Yeni Bir Hobiniz mi Olsun İstiyorsunuz?

Yeni Bir Hobiniz mi Olsun İstiyorsunuz?

Yaşamın koşturmacası içinde genellikle kendimizi unuturuz. Hobilerimiz ve sevdiğimiz şeyler hep ertelenir. Monotonlaşan yaşamına biraz renk katmak, yeni bir şeyler üretmek, hayal gücünü genişletmek isteyenler aşağıdaki hobi önerilerinden birini denemeye ne dersiniz?

Takı Tasarımı

Eğer takı meraklısıysanız artık kendi takılarınızı kendiniz tasarlayabilirsiniz. Artık imzanızı atacağınız takıları kullanma, hatta sevdiklerinize hediye etme zamanı olabilir. Siz de polimer kil, yarı değerli taşlar ve boncuk gibi malzemelerle zevkinize uygun takılar tasarlayabilir, tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Kanaviçe

Anneannelerimizin çeyiz sandıklarının vazgeçilmez parçalarından olan kanaviçeler bugün hala ilgi görmeye devam ediyor. El emeği, göz nuru bir hobiyle uğraşmak isteyenlerin tercihi olan kanaviçeler yapılması zor gibi görünse de aslında o kadar da zor değil. Biraz çaba harcayanlar için kısa sürede keyifli bir uğraş haline gelebiliyor. Kanaviçe örnekler ile renk renk ve model model yastıklar, kırlentler, masa örtüleri veya duvar panoları yapabilirsiniz. Üstelik sadece kendiniz kullanmakla kalmayıp sevdiklerinize hediye edebilir veya satarak kazanç da elde edebilirsiniz.

Boyama

Boyama öğrenerek renklerin cezbedici dünyasını keşfedebilir, yaşam yoğunluğunuza renkli bir ara verebilirsiniz. Bu konuda yetişkinlerin öğrenmesi için hazırlanmış boyama kitapları bulunuyor. Boyama yaparak hem yaratıcılığınızı ortaya çıkartabilir, hem de boyama kitaplarıyla iç içe keyifli zaman geçirebilirsiniz. Boyama yapmak zihni dinlendirir ve terapi gibidir.

Örgü

Her yıl bir çok kişi tarafından merak edilen yeni örgü modelleri her dönem ilgi çekmeye devam eder. Yeni bir hobi edinmek isteyenler örgü örmeyi en başından anlatan kitaplardan alabilirler. Ancak günümüzün teknoloji çağı olması sebebiyle internette de yeni başlayanlar için anlatımlı örgü örnekleri bulmak mümkün. Örgü öğrenerek keyifli zaman geçirebilir, bir şeyler üretmenin zevkini tadabilir, kendi el emeğiniz örgülerle terapi gibi bir hobiye sahip olabilirsiniz. Örgü öğrendikten sonra zevkinize göre battaniyeler, kazaklar, şapka ve atkılar, bebek kıyafetleri, şallar ve daha bir çok şey örebilirsiniz.

Quilling

Japon kağıt katlama sanatı origamiden farkı kağıtların kıvrılması olan quilling öğrenerek hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz. Renkli kağıtları katlayarak rengarenk tasarımlara imza atabilirsiniz. Bu hobiye başlarken önce temel figürleri öğrenmeniz gerekiyor. Sabır gerektiren bir uğraş olan quilling son yılların popüler hobileri arasında yer alıyor.

Origami

Japonların kağıt katlama sanatı olarak bilinen origami kelimesi ori (katlamak) ve gami (kağıt) kelimelerinin birleşimidir. Çocuklar tarafından da ilgiyle yapılan origami hayal gücünü geliştirir, güzel zaman geçirmeyi sağlar. Japon kültürünün dünyaca bilinen ögesi olan bu hobi renkli kağıtlarla da yapılabiliyor. Yetişkinlerin de ilgi odağında olan origamiyi siz de öğrenebilir, neler yapabileceğinizi görebilirsiniz. 

Amigurumi

“Amigurumi” aslında belki de adını sıkça duyduğumuz ama ne anlama geldiğini bilmediğimiz kelimelerdendir. Son yıllarda adı daha sık duyulmaya başlayan amigurumi bir örgü tekniği olarak ifade edilebilir. Bu hobide örgünün sık iğne tekniği kullanılır ve oyuncaklar yapılır. Bu hobiyi öğreneceklere gerekenler ise ince uçlu tığ, amigurumi ipleri ve yapılacak olan oyuncağın diğer aksesuarları… Siz de rengarenk oyuncaklar yaparak harika amigurumi örnekleri sergileyebilirsiniz.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz