Samsun'da Birbirinden Güzel Rotalar

Samsun’da Birbirinden Güzel Rotalar

Karadeniz’in en değerli büyük şehri Samsun içinde hem yerlisi hem de misafirleri gün içinde neler yapmakta her zaman zorluk çeker. Biz de bu kısımda Samsun’da birbirinden güzel rotaların plan listenizde ne kadar ne hangi sırada bulunacağına dair yardımcı olacağız.

Bir şehirde gezmek için ilk istenen şey nereyi gezmek istediğinden emin bir rota oluşturarak günü dolu dolu geçirmektir. Şehri iyi tanımak, keyifli anlar geçirmek, kafada soru işaretleri olmadan güzel anılar biriktirmek gibisi yoktur. Büyüklüğü ile Karadeniz’in incisi olan Samsun için güzel bir gezi planı oluşturmak da kolay değildir. Gününüzü en verimli şekilde geçirmeniz için belli ilçelerin içerisinde neler yapabileceğinize dair ip uçları ile destek olmaya devam ediyoruz.

19 Mayıs’ta Harika Doğa Turu

19 Mayıs’ta Harika Doğa Turu
19 Mayıs’ta Harika Doğa Turu

Yaz mevsimine göre ayrı kış mevsimine göre ayrı planların yapılabileceği Samsun şehrinde, tertemiz plajı ile yazları serinlemeniz ve ailenizle uygulayacağınız planlar için harika bir yer. Denize girmek için oldukça fazla ilgi gören bu ilçenin sahilinde hem yürüyüş yaparak huzuru bulabilir hem de güzel bir yüzme ile aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sadece deniz ile kalmayıp diğer doğal güzelliklerinden de söz ettiren 19 Mayıs ilçesinde Nebiyan Dağı’nda oto tırmanma, yayla turizmi, dağ sporları, yürüyüş-tırmanış, foto safari gibi aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük deltaları arasında bulunan Kızılırmak Kuş Cenneti’nde de görülmeyen kuşları görerek doğayla daha çok iç içe olabilirsiniz.

Çocuklarınızı alıp kahkahaların bolca yankılanacağı bir yer arıyorsanız da Engiz Aquapark sayesinde su oyunları aktivitelerinde harika zaman geçirebilirsiniz. İlkbahar gibi havaların güzelleşmesiyle de pikniklerin özlenmeye başladığı zamanlarda aile ya da arkadaşlarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz kent ormanını da unutmamak gerekir. Sevdiklerinizle yapabileceğiniz doğa yürüyüşlerinin, oyunların ya da sakin kafaya doğayla baş başa kalmanın tadı hiçbir yerde olmaz.

Alaçam’da Baharın Gelişine Özel Bir Gün

Alaçam’da Baharın Gelişine Özel Bir Gün
Alaçam’da Baharın Gelişine Özel Bir Gün

Bahar zamanı geldiğinde açan o güneşin verdiği enerjik yapıya herkes hemen bir plan yapmak ve farklı etkinlikler gerçekleştirmek ister. İşte bu noktada tam olarak akla ilk gelen ilçe Alaçam olur. Bahara karşı etkinlikleri mesire alanlarının oldukça yaygın olmasıyla başlar ve birçok faaliyeti rahatlıkla gerçekleştirebilir.

Eski zamanlardan itibaren gelenek haline gelen Hıdırellez Günü Şenlikleri, her zaman büyüklerimiz nedeniyle devam ettirilse de yeni nesilde de merak uyandırmasıyla devam ederken talep görmektedir. Her yıl 6 Mayıs tarihinde kutlanan Hıdırellez Günü Şenlikleri, Geyikkoşan mevkiinde yapılırken 600 yıldır uygulanan bir gelenek olduğu da bilinmektedir.

Akşamları yakılan ateşler ve Hıdırellez gününe özel etkinliklerin gerçekleştirilmesi ile ilkbahara merhaba diyebileceğiniz çok özel bir günü bu şekilde planlarınıza dahi edebilirsiniz.

Bu etkinliğin dışında tarihi bir gezi planlamak isteyenler için de arkeoljik kazılarda elde edilen tarihi kalıntılar ve daha sonradan tepeye dikilen Atatürk heykeli de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Dilerseniz kamp yapabileceğiniz alanların olduğu bu yerde harika manzara eşliğinde doğanın verdiği etkinin altında kalma sürenizi daha da uzatabilirsiniz.

Küçük ve Şirin Asarcık’ta Kısa Bir Gün

Küçük ve Şirin Asarcık’ta Kısa Bir Gün
Küçük ve Şirin Asarcık’ta Kısa Bir Gün

Yöresel lezzetleri tatmak istediğinizde kısa bir gün içinde yapılacak plan dahilinde ilk yenilecek yemekler “Çerkez tavuğu” veya “Kaz tiridi” (yufkası) olur.

Kurban Bayramı’nda Asarcık Ziret Şenlikleri ile farklı bir gelenek görebilmek adına ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sonbahara girildiğinde mevsim geçişlerinde neler yapılabilir diyerek sizi bu sorudan kurtarabilecek farklı bir etkinlik ise her yıl Eylül ayında düzenlenen ve halkın büyük ilgi gösterdiği panayırda at yarışları gibi sporlar olacaktır.

Ayrıca gezebileceğiniz türbelerle de ailenizle hem doğaya katılarak hem de ziyaretler gerçekleştirerek huzurlu vakitler geçirebilirsiniz.

Aradığınız Huzur Atakum Sahilde

Aradığınız Huzur Atakum Sahilde
Aradığınız Huzur Atakum Sahilde

Aile ile ya da arkadaşlarınızla harika vakitleri geçirebilmeniz için düzenlenen Atakum sahilinde, ister çekirdeğinizi ve çayınızı alıp kendi masanızda denize karşı sohbetinizi gerçekleştirin ister harika dizayn edilmiş kafelerde sohbet edin. Bunların yeterli gelmediği anlarda kendi başınıza kalmak istediğinizde ise kulaklığı alıp olabildiğince yürüyüş yapın.

Hem yürüyüş yolu hem de bisiklet yolu ile farklı aktiveleri de gerçekleştirebileceğiniz sahilde kafanızı dinlemeniz için yapabileceğiniz aktiviteler oldukça fazla. Kitabınızı ve sandalyenizi alıp gün batımını denize karşı izlemenin keyfini, kitap okurken temiz hava eşliğinde başka dünyalarda kendinizi bulabilirsiniz. Bu da olmadıysa eğer bir küçük dostunuz varsa beraber yürüyüş yapabilir, koşabilir ya da birlikte çimenliklerde de oturabilirsiniz.

Sahil boyu birçok imkanı sunan Atakum, her alanda vakit geçirmeniz ve huzurlu anlar ile mutlu olabilmeniz için harika bir yer olmaya devam ediyor.

Fotoğraf Meraklıları için Ayvacık

Fotoğraf Meraklıları için Ayvacık
Fotoğraf Meraklıları için Ayvacık

Karadeniz’de ilk yaşam yerleşkesi olmasından dolayı oldukça merak uyduran ve doğa harikası olan Ayvacık, fotoğraf severler için harika bir yerdir. Yoğun kültürel yapısıyla Türk, Rum ve Ermeni kültürlerini yansıtan bu harika yer, su sporlarından gençlik kamplarına, doğa yürüyüşlerinden yöresel lezzetlere ev sahipliği yapmaktadır.

Dolu dolu bir gün geçirmeniz için fırsatları değerlendirmeye alacağınız ve harika bir plan yapacağınız Saklı Cennet Ayvacık, tatil köylerinin ve tesislerin yapılmasıyla kısa tatillerin de gözde yeri olmaktadır.

Türkiye’de baraj gölünde bulunan tek ada olan Kirazlık Adası, Hasan Uğurlu Barajı, Eynel Köprüsü, Tekne gezisi ve su sporları, ahşap camiler, şelaleler ve doğa sporları gibi birçok aktivite sonucunda harika anlara şahit olabilir ve bunu fotoğraflayabilirsiniz.

Pazar Günün Planı Vezirköprü

Pazar Günün Planı Vezirköprü
Pazar Günün Planı Vezirköprü

Samsun içerisinde hem Samsun’u temsil eden hem de bambaşka bir şehir havası veren Vezirköprü için doğal güzellikler oldukça geniş çaplıdır. Hafta sonlarınızı değerlendirebileceğiniz ve pazar günü listesinde gezilecek yerler arasında olması gereken ilçe olarak küçük eklemelerle listenizi zenginleştiriyoruz.

Dik yamaçlarından dolayı dağcılar tarafından çok fazla tercih edilen kanyon doğa sporların gönlünü fethederken içerisinde bulunan geçmişten kalıntılar da tarih severleri hoşnut etmektedir. Kayaların yapımından oluşan Kral Mezarlıkları gibi tarihi yerler de ayrı bir gizem ve hava katmaktadır. Ailecek gidilerek gezi sırasında oldukça bilgileneceğiniz alanlar ile pazar gününü harika geçirebilirsiniz.

Vezirsuyu Tabiat Parkı içerisinde yer alan sosyal keyifli zamanlar geçirebilir ailecek ya da arkadaşlarınızla etkinlikler, yürüyüşler ya da spor aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

Mesela güne güzel bir kahvaltı yapmak için minik sepetinize atıştırmalıkları ekleyerek gidebileceğiniz parkta piknik yaparak ve aile ya da arkadaşlarınızla oyunlar oynayarak haftanın stresini üzerinizden atabilirsiniz.

Kahvaltı Çakallı’da Kahveler Taşhan’da

Kahvaltı Çakallı’da Kahveler Taşhan’da
Kahvaltı Çakallı’da Kahveler Taşhan’da

Ekmeği banmaya sonrasında da lezzetine doyamayacağınız bu menemeni tatmak için kısa bir zamanınızı ayırarak harika bir güne başlangıç yapabilirsiniz. Kavak ilçe sınırında tadıyla meşhur menemen ile başlangıç sonrasında, açlığınızın giderilmesiyle harika sohbetler için enerjinizi tamamlamışken devamında bir kahveye ne dersiniz?

O zaman kahve ile sohbeti ikiye katlamaya ve kırk yıl hatırı kalacak dostlarınızla vakit geçirmeye bir de Taşhan’da devam edebilirsiniz. Damak tadınıza ve sohbetin derinliğine uygun kahveler sayesinde daha zinde kalacağınız bir güne devam edebilirsiniz.

Güzel Bir Gün için Liste Başında Bafra

Güzel Bir Gün için Liste Başında Bafra
Güzel Bir Gün için Liste Başında Bafra

Damak tadınıza güveniyorsanız harika yemekler gün içinde gidebileceğiniz adreslerin başında Bafra gelir. Kendine özel yapısıyla meşhur pidesiyle ister kahvaltı masanızda ister akşam yemeğinizde açlığınızı giderebilir üzerine de harika bir nokulu ve kaymaklı lokumu ile kendinizi şımartabilirsiniz. Hafta sonlarını ya da gününü değerlendirmek için yapılması gerekenler listesinde yemeğe düşkün olanlar için mükemmel tatların buluştuğu yerdir.

Bafra’da gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Galeriç Ormanı’dır. Diğer adıyla Subasar ormanı olarak da geçmektedir. Başka gezegene yolculuğa çıkmış gibi hissedeceğiniz bu orman, ilkbahar mevsiminde zemini suyla kaplı olur ve içerisinde binlerce bitki ve kuş çeşidi bulunur. Gün içerisinde doğayı en yakından hissedebilmeniz için liste başında bulunması gereken yerlerden biridir. İlkbahar mevsiminde üzerinde oluşan papatya tarlaları, ormanı, bulutları ve çevresindeki tüm güzellikleri ve suya yansıyan harikulade görüntüyü mutlaka görmelisiniz.

Sarıgazel Tabiat Parkı’nda ise ailecek ya da arkadaşlarınızla harika bir görsel şölene sahip olabilirsiniz.

Sincap, tavşan, yaban, tilki, karga, şahin, bülbül ve atmaca gibi hayvanlarla karşılaşabilir, piknik yapabilir, kamp kurabilir, yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir ve hatta yaban hayatı gözlemciliği de yapabilirsiniz. Rahat edebileceğiniz ve gün içinde sorun yaşamamanız için kır lokantası, piknik masaları, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, tuvalet, su ve mescit bulunmaktadır.

Şehri Ayaklarınızın Altında Hissedebileceğiniz İlk Durak Canik

Şehri Ayaklarınızın Altında Hissedebileceğiniz İlk Durak Canik
Şehri Ayaklarınızın Altında Hissedebileceğiniz İlk Durak Canik

Gün içinde bazen anlık kendimizi bir yerlere atmak isteriz. Şöyle bir şehre uzaktan bakarak derin düşüncelere dalabileceğimiz yerlerin olmasını isteriz. Bunun için çok düşünmeyeceğiniz ve kolayca bulabileceğiniz adres Samsun’da Canik. Ayrıca güzel manzaranın yanı sıra biraz da tarihin kokusunu hissedebileceğiniz, geçmişten izleri görebileceğiniz yerler de mevcut. Mesela gün içinde bir kahveyi hem küçük bir gezi sonrasında içebilir hem de doyasıya şehrin manzarasına hakim olabilirsiniz.

Toptepe Tümülüsleri gezisinden sonra olduğu yerde bir mola ile geçmişten bugüne geçirdiğiniz ziyaretlerin ve yaşanmışlıkların değerlendirmesini yapabilirsiniz.

Eğer tek değilseniz bu daha da güzel. Ailecek ya da arkadaşlarınızla yoğunluk sonrasında ufak gezilerin ya da eğlencenin sonrasında güzel manzaralı bir ilçe gezisi yaparak hem koyu sohbetlere dalabilir hem de güzel anlar biriktirebilirsiniz. Manzaralı kafelerde harika fotoğraflar ile sosyal medyanızda güzel anlarınızı paylaşabilir ve gün içinde enerjinizi daha iyi toplayabilirsiniz.

Hafta Sonu Planı için Çarşamba

Hafta Sonu Planı için Çarşamba
Hafta Sonu Planı için Çarşamba

İlk rotanız güneşli bir havada tabi ki Adapark alanı. Gençlik merkezi, tören alanı, karşılama meydanı, mescit, hamam, yürüyüş yolları, spor alanları, çim sahalar, çocuk oyun alanları, mesire alanları ve kafeterya gibi hem eğlenebileceğiniz hem de farklı eğlenceler oluşturabileceğiniz bir alan olmaktadır. 

Ya da canınız daha fazla doğayı hissetmek istiyorsa yine Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı’na giderek güzel bir gün değerlendirmesi yapabilirsiniz. Doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz tabiat parkında piknik alanları, hobi bahçeleri, spor alanları, binicilik çiftliği, Osmanlı mimarisini yansıtan cami, restoran ve cafe, yöresel ürün yapım satış reyonları gibi birçok şeyi içinde barındıran mimarisiyle harika vakitleri sevdiklerinizle planlayabilirsiniz.

Şelale manzarası ile görerek manzara eşliğinde güzel bir gün geçirerek doğayı değerlendirmek istiyorsanız da 60 metre yükseklikten akan şelalesi ile güzelliğini gözler önüne seren alanda trekkinng, dağcılık, doğa fotoğrafçılığı veya piknik yaparak doğa ile iç içe vakit geçirebilirsiniz.

Eğer hafta sonunun belli bir kısmını da alışveriş yaparak geçirmek isterseniz Tarihi Bedesten Çarşısı’nda otantik sergiler içerisinde güzel bir alışveriş keyfi yaşayabilirsiniz.

Kış Günü Sıcak Bir Mola için Havza

Kış Günü Sıcak Bir Mola için Havza
Kış Günü Sıcak Bir Mola için Havza

Kış gününde tatil yaparak sağlık alanında da fayda sağlamak için girişimde bulunarak herkesin zaman içinde tercih ettiği kaplıcalar için şehrin merkezi Havza.

Tatilinizde devamlı olarak beklediğiniz gibi bir aktivitelerin olması ve şifa bulmanız adına tesisler tam teşekküllü bir hizmet almaları sonucunu mümkün kılınmıştır. Bu harika kaplıcalarda günün, ayın belki de yılın yorgunluğunu üstünüzden atabilir ve belki de eski sağlığınıza bile kavuşabilirsiniz. Malum kaplıcaların sağlık açısından da değeri büyüktür. Genelde sıcak suyun mucizesi olarak değerlendirilen bu tatiller için Havza kaçırılmayacak kış planları arasında olmalıdır.

Doğayla İç İçe Bir Gün için Salıpazarı

Doğayla İç İçe Bir Gün için Salıpazarı
Doğayla İç İçe Bir Gün için Salıpazarı

Doğal ortamda insana vakit geçirmek her zaman stresin en güzel atma yöntemlerinden biri olmuştur. Bunun üzerine bir de yemek yerken de doğallıktan faydalanmak herkes için harika anlar oluşturmaktadır. Mesela alabalığınızı kendiniz tuttuğunuzda masanıza pişmiş olarak gelmesi, onu yemesi hep daha farklı olacaktır. Bir de onu tutarken ki eğlence en güzeli olur. Bunun yanı sıra akan ırmağın sesinde derin sohbetlerinizle birlikte doğa fotoğraflarınız eşsiz anlar verecektir.

Terme’de Doya Doya Bir Gün

Terme’de Doya Doya Bir Gün
Terme’de Doya Doya Bir Gün

Küçük bir ilçe olsa da güzel Miliç sahili sayesinde yaz gününüzü tertemiz deniziyle ferahlayarak geçirebilir ayrıca birden çok köy gezisi ile doğaya da karışabilirsiniz. Kendine özel lezzetli pidesi ile acıktığınızda anında ulaşabileceğiniz mekanlar sayesinde de ne yiyeceğim derdine girmeden sonunda gezinize devam edebilirsiniz. Tarihi camisi ile ya da türbeleriyle gezilerinizde farklılık katarak hoş vakitler geçirebilirsiniz.

Şehrin Kalabalığında İlkadım

Şehrin Kalabalığında İlkadım
Şehrin Kalabalığında İlkadım

İlkadım Samsun içinde kendisinin büyüklüğünü göstererek ön plana çıkar. Ardından içerisinde Sevgi Gölü’nün verdiği o huzur ile sevdiğiniz kişilerle yürüyüş yapabileceğiniz harika fırsatlar yaratır. Ayrıca manzara eşliğinde yemek yiyebileniz yerlere de sahip olan İlkadım, birçok etkinliği parklarının içerisinde bulundururken hem çocuklarınızla hem de arkadaşlarınızla en güzel vakitleri geçirebilmenize yardımcı olur. Her mevsime göre ister yağmurlu ister güneşli isterse de karlı günler olsun size etkinliklerin sonsuz olduğunu kapalı alanlarında sunduğu aktivitelerle de göstermektedir.

Bir Günde Tekkeköy’ü Keşfetmeye Ne Dersiniz?

Bir Günde Tekkeköy’ü Keşfetmeye Ne Dersiniz?
Bir Günde Tekkeköy’ü Keşfetmeye Ne Dersiniz?

En meşhur yeri bilindiği üzere Tekkeköy Mağazaları’dır. Burada ilk çağlardan insanların kalıntısına rastlanıldığı için ayrıca bir merak uyandırmaktadır. Bu nedenle gidildiğinde oldukça fazla ilgi uyandıran bu yerde günün belli saatlerini değerlendirebilirsiniz. Ardından doğa ile iç içe olurken daha fazla güzelliklere şahit olmak isterseniz oldukça fazla uzunluğuyla ve güzelliğiyle dikkat çeken şelaleleri görebilirsiniz.

Bunların yanı sıra kilise meraklısı olanlar için de oldukça fazla gezilecek yerlere sahip olan Tekkeköy, diğer yandan da ailenizle ve sevdiklerinizle daha rahat daha enerjik vakti geçirebilmeniz için Sevgi Tekkesi, nezih ortamı ile ilçenin merkezinde birçok yemek, ızgara çeşitleri, pide çeşitler, tatlı çeşitleri ve bölgeye özgü daha birçok tatlarının yanında güler yüzlü ve deneyimli personeli ile hizmet vermektedir.

Güzel Bir Kış Günü Eğlence için Ladik

Güzel Bir Kış Günü Eğlence için Ladik
Güzel Bir Kış Günü Eğlence için Ladik

Eğer kış mevsiminde eğlenmeyi seviyorsanız doğru adres Ladik! Hem kayak merkezi ile hem de meşhur Ladik gölü ile güzel bir kış günü değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Kayak merkezi sayesinde eğlencenin zirvesini yaşarken şöminede yanan ateş eşliğinde de huzurlu bir ortam oluşturabilirsiniz. Soğuk havada kar yağarken yaptığınız kayak sonrası güzel bir yemek ve güzel bir çay ile dinlenerek bir gün geçirmeyi kim istemez ki?

Eğer Ladik Gölü’ne giderseniz de dağlarda görünen kar manzarası ile güzel bir kış yürüyüşü yapabilir ardından kartpostal görünümlü fotoğraflarla anınızı kalıcı yapabilirsiniz.

Şehir Kalabalığından Kurtulmak için Yakakent!

Şehir Kalabalığından Kurtulmak için Yakakent!
Şehir Kalabalığından Kurtulmak için Yakakent!

Her zaman gezip dolaşmak ya da kendi sevdiklerinizle eğlenmek mi yapmak istediğiniz? Belki de Samsun içerisinde karmaşadan sıkılarak küçük bir yerde kendinizden büyük insanlarla konuşup dertleşmek ya da onların hayat hikayelerini dinleyerek bir şeyler öğrenmek de olabilir. Eskileri konuşarak kendini daha iyi hissedebilen kişiler için Samsun’u iyi tanımak adına doğru adres.

Ayrıca küçük yer olsa da insanlarının bildiği yerleri onlarla sohbet esnasında gezerek keşfetmek de ayrıca bir gizem katıyor.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz