Netflix’in İlk Yerli Yapımı: Hakan Muhafız

Netflix’in İlk Yerli Yapımı: Hakan Muhafız

Son yıllarda gelişen teknoloji ve artan internet kullanımı sayesinde insanlar artık dizilerini haftalık olarak yayınlanan televizyon dizileri değil de dijital platformlarda yayınlanan diziler olarak tercih etmekte. Bu durum üzerimde dijital platform dizileri son yıllarda yapmış olduğu ciddi bir atılım mevcut.

İnternet üzerinden film ve dizi yayını yapan en popüler şirket ise Netflix. Amerika merkezli bu şirket içerisinde barındırdığı orijinal içerikler ve daha önceleri yayımlanmış içerikler sayesinde kullanıcılarına oldukça zengin bir menü vaat etmektedir.

Türkiye’den İlk: Hakan-Muhafız!

Ülkemizde Netflix adına üretilen ilk dizi ise Hakan Muhafız’dır.  Başrollerini Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık ve Burçin Terzioğlu gibi ünlü isimlerin paylaştığı bu dizinin şuan 3. Sezonu yayında. Kulislerde konuşulan konulardan biri ise dizinin beklenilenin üzerinde bir ilgiyle karşılaştığı ve 4. Sezonun da çekileceği iddialarıdır. İlk sezonda dizide yer alan Ayça Ayşin Turan’ın da oyuncu kadrosuna tekrar dâhil olabileceği iddialar arasında. Şu günlerde Mucize Doktor isimli dizi ile adından oldukça sık bir biçimde söz ettiren Taner Ölmez’de dizinin oyuncu kadrosuna 3. Sezon itibarıyla katılmış durumda.

Hakan Muhafız Dizisinin Konusu

Dizinin konusu ise son derece dikkat çekicidir. Türk halkının pek alışık olmadığı bir tarzda olağanüstü öğeler barındıran bu dizi benzerleri arasında en beğenilen dizi durumunda. Fatih Sultan Mehmet zamanında dünyaya gönderilen ölümsüzlere karşı kutsanmış öğelerle güçlendirilmiş muhafız soyunun günümüzdeki temsilcisinin mücadeleleri dizinin ana konusu oluşturmakta.

Başrol oyuncu Çağatay Ulusoy’un canlandırdığı Hakan karakteri muhafız soyunun son temsilcisi. Ölümsüzlerin hedefi ise başlangıçta İstanbul’u daha sonra tüm insanlığı alt etmektir. Muhafız da onlara karşı amansız bir mücadeleye girişmektedir. Bu mücadelede ise muhafıza sadıklar adındaki ölümlü insanlardan oluşan bir grup yardım etmektedir. Sadık olanların en güçlü ve bilgili olanı ise Hazar Ergüçlü ’nün hayat verdiği Zeynep’tir.

İlk Sezonda Neler Oluyor?

#Dikkat: İçeriğin devamı spoiler içerir!

Dizinin ilk sezonunda başlangıç aşamasında Hakan, muhafız olduğundan habersiz olarak daha önce kendisini korumaya almış sadıklardan olan babası Neşet’le beraber kapalı çarşıda antikacı olarak çalışmakta. Bir gün Hakan ve babasının dükkânına bir bayan antika bir gömlek aradığını söyleyerek başvurur ve Hakan gömleğin kendilerinde bulunduğunu söyler. O gömlek ise ilk muhafız için dikilen ve ölümsüzlere karşı kullanılan efsunlu gömlektir. Bu durumdan şüphelenen Neşet durumu hemen diğer sadık olanlara bildirir ve Hakanı bilgilendirmelerini ister. Daha sonra Hakan gömleği Neşetin haberi olmadan kadına satmaya çalışır. Ancak bilmediği bir şey vardır, o kadını ölümsüzler görevlendirmiştir ve amaçları muhafızı etkisiz hale getirmektir.

Alışveriş sırasında Hakanı yakalayan Neşet onlara engel olmaya çalışır ve bir çatışma çıkar. Bu çatışmadan Neşet vurulu ve Hakandan kendisini hastaneye değil de diğer sadık olanların yanına götürmesini ister. İşte Hakan bundan sonra Muhafız olduğunu öğrenecektir ve ölümsüzlerle mücadeleye başlayacaktır.

Hayatta Olan Tek Ölümsüz!

Dizinin ilk sezonunda ilk 4-5 bölüm Hakan’ın hayatta olan tek ölümsüzü arama çabası sergilenmektedir. Bu noktada Hakan ölümsüz olarak gördüğü Faysal Erdem’in yardımcısı Mazhar’a yakın olabilmek için Faysal Erdem’in şirketinde işe başlar. Burada adı Leyla olan ve Faysal’ın baş asistanı olan kızla aşk yaşamaya başlar. İlerleyen bölümlerde Faysal Erdem’in güvenini iyice kazanan Hakan yüzünden güvenlik şefi olan Mazhar geri plana atılır ve bu durumu hazmedemeyen Mazhar Hakan’ı rehin alır. Hakan Mazhar’ın tuzağından kurtulabilmek için boynuna cam parçası saplar ve Mazhar ölür. Hakan burada anlar ki Mazhar ölümsüz değildir.

İlerleyen bölümlerde Hakan hayattaki tek ölümsüzün ünlü iş adamı Faysal Erdem olduğunu anlar. Faysal Erdem’in amacı ise diğer ölümsüzlerden farklı olarak İstanbul’u ve insanlığı yok etmek değildir. Onun amacı daha önceki muhafızlar tarafından ortadan kaldırılan eşi Rüya’yı hayata döndürmektir. Bunu yapabilmesi içinde Hakan’ın yani muhafızın kanına ihtiyacı vardır. Faysal bunu bildiği için Hakan’ı Leyla’ya âşık etmiştir ve birinci sezonun son bölümünde Leyla’yı Hakan’a karşı koz olarak kullanır. Bu sırada Hakan’da sadıklardan en güvenilir olanı olan Zeynep’le beraber ölümsüzleri öldürmede kullanılan hançeri bir müzeden çalar. Daha sonra Faysal’ın Leyla’ya zarar vereceğini düşünen Hakan, Faysal ne isterse yapar. Ölümsüzlere karşı kalkanı olan gömleğini çıkarır ve hançeri Faysal’a verir. Faysal’da Hakan’dan kanı aldıktan sonra Leyla’yı vurarak ortadan kaybolur.

Birinci sezonun son ve en can alıcı sahnesi ise Hakan’dan aldığı kanı eşi Rüya’yı uyandırmak üzere Ayasofya’ya giden Faysal’ın bütün ölümsüzleri tekrar canlandırmasıdır. Bu sahnede Faysal ile dövüşen Hakan Faysal’dan bir miktar kan alarak ölen sevgilisi Leyla’ya içirmesi de ufak bir ayrıntıdır. Çünkü 2. Sezonda Faysal’ın kanını vücudunda taşıyan Leyla’nın zihin kontrolü de Faysal’a geçecektir.

Tüm Ölümsüzler Geri Dönüyor!

İkinci sezonun başlamasıyla beraber Hakan artık bir değil 7 ölümsüzle başa çıkmak zorundadır.  Ancak ölümsüzler arasında da anlaşmazlık vardır. Çünkü Faysal artık dünyada yaşamaya karar vermiştir ve İstanbul ve insanlığı yok etmek konusunda isteksizdir. Faysal’ın aşkı olan Rüya’da diğer ölümsüzlerle aynı görüştedir ve Faysal’la beraber hareket etmez. Ölümsüzlerin başı olan ve ikinci sezonda hiç görünmeyen ölümsüz ise Vezir’dir. Faysal ve Vezir hariç kalan diğer 5 ölümsüz İstanbul’u yok etmek için bir plan hazırlarlar. Bu plan ise ilkçağlarda yaşamış ve zehirli bir çekirge türünü tekrar canlandırıp ve çoğaltıp İstanbul’a salmaktır.

Faysal aracılığı ile bu planı öğrenen Hakan, ölümsüzlerin çekirgeyi çoğalttıkları depoya baskın yapar ve ölümsüzlerden birini öldürür. Diğer ölümsüzler çekirgeyle beraber kaçmayı başarırlar. En sonunda ölümsüzler çekirgeyi yeterli sayıda çoğalttıklarını düşünerek İstanbul’da oynanacak milli maçta çekirgeyi İstanbul’a salmayı planlarlar. Bu durumu öğrenen Hakan büyük çaba sarf ederek bu planı da engeller ve Rüya, Faysal ve Vezir hariç diğer ölümsüzleri etkisiz hale getirir.

Zihin Kontrolü Tekrar Leyla’da!

İkinci sezonun ortalarına doğru artık iyice zihin kontrolünü kaybeden Leyla tam Hakan’ı öldürüyorken Zeynep yetişir ve Leyla’yı öldürür. Leyla’nın ölümüyle duygusal boşluğa düşen Hakan’ın bu halinden yararlanmak isteyen Rüya ve Vezir İstanbul’a bir virüs yaymak için hareket geçerler. Bu sırada ilk sezonda ölümsüzlerin uyandığı yer olan Ayasofya’da meydana gelen patlama için sorumlu tutulan Hakan hapse atılır. Daha sonra burada Muhafız olduğunu söylemesiyle akıl hastası olduğundan şüphe edilir ve ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırılır. Burada bir hasta bakıcı Hakan’ın kaçmasına yardımcı olur. Bu hastabakıcı Hakan’ın öldü zannedilen abisi Levent’tir. Levent’in yardımıyla hastaneden kaçan Hakan sadık olanlarla buluşur ve ölümsüzlerin virüs planından haberdar olur.

İkinci Muhafız Ortaya Çıkıyor!

Tüm bu olaylar yaşanırken Faysal’ın eşi Rüya bilerek muhafız soyundan gelen Levent ile yakınlaşır ve onunla duygusal bağ kurar. Rüya’nın bunu yapmasındaki amaç açıktır. Ölümsüzlerden herhangi biri ve muhafız soyundan birinin duygusal birliktelik yaşamasıyla muhafızın kutsal eşyaları güçlerini yitirir. Bu durumu bilen Rüya Levent ile yakınlaşır ve Hakan’ın koruyucu eşyalarının etkisiz kalmasını sağlar. Hakan virüsü yaymalarını engellemek için ölümsüzlerle yine büyük bir mücadeleye girişir ancak buna engel olamaz ve ikinci sezon virüsün baraja atılmasıyla sona erer.

Hakan Muhafız’ın 3. Sezonunda Neler Oluyor?

Üçüncü sezonun başlamasıyla beraber İstanbul’da virüs salgını giderek artmış bir haldedir. Bu durumu engellemek isteyen Hakan virüsün üretilmesinde ölümsüzler tarafından kullanılan kimyager Nisan’ı kurtarmaya çalışır. Nitekim bunu yeni tanıştığı ve İstanbul’un kenar mahallerinde yaşayan Burak sayesinde başarır. Ancak Hakan’ın hiç aklına gelmeyecek bir gerçek ortaya çıkar. Nisan aslında ölümsüzlerin lideri olan Vezir’dir!

İzleyenler ve Hakan bu gerçeği en son bölümde öğrenir. Nisan virüsün ortadan kaldırılmasında Hakan’a yardım eder çünkü onun güvenini kazanmak istemektedir. Nisan yani Vezir diğer ölümsüzlerden biraz farklıdır.

Tüm Aynalarda Vezir!

Ölümsüzlük özelliğinin yanı sıra Vezir herhangi bir yansıma sayesinde istediği herhangi biriyle iletişim kurabilmektedir. Bu sayede Hakan’ın hep bir adım önündedir.  Vezirin amacı diğer ölümsüzleri İstanbul’a getirmek ve insanlığın sonunu getirmektir. Bunu sağlamak için geçitlerinin anahtarına ihtiyacı vardır. Bu anahtarın nerede olduğunu bilen yoktur. Ancak Hakan’ın yarı ölü bir halde geçmişe gidebildiği bilinmektedir. Bu durumu öğrenen nisan Hakan’a yakınlaşır ve onula duygusal bağ kurar. Hem böylece muhafızın kutsal eşyaları da gücünü yitirmiş olacaktır. Bilerek Hakan’a bir iksir hazırlar ve Hakan bu iksiri her içtiğinde geçmişe yolculuk eder. Bu yolculukların birinde anahtarın nerede olduğunu öğrenir ve bunu Nisan’a yani Vezir’e söyler.

Anahtarı Vezir’e kaptırdığını anlayan Hakan ise olağanüstü bir girişimde bulunur. Çünkü kutsal eşyaları Vezir ile kurduğu duygusal bağ dolayısıyla güçlerini yitirmiştir. O eşyalar olmadan da ölümsüzlerle mücadele etmesi mümkün değildir. Bu sebeple kendisini sadıkların en güveniliri olan Zeynep’e öldürtür ve tekrar elektro şokla tekrar dirilir. Bu sayede eşyalar eski güçlerine kavuşur. Bu sırada Vezir geçidin olduğu yere varmıştır. Hakan’da hemen peşinden gider ve ona yetişir. Hakan bir şekilde anahtarı Vezir ’in elinden alır. Ancak o anda hiç beklenmedik bir olay yaşanır. İstanbul’daki ölümcül virüsün yayılmasını sağlayan Vezir onları iyileştirirken de kendine bağlamıştır.

Tek bir emriyle bütün İstanbul Hakan’ın peşine düşer ve anahtarı almaya çalışır. Bu durumda ne yapacağını bilmeyen Hakan anahtarı sıkıca tutarak denize atlar ve orada can verir. Daha sonra ise Hakan birden uyanır ancak uyandığı yerin günümüzdeki İstanbul ile alakası yoktur. Hakan anahtar sayesinde ilk Muhafız olan atasının yerine geçmiştir ve üçüncü sezon burada noktalanır.

Bakalım Hakan Muhafız’ın 4. sezonunda bizi neler bekliyor?

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz