Türkiye’nin İlk Gizemli Polisiye Dizisi “Alef” Hakkında Her Şey!

Türkiye’nin İlk Gizemli Polisiye Dizisi “Alef” Hakkında Her Şey!

Türkiye’de dizi sektörünün son birkaç yıldır önemli bir ivme kaydettiği söylenebilir. Yıllardır, her yıl onlarca dizi izleyicinin beğenisine sunuluyor. Bunlardan kiminin ömrü kısacık olurken; uzun soluklu yapımlara da imza atılıyor.

Son dönemlerde dijital platformlardaki artış yerli dizi sektörünü de hareketlendirdi. Dizilerin senaryosunda ve görüntü kalitesindeki eskiye göre pozitif farklar izleyenlerin gözünden kaçmıyor. Bu sonuca geride bıraktığımız yıllarda dijital platformlarda yayınlanan dizilerin tamamına yakınının çok beğenilmesinden varabiliriz. Görünen o ki; bu yıl da aynı platformlarda nefes kesen dizilerle buluşacağız.

 Alef 10 Nisan’da İzleyici Karşısında

Beklenen dizilerden biri de BluTV’de yayınlanacak olan Alef” adlı dizi… Türkiye’nin ilk gizemli polisiyesi özelliğine sahip olan Alef’in başrollerini usta oyuncular Kenan İmirzalioğlu, Melisa Sözen ve Ahmet Mümtaz Taylan paylaşıyor.

Alef 10 Nisan 2020 Cuma günü izleyicinin karşısına çıkacak. Dizi güçlü oyuncu kadrosunun yanı sıra ilginç ve dikkat çekici senaryosuyla iddialı…

Alef’İn yönetmen koltuğunda ödüllü yönetmen olarak tanınan Emir Alper oturuyor. Yapımı MAY Prodüksiyon’a ait olan dizinin senaristi ise Emre Kayış…

Dizinin yapımcılığını BluTV ve FX birlikte üstleniyorlar. Yapım şirketi FX’in dünya çapında başarı kazanmış yapımlara imza attığı biliniyor.

Alef’in Konusu Dikkat Çekiyor

Alef’in başrollerindeki Kenan İmirzalioğlu ve Ahmet Taylan Mümtaz birbirlerinden çok farklı karakterde iki dedektif olarak dizide yer alıyorlar.

Kenan İmirzalioğlu’nun canlandırdığı dedektif Kemal, İngiltere’de eğitim almış ve Türkiye’ye dönmüştür. Kemal ailesinden kendisine miras kalan bir eve yerleşir, ancak bu evde rahat hissetmemesi için bazı sebepler vardır. Dedektif; yerleştiği evde eşi ve çocuğu ile ilgili bir sırrı çözmek üzere kolları sıvar.

Ahmet Taylan Mümtaz da dedektif Settar olarak karşımızda. Settar, Kemal’in ortağıdır ve ondan daha kıdemli ve deneyimlidir. Ayrıca güvenilir ve gözü pektir.

Diziyi izleyenler Osman tarihi ve İslam tarihi ile ilgili izlere çokça rastlayacaklar. İmirzalioğlu, Alef’te hırslı bir dedektif olarak rol alıyor. Dizinin hikayesi bu iki dedektifi üzerinde ortak çalışacakları İstanbul’da işlenen bir cinayet dosyasını sütlenmeleriyle başlıyor.

Yaşar karakterini canlandıran Melisa Sözen ise bu noktada devreye giriyor. Sözen, iki dedektifin cinayeti çözerken yardım alacakları üniversitede öğretim görevlisi olan Yaşar’dan yardım alıyorlar. Cinayeti çözme peşinde olan Kemal ve Settar bu sırada yüzyıllardır saklı olan bir sırrın gün yüzüne çıkmaya başladığını fark ederler.

Alef’in Çekim Ekibinde 40 Kişi Görev Aldı

Alef, görsel efektleriyle de izleyiciyi büyüleyecek gibi görünüyor. Dizinin çekimlerinde 2D ve 3D görselleştirmeler ve green screen (yeşil ekran) teknolojisi gibi CGI çalışmalara yer verilerek yapımın kalitesi ve izlenme keyfi artırılmış.

Alef dizisinde 600 değişik planda toplamda 40 kişilik bir ekip görev aldı. Böylece Alef, Türkiye’de CGI olarak kısaltılan bilgisayar üretimi imgeleme tekniklerinden en çok yararlanılan dizi unvanını da almış oldu.

60 Değişik Mekanda Çekildi

Alef’in çekimleri için 60 değişik mekan kullanıldı. Bu mekanların hepsi dizi için yeniden dekore edildi. Dizinin çekimlerinde yüzlerce sanatçı ve binden fazla figüran yer aldı.

Dizide modern Türk sanatçılarından Cansen Ercan, Ayşe Topçuoğulları, Osman Nuri İyem, Olgu Ülkenciler, Kadriye İnal, Dilek Yerlikaya, Dicle Çiftçi ve Emin Turan’ın eserleri de yer alıyor.

Makyaj Ekibi Aylarca Araştırma Yaptı

Alef’te en gerçekçi sahnelerin çekilebilmesi için makyaj ekibi de önemli çaba harcadı. Ceset makyajlarının gerçeğe en yakın olması için aylar boyunca araştırmalar yapılarak çalışıldı. Bu araştırmalar dahilinde tatlı suda boğulan biriyle, tuzlu suda boğulan biri arasındaki farklar, cesetler üzerinde sudaki canlıların ne gibi tahribatlarının olduğu, gerilme veya asılma ile ölümlerde vücutta ne gibi doku değişikliklerinin olduğu gibi ayrıntılar yer aldı.

Türk dizi tarihi için önemli bir yeri şimdiden ayıran Alef 10 Nisan 2020 tarihinde saat 21:30’da ilk bölümüyle BluTV’de başlıyor.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz