Robin Hood Gerçekten Yaşamış Mıydı?

Robin Hood Gerçekten Yaşamış Mıydı?

Acaba Robin Hood gerçekten yaşamış biri miydi? Biz çok merak ettik ve araştırdık, hadi gelin birlikte inceleyelim.

Bizlere anlatılan, resmedilen, çizgi film haline getirilen Robin Hood.. 12.yüzyıl’da yaşar İngiltere’nin Nottingham şehrinde. Bu şehri yönetenler adaletsiz davranırlar. Halka karşı yapılan bir zulüm vardır. Yöneticiler kendi çıkarları için halka zulüm ederek keyiflerine bakarlar. Tüm bu olaylarda Robin Hood isimli bir kahraman doğar. Bu kahraman çizgi filmlerde çocuktur ancak filmlerde orta yaşlarda gösterilir. Öncelikle bizlere gösterilen bu çizgi filmi incelemek gerekir. Çizgi filmde yer alan kültür aslında Türk milletinin oldukça uzak kalan bir kültürdür. Kültür asimilasyonunda oldukça önemli bir yer tutan çizgi filmler bu sebeple oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Filmde ve çizgi filmde Hristiyan dini görevlileri Robin Hood’a yardım ederler ve oldukça iyi insanlardır. Çizgi filmde Robin Hood onun sayesinde boğulmaktan kurtulur. Filmde de düşmanlarla savaşırken piskoposun etkisi olur.

Çizgi filmlerde kişilerin korktukları zaman hemen boyunlarında bulunan haçlara dokunduklarını görüyoruz. Böyle bir durum ülkemizde yaşanmadığı için çocuklarda öncelikle şaşkınlık gerçekleşecektir daha sonra ise bu duruma karşı merak ve ilgi duygusu ortaya çıkacaktır. Robin Hood belki de gerçek bir kahramandır. Ancak çizgi dizilerde çocukların karşısına böyle çıkması ne kadar doğrudur orası tartışılır. Youtube da Robin Hood yazıp ilk bölümünü izlediğiniz zaman bile bazı şeyleri anlayabiliyoruz. Kahramanların bir çoğu çocuk olarak karşımıza çıkıyor ancak ellerindeki silahların tamamı gerçek. Eski dönemlerde kullanılan silahlarla bire bir aynı, oklar, kılıçlar, mızraklar çocukların ellerinde. Gerekli olduğu zaman da kullanmaktan çekinmiyorlar. Çizgi filmde çocuklara cesaretin silah kullanmak olduğu mesajı gizlice veriliyor. Küçük Joe ile Robin Hood arasında bir düello gerçekleşiyor. Sonunda bir ölüm gerçekleşmese bile oldukça zarar veriyorlar.

Robin Hood kimdir?

Çizgi filmdeki sorunlardan birisi de insanlar arasındaki sınıflandırma. Dönemin özelliklerini izleyiciye aktarmak amacıyla yapılmış olsa bile köylüler ve zenginler olarak ayrılıyorlar. Köylüler çizgi film olsa bile daha kaba insanlar olarak tanıtılıyorlar. Kızları rahatlıkla alınabilecek kişiler olarak bizlere aktarılıyor. Meryem isimli kız çocukta zengin bir kral tarafından zorla alınması da anlatılıyor. Bunun neresini olumlu bulabiliriz onun hakkında bile yorum yapamıyoruz. Gelelim efsanenin gerçek olup olmadığına. Robin Hood Nottingham şerifiyle düşman halde yaşadığından bir kahraman olarak görülür. Zenginlerin malını çalarak fakirlere dağıtıyordu. Robin Hood’un yaşadığı yer İngiltere’nin merkezinde bir ormanda yer alıyordu. Çok geniş kapsamlı olan İngiliz arşivleri açıldığında görüldü ki Robin Hood yalnızca uydurma bir kahraman değildi.

Asıl ismi Robert Hood!

Orta çağ döneminde yoksulluk ve zulüm süre geliyordu, bu çağdan kalan yalnızca bir kaç belge vardı. 14.yüzyıl’da rahip ve Robin Hood’un yazılı belgesi vardır. İngiltere’de bulunan suç ve ceza müzesinde yapılan araştırmalarda yer altı zindanları bulunmuştur. Robin Hood’un hapsedildiği yerin burası olduğu iddia ediliyor. Kaçmasının da adamlarının ona attığı iple olduğu söyleniyor. Robin Hood ile alakalı bilgilere bakılınca da aslında isminin Robert Hood olarak geçtiğini görüyoruz. Bu isimle araştırdığımız zaman Robin Hood’un gerçekten yaşamış olduğunu ve hapishaneye girmiş olduğunu anlayabiliyoruz. Ne kadar gerçek olsa bile adalet dağıtmayı, zenginlerden çalıp fakirlere vermek gibi bir algıyı tarihe kazandırıyor. Bir de günümüzde yaşayan Robin Hood vardır. İspanya’nın Madrid şehrinde yaşayan bu adam bir restoran açıyor, ismini de ünlü kahramanın ismi koyuyor. Sabah ve öğle yemekleri olması gerekenden biraz daha pahalıya satılıyor. Böylece de akşam yemeklerinde 100 evsizin karnını doyuruyor.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz