Tüm Zamanların En İyisi: Breaking Bad!

Tüm Zamanların En İyisi: Breaking Bad!

Breaking Bad, 9,4lük IMDb puanıyla tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi dizisi. 2008 yılında çıkan dizi 5 yılda dünyayı kasıp kavurdu. Suç ve drama ağırlıklı olan bu diziyi nefesinizi tutarak izleyeceksiniz.

Breaking Bad’i değerli yapan başka önemli bir özelliğiyse o yıllarda televizyon dizilerine gereken değer ve ilgi verilmiyordu. Breaking Bad sayesinde televizyon dizilerinin de filmler kadar etkileyici ve başarılı olabileceği kanıtlanmış oldu. Adını film – dizi tarihine altın harflerle yazdırdı. Filmdeki her detay, sinema okullarında ders olarak işlendi. Peki Breaking Bad’in konusu nedir? Breaking Bad ne anlatır?

Breaking Bad Konusu

Breaking Bad, kendi halinde, sessiz, çekingen, sıradan bir kimya öğretmeni olan Walter White’ın (Bryan Cranston) bir gün öleceğini öğrenmesiyle başlar, kendisinin yokluğunda ailesinin paraya ihtiyacı kalmaması için ve kimya bilgisine güvendiği için uyuşturucu yapmaya karar verir. Eski öğrencisi Jesse Pinkman (Aaron Paul) da uyuşturucuyu satacaktır.

Breaking Bad, bir yönetmenlik harikasıdır. Vince Gilligan, her şeyi usta bir biçimde işlemiştir. Bu dizide olan olaylar kadar karakterlere olan etkileri de önemlidir. Hiçbir olay boş yere olmuyor. 1.sezonda denen bir şey 5.sezonda gerçekleşebiliyor. Örneğin Jesse’nin 2.sezonda “Başımız belaya girdiğinde bizi ne kurtaracak bir robot mu?” demesi ve final bölümünde robota benzer bir aletin onu kurtarması. Breaking Bad, çekilmeden önce final sezonuna kadar senaryosu yazılmış, her ayrıntı üzerinde teker teker düşünülmüş. Dizide bunun gibi pek çok detayı görebilirsiniz.

Yönetmeninin en başarılı olduğu bir diğer şey ise anti kahraman yaratmak. Walter bir çocuk öldürdü! Jesse’nin sevgilisinin ölümünü seyretti ve kılını dahi kıpırdatmadı. Bir kötü adamda olabilecek her şeye sahip olduğu halde Walter White neden televizyon tarihinin en sevilen kahramanlarından biri? Walterla o kadar çok özdeşleştik ki artık ne yapsa kabul etmeye başladık, yeter ki kendini kurtarsın, ona bir şey olmasın. Bacanağı tarafından sürekli alaya alınması, okulda ciddiye alınmaması… artık tüm bunlar sonlara doğru öyle bir noktada patladı ki onun yaptığı her şeye hak vermeye başladık.

İntroda Önemli Detay

Introya bile üzerinde düşünülmüş bir tasarıma sahip. Introda gözüken C10H15N formülü metemfataminin kimyasal adı. 149,24 de moleküler ağırlığı.

Walter White 5sezonun sonunda hala aynı kişi mi? Dizideki tüm karakterler sürekli bir değişim içindedir. Karakterlerin değişimi bir anda olmaz, gözümüzün içine sokulmaz. Sadece sözler ve eylemlerle de olmaz, fiziksel olarak da o değişimi görebiliriz.

Her Sezon Karakterlerde Yeni Bir Tarz

Her sezonda farklı bir saç sakal stiliyle karşımıza çıkıyor Walter White. İnsanların ona biçtiği rolü değil de kendi istediği şeyi yapan adama her stil değişikliğiyle biraz daha yaklaşıyor. Kendine daha sonradan Heisenberg ismini takmasını Walter’ın alt benliği olarak ifade edebiliriz. Gizlemeye çalıştığı zevk aldığı şeyleri Heisenberg ismi altında rahatça yapmaya başlamıştı.

Marie Schrader, psikolojisi bozuk, takıntılı diyebileceğimiz bir karakterdi. Yönetmenimiz onun bu ruh halini daha da kuvvetlendirmesi için karaktere ona uygun kostümler vermiş.

Walter White’ın değişimi pilot bölümde oto yıkamadaki işinden “Bunu da kurula bakalım.” Diyerek ve ortalığı yıkıp istifa ettikten sonra başlıyor. Öğrencilerinin arabasını yıkayan, kimsenin umursamadığı adama bu şekilde sert bir veda etti Walter. Ve pişirmeye başladı. İleriki sezonlarda ihtiyacı kadar olan parayı aslında kazanmıştı ama devam etti, daha büyük hedefler koymuştu kendine en üste çıkmak istiyordu. En sonunda onu da başardı. Zaten olay ailesi falan değildi kendi için yapıyordu. Ölüm gerçeği yüzüne vurmuştu bir kere, hayatı boyunca silik bir insan olarak yaşamıştı. Arkadaşları kendi buluşunun üstüne yatıp para ve şöhret içinde yüzerken o, engelli oğluna bakıyor, lisede kimya öğretmenliği yapıyordu. Walter’ın motivasyonu para kazanmak değildi, saygı kazanmaktı. Yasa dışı işe bulaştığı için insanlar ondan çekiniyor, değer veriyordu. Bu da Walter’ın hoşuna gidiyordu. Zirveye çıktığında ise milyonlarca parası vardı fakat çevresinde bir tane bile arkadaşı kalmamıştı ıssız bir yerde tek başına yaşıyordu. Hayatının son bölümünde gerçekten yaşadığını hissetti ve öleceğini bile bile sonuna kadar devam etti… bunu final bölümünde de kendisi itiraf etti:

“Kendim için yaptım, çünkü iyi hissettiriyordu.”

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz