Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Ortalama Değerlendirme

Hakkında

Samsun’da kurulan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, şehrin çevresinde bulunan Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Hellenistik, Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait eserlerin bir araya getirilerek eserlerin günümüzde tanıtılmasını sağlayan müzedir. Tam olarak Samsun Valiliği yakınlarında kolay ulaşım imkanı ile şehirde muhakkak görmeniz gereken müzeler arasında yer almaktadır.

İçerisinde arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin sergilenmesi üzerine iki bölüm oluşturulmuştur. Arkeoloji kısmında kalkolitik dönemden ve Roma döneminden kalan kalıntılar yer alırken Etnoğrafik bölümde ise kültürel değerleri barındıran para kesesi, bindallı, el yazması Kuran’lar, süs eşyaları, silahlar, mutfak eşyaları, halı ve kilimler sergilenmektedir. Müzenin bahçe kısmında ise Klasik, Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemlerine ait eserler yer almaktadır.

Arkeoloji bölümünde İlk Tunç Çağı, Hitit, Helenistik ve Roma dönemlerinden kalma tarihlenen bronz, pişmiş toprak, kemik eserlerle de tarihi daha çok yansıtmaktadır. Müzenin en önemli bölümlerinden birisi ise Amisos mezar odası olmaktadır. M.IV-III. Yüzyıllara kadar dayanan tarihlere göre altın taç, küpe, bilezik gibi eserler dikkati çekecek güzelliktedir. Samsun içinde yer alan yöresel bindal, peşkir, cepken, saat keseleri, el yazmaları, Kuran’lar da sergilenmektedir.

Şehrin içerisinde en gözde müzeler arasında olmasıyla ilgi çeken Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, yoğun tarihi kokusuyla muhteşem geçmişin izlerini barındırmaktadır.

0/5 (0 Reviews)

Açık Adres

Kale Mah., No:5, 19 Mayıs Blv. Atatürk Müzesi, 55030 İlkadım/Samsun

Fotoğraflar

Konum

Firma İstatistikleri

332 Gösterim
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaş

Bu firma size mi ait?

Bu seni ilgilendirir mi?

Talep listesi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.