Karacaören Şelaleleri

Karacaören Şelaleleri

Hakkında

Samsun’un Salıpazarı ilçesindeki bu şelale, muazzam güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır. 92 metre boyunda olan şelale ilçe turizmi için büyük değer taşımaktadır. Şelalenin 85 metreye varan su düşüşüne yakından şahit olmak, insanlar için adeta doğal bir terapi gibidir. Bu inanılmaz görüntüyü ölümsüzleştirmek isteyen misafirler; cep telefonlarına, kameralarına sarılmaktadırlar.

Şelalenin bulunduğu Karacaören Mahallesi ilçeye 11 kilometre mesafededir. Yerli yabancı turistlerin uğrak mekanı olan bölge, yeşilliklerle kaplı bitki örtüsü, fındıklıkları, ormanlık alanlarıyla gelenleri mest etmektedir. Ormanlık alanlarında kayın, gürgen, kestane gibi ağaç türleri bulunmakta Karadeniz’in kendine has dokusunu gözler önüne sermektedir.

İhtişamıyla büyüleyen şelale aslında bir takım şelalesidir. Şelaleyi oluşturan tabakaların açığa çıktığı yerlerden suların dökülmesiyle bir sürü yerden su akışı olmakta, irili ufaklı şelaleler meydana gelmektedir. Yaklaşık 13 tane bulunan şelalelerin yüksekliği 2 metreden 86 metreye kadar değişiklik gösterir.

Bir ara şelale, suyunun kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış araştırmalarda yöre halkının bu suyu içme suyu olarak kullandıkları ortaya çıkmıştır. Yetkililer bunun için önlemde bulunma kararı almışlardır.

Doğa harikası şelale bölgenin ekoturizm kaynağıdır ve büyük bir ihtimam gösterilmektedir. Bu muhteşem tabloyu yakından seyretmek isteyen gezi severler, ilçeye mutlaka uğramalı ve daha çok tanınmasında bir nebze de olsa katkıda bulunmalıdırlar. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp geleceğiniz mekan, tertemiz doğa havası alacağınız, gümbür gümbür akan şelalesinin yanında serinleyeceğiniz nadide yerlerdendir.

Açık Adres

Firma İstatistikleri

5 Görüntüleme
0 Oy Ortalaması
0 Beğeni
0 Paylaşım

Kategoriler

Bu firma size mi ait?

Bu, sizin işletmeniz mi?

İşletmenizi üstlenerek; işinizi yönetme ve tanıtma aşamalarında katkı sağlayabilirsiniz.