19 Mayıs Lisesi
19 Mayıs Lisesi

19 Mayıs Lisesi

Ortalama Değerlendirme

Hakkında

Samsun’un tam merkezinde bulunan ve bugün ki adıyla Gazi I. Eğitim Bölgesi’nde okullar yerleşkesi olarak bilinen alanda ilk lise açılımı gerçekleşmiştir. İnşaatın tamamlanmasının sonrasında ‘Samsun Sultânîsi’ adıyla 1913 yılında eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlamıştır. 1914 yılında I. Dünya Savaşı’nın olmasıyla da askeri hastaneye dönüştürülmüştür. Bu şekilde kullanılan binanın 14 Mart 1919 tarihinde İngiliz askerleri tarafından işgal edilmesiyle de karargâh olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Samsun Sultanisi savaşın bitmesinin ardından yetim kalan şehit çocukları için barınma imkanı sağlamak adına Yetimler Yurdu (Dar’ül Eytam) olarak hizmet etmesini sağlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasının ardından bu faaliyetlerini, eğitim ve öğretim çalışmalarıyla birlikte sürdüren okul, 24 Eylül 1924 tarihinde Atatürk tarafından ziyaret edilmiştir.

1927 yılı içerisinde ise Millî Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim alanında devam ettirilmesi suretiyle de yeniden yapılanma sürecinde ‘Samsun Lisesi’ adıyla tekrar eğitim ve öğretime açılmıştır. 26 Kasım 1930 tarihinde ise ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk tarafından ikinci kez ziyaret edilmiştir.

0/5 (0 Reviews)

Açık Adres

İstasyon Mah., 19 Mayıs Lisesi, Lise Caddesi, İlkadım/Samsun, Türkiye

Fotoğraflar

Özellikler

Açık araç park alanı var
Temiz hava sahası
Halka açık alan
Toplu ulaşıma yakın