Samsun'un Harika Manzaraya Sahip 10 Yeri

Samsun’un Harika Manzaraya Sahip 10 Yeri

Karadeniz Bölgesi’nin incisi ve en büyük şehri olan Samsun, mavi bayraklı sahilleri, doğası ve kültürel turizm değerleri sayesinde birden çok yerde gezmeniz için alternatifler sunmaktadır. En çok tercih edilenler ise son zamanlarda doğa harikası yerler olmaktadır. Görenleri mest edecek Samsun’un harika manzaraya sahip 10 yerini sizin için derledik.

Görenleri Büyüleyen Samsun’un Harika Manzaraya Sahip 10 Yeri

Esrarengiz Görünümüyle Kızılırmak Deltası

Esrarengiz Görünümüyle Kızılırmak Deltası
Esrarengiz Görünümüyle Kızılırmak Deltası

Sulak alanlar arasında bulunan Kızılırmak Deltası Uluslararası Sulak Alanı, Samsun’un harika manzaraya sahip 10 yerinden biridir. Karadeniz Bölgesi’ndeki doğallığı sayesinde en önemli yerlerden biri olan bu delta, toplamda 56 bin hektar genişliğinde olup 19 Mayıs, Bafra, Alaçam, Yakakent ilçelerini içine almaktadır.

Kızılırmak Deltası, içerisinde toplamda 483 adet kuş türü barındırmaktadır. Kuş Cenneti olarak da adı geçen bu yer, kuşların 140 adedini delta içerisinde yetiştirmektedir. Bu kuş türlerinin yanı sıra içerisinde dünyada nesli tehlikede olan 24 adet kuş türünden 15 tanesi de görülmüştür. Alan içerisinde gezmeyi doyasıya yaşayacağınız yürüyüş yerleri mevcuttur. Kuş gözlemevi sayesinde kuşları daha yakından görebilecekken, yaban hayatında da gözlem deneyimi yaşamanıza fırsat tanır. Atlı yürüyüş, köy aktiviteleri, tabiat eğitimi, sportif olta balıkçılığı gibi faaliyetlerin yanı sıra fotoğraf çekmeyi sevenler için foto safari imkanı da bulunmaktadır.

Ender Görünüme Sahip Şahinkaya Kanyonu

Ender Görünüme Sahip Şahinkaya Kanyonu
Ender Görünüme Sahip Şahinkaya Kanyonu

Samsun’un harika manzaraya sahip 10 yerinden bir diğeri de Şahinkaya Kanyonu’dur. Vezirköprü ilçesinde bulunan 32 hektar büyüklüğüne sahip bir alan olan Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak suyunun tutulduğu Altınkaya Barajı ile en dar ve kıvrımlı yarımada özelliği ile dikkat çekmektedir. Eşine çok az rastlanan özelliğiyle 3 bin 250 metre uzunluğuyla su seviyesinden itibaren 500 metreyi bulan kanyon Samsun’un doğal güzellikleri arasında ilklerdedir. İki duvar halinde oluşan kanyonun ana kayalarının içerisinde mağaraları da göze çarparken, alanda yapabileceğiniz birden çok aktivite bulunmaktadır. Bunlar; tabiat yürüyüşü manzara seyri, günübirlik faaliyetler, kamp, bitki ve yaban hayatı gözlemciliği, foto safari, su sporları, tekne gezisi, amatör olta balıkçılığı, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, su altı dalışı, gastronomi gibi aktivitelerdir.

Farklı Yapısıyla Dikkatleri Çeken Kabaceviz Şelaleleri

Farklı Yapısıyla Dikkatleri Çeken Kabaceviz Şelaleleri
Farklı Yapısıyla Dikkatleri Çeken Kabaceviz Şelaleleri

Kabaceviz Şelaleleri, Samsun’un harika manzaraya sahip 10 yerinden biridir. Kentin içerisinde tabiat harikası denilen bu şelaleler, Tekkeköy ilçesine 22 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Üç aşama ile oluşum sağlayan bu şelaleler, turizm açısından da büyük öneme sahiptir. Gittiğiniz zaman dağcılık, trekking, foto safari yapabileceğiniz aktivitelerin olmasıyla da doğal güzellikleri ve manzarasıyla sizi daha çok memnun edecektir. Ailecek gidebileceğiniz bu harika yerde piknik yapma fırsatı sayesinde, temiz hava alarak harika vakitler geçirebilirsiniz. Eğer dostlarınızla gidecekseniz de trekking yaparken günü taçlandırabilirsiniz.

İlk Çağlardan Gelen İzlerin Sesi: Tekkeköy Mağaraları

İlk Çağlardan gelen İzlerin Sesi: Tekkeköy Mağaraları
İlk Çağlardan gelen İzlerin Sesi: Tekkeköy Mağaraları

Samsun şehir merkezine 14 kilometre uzaklıkta bulunan mağaralar, kolay ulaşım imkanı ile sizleri zorlamadan yapabileceğiniz bir yolculuk sonrasında bekliyor. Samsun’un harika manzaraya sahip 10 yerinden olan ve doğal yollarla oluşan bu mağaralar, sonrasdan oyularak genişletilmiş yapılara sahip olmaktadır. Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağına ait kalıntılar ortaya çıkmıştır. Etrafındaki doğal güzellikleri ve mağaraları ziyaret ederek bölgeyi fotoğraflayabilirsiniz. 

Farklı Atmosfer Yapısıyla Ladik Gölü

Farklı Atmosfer Yapısıyla Ladik Gölü
Farklı Atmosfer Yapısıyla Ladik Gölü

Samsun’un coğrafyasına avantaj sağlayan 870 hektarlık bir alana hâkim olan Ladik Gölü’nün üzerinde küçük adacıklar bulunur. Yaşam alanının olmamasından dolayı harika manzara ve doğaya sahip bu yerde, insanı dinlendiren atmosferi sayesinde oldukça etkileyicidir. Göl içerisinde bulunan çeşitli balıkları ile balıkçılık turizmi içinde oldukça önemli olan Ladik Gölü, sörf ve yelken yarışı yapmak için harika bir alandır. Ayrıca dinlenme ihtiyacınızı gidermek için mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında olmalıdır.

Amazon Tarihini Hissettiren Amisos Tepesi

Amazon Tarihini Hissettiren Amisos Tepesi
Amazon Tarihini Hissettiren Amisos Tepesi

Amisos Tepesi yerli ve yabancı turistlerin en çok merak ettiği yerlerden biri olduğu için ön plana çıkmaktadır. Bulunduğu yere teleferikle çıkma imkanı olduğundan büyüleyici manzarayı daha rahat görmenizi sağlar. Sonrasında küçük bir tırmanış ile ulaşacağınız Amisos, büyüleyici manzarayı sunmaktadır. Bir yandan denizin diğer yandan da yeşilliklerin tadını çıkarabileceğiniz şehir manzarasında keyifli anlar yaşamanız için beklemeye gerek yok. Bol bol renkli fotoğraflarınız ile paylaşımlarınızı zenginleştireceğiniz bu yerde unutmayacağınız güzel bir gün daha yaşayabilirsiniz.

Gözleri Büyüleyen Çağlayan Şelalesi

Gözleri Büyüleyen Çağlayan Şelalesi
Gözleri Büyüleyen Çağlayan Şelalesi

Adından da anlaşılacağı gibi bir çağlayan ortasından oluşan şelale, birçok küçük şelale ile komşuculuk yapmaktadır. Salıpazarı’nda bulunan ve Samsun’un harika manzaraya sahip 10 yerinden biri olan bu şelale zaman sonra düştüğü yerlerde çukurlar açarak değişim de sağlamıştır. Hem doğal güzellikleri hem de ayrıca manzarası ile sizleri mest edecek yapısı bulunan çağlayan şelalesinde, bol oksijen ile kendinizi hem eğlenceli vakitler hem de dinlenme sayesinde rahatlatabilirsiniz.

Keşfedilmemiş Güzellik Gölalan Şelaleleri

Samsun'un Harika Manzaraya Sahip 10 Yerinden Keşfedilmemiş Güzellik Gölalan Şelaleleri
Samsun’un Harika Manzaraya Sahip 10 Yerinden Keşfedilmemiş Güzellik Gölalan Şelaleleri

Karadeniz içinde turizm olarak en büyük potansiyeli kendisinde bulunduran Samsun, doğal güzellikleri ve harika manzaraları sayesinde dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu doğal güzelliklerden ve Samsun’un harika manzaraya sahip 10 yerinden birisi de Gölalan Şelaleleridir. Canik ilçesine ait Gölalan köyünde bulunan şelaleler, mavi ve yeşilin tonunun birleşmesiyle sizlere harika manzara keşfini yaşatmaktadır. Bölge içerisinde yolculuk yaparken de ulaşabileceğiniz göletler, su cenneti olarak adlandırılan bölgede sizlere harika zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Güzel fotoğraflar çekinme keyfinin yanı sıra sandalyelerinizi alıp şelalenin bulunduğu yerde ayaklarınızı suya bırakarak keyif yapmanızı da sağlar.

Vazgeçilemeyen Samsun Sahilleri

Vazgeçilemeyen Samsun Sahilleri
Vazgeçilemeyen Samsun Sahilleri

Samsun’un harika manzaraya sahip 10 yerinden bir diğeri de elbette sahilleridir. Özellikle de Atakum, yaz turizminde en çok yoğun olduğu bölgelerden biridir. Samsun sahillerinde yüzmek, yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, yanınıza aldığınız çay ve çerez eşliğinde sandalyelerde oturup sohbet etme ve kitap okumak gibi birden çok aktiviteleri yapabileceğiniz alanı oluşturmaktadır.

Ayrıca gece hayatının da yoğun yaşandığı Samsun sahilinde eğlence mekanlarının yanı sıra uzaklaşmadan yeme-içme ve alışveriş imkanlarından faydalanılabilir. Ayrıca bireysel olarak kullanılan Yat Limanı Bölgesi’nde de ayrıca balık tutma gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Farklılığın Kendisi Galeriç Ormanı

Farklılığın Kendisi Galeriç Ormanı
Farklılığın Kendisi Galeriç Ormanı

Kızılırmak Deltası’nın yakınlarında bulunan Galeriç Ormanı, Türkiye içerisinde çok nadir bulunan su basar ormanlardan bir tanesidir. İçerisinde Kızılırmak gibi birçok kuşu barındırmasıyla birlikte 35 çeşit kuş türünün de kuluçkalamasını sağlamıştır. Yaban hayatıyla oldukça içli dışlı olan bu yer, ilkbahar aylarında tamamen suyla kaplanırken turizm adına önemli bir değer görmektedir.

Yaban hayatında doğal olarak orman bölgesi yapısıyla dikkat çeken bir yönü ile su basar ormanı olmaktadır. İlkbahar ayında taban olarak tamamen suyla kaplı olması ise ayrıca dikkatleri çeken yapısını göstermektedir.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz