Gökgöl Camii

Gökgöl Camii

Hakkında

Samsun Asarcık’ta bulunan caminin geçmişi 1180 yıllarına kadar gitmektedir.  Yemyeşil bir alanda konumlanmış olan camii ilk yapıldığında sadece ahşap malzemeyle inşa edilmiştir. Camii 1870 yılında yeniden restore ettirilmiştir. 300 yıldan beri ayakta durmayı başarmış hala varlığını sürdürmekte olan bu camii yeşilliklerle dolu bir bahçenin içinde bulunmaktadır. Etrafında tarlaların bulunduğu araziler mevcuttur ve köy muhtarlığınca verilen bilgiye göre bazı arazilerin gelirleri aynı zamanda bir vakıf olan bu caminin bakımı için harcanmaktadır.

Süslemelerle bezenmiş çift kanatlı ahşap kapısı estetik görüntüsüyle dikkat çekmektedir. U şeklinde girişi olan caminin ilk kısımları ahşaptan diğer taraflar da son cemaat yerine kadar tuğlalarla örülmüştür. İkinci katta da bu işlemin aynısı tekrarlanmıştır. Caminin ana mekanına ikinci bir kapıyla giriş yapılmaktadır. Tamamen ahşaptan yapılan duvarların daha sonradan verniklenmiş olduğu gözükmektedir. Tavan mihrap yönünden iki kalasla desteklenmiştir.

İç ve dış mimarisiyle etkileyici bir güzelliği olan bu tarihi camiyi ziyaret ettiğinizde etrafında bulunan eski mezar taşlarını da fark edeceksiniz. Asarcık’taki bu camii tarih seven ve bu tip yapılara ilgi duyan tüm konuklarını beklemektedir.

 

Açık Adres

Firma İstatistikleri

21 Görüntüleme
0 Oy Ortalaması
0 Beğeni
0 Paylaşım

Bu firma size mi ait?

Bu, sizin işletmeniz mi?

İşletmenizi üstlenerek; işinizi yönetme ve tanıtma aşamalarında katkı sağlayabilirsiniz.