Samsun Operası’ndan Yeni Bir Başarı

0

Soprano Eda Bingöl Gürkan,Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’te düzenlenen Uluslararası “Vazha Chachava” Sahne Sanatları YarışmasıOpera ikincilik ödülü alarak ülkemizi ve Samsun Devlet Opera ve Balesi’ni başarıyla temsil etti

Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’te düzenlenen 1. Uluslararası “Vazha Chachava” Sahne Sanatları Yarışmasında,  Opera branşında 2. lik Ödülü alarak  ülkemizi ve Samsun Devlet Opera ve Balesi’ni başarıyla temsil etti.

Opera sahnelerinde, içlerinde Adina, Pamina, Michaela, Kösem Sultan gibi başrollerin de olduğu birçok rolü yorumlamış olan Eda Bingöl Gürkan, 5 gün süren ve birçok ülkeden katılımcıların yarıştığı uluslararası yarışmada  yeni bir başarıya imza attı.

- Reklam -

23-27 Mart 2017 tarihleri arasında Tiflis’te yapılan yarışmaya Gürcistan, Rusya, Azerbeycan, Kazakistan, Kore, ve Türkiye’den birçok yarışmacı katıldı. Opera dışında farklı kategorilere de açık olan yarışmada katılımcılar vokal, piyano, keman, caz vokal ve quartet dallarında da yarıştılar.

Eda Bingöl Gürkan yarışmada Schubert, Rachmaninov, Verdi, Mozart ve Puccini’den eserler seslendirdi. Yine Samsun Operası piyanistlerinden Anna Tarakanova da Eda Bingöl’ün eşilikçisi olarak gittiği yarışmada, Piyano Eşlik Dalında 2.lik ödülünün sahibi oldu.

Soprano Eda Bingöl Gürkan, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunu ve 2004 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde başladığı sanat hayatını 2009 yılından beri Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde devam ettiriyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X