve sinema sektörü oldukça yoğun bir biçimde tepki göstermiştir. Görüldüğü üzere Netflix bu gibi hamlelerle içeriğini zenginleştirmeye devam etmektedir. Netflix kendi ürettiği içerikler için de oldukça ciddi miktarlarda bütçeler ayırmaktadır. Netflix Amerika merkezli bir dijital platform olmasına rağmen hemen hemen tüm ülkelerde içerik üretebilmektedir. Bu üretimin temel mantığı ise Netflix’in o ülkelerdeki yapım şirketleriyle anlaşmasıdır. Netflix yayın yapmak istediği ülkedeki herhangi bir yapım şirketiyle anlaşarak kendisi adına dizi ya da film çekmesini isteyebilmektedir.

Netflix Üyelik Ücretleri:

  • Temel Üyelik: 26,99 TL/ay- Tek cihaz, SD çözünürlük
  • Standart HD: 40,99 TL/ay- İki cihaz, HD çözünürlük
  • Özel Ultra HD: 54,99 TL/ay- 4 cihaz, Full ve Ultra HD çözünürlük

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz