Mater Dolorosa Katolik Kilisesi
Mater Dolorosa Katolik Kilisesi

Mater Dolorosa Katolik Kilisesi

Ortalama Değerlendirme

Hakkında

Mater Dolorosa Katolik Kilisesi, Samsun’un Katolik halkı için hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. Roma Katolik Kilisesine bağlı olmakta ve günümüzde tescilli olarak koruma altına alınmıştır. Kilisenin ilk başlangıç hikayesinden bahsedecek olursak, kmkeni 1845 yılına dayanmaktadır. 1845 yılında Gürcistan’da yaşayan bir İtalyalı olan 8 kapusen rahibin yaşadıkları üzerine ülkelerini terk etmeleriyle başlar. Bu yolculuklarında Karadeniz’den geçerlerken bu bölge içerisinde kilisesi olmayan Latin Katolikler ile bir yola koyulmaya karar verirler.

Fransız Maristes rahipler, 1952 yılında kilisenin şu an bulunduğu yere okul inşa ederek eğitime de yardımcı olmak için Aziz Yusuf grubunda bulunan rahibeleri de yardıma çağırmışlardır. İtalyan bir bayan ise kendisine ait olan bir araziyi rahibe bağışlamış ve arazi üzerine ağaçtan bir kilise ile ev inşa etmişlerdir. O zamanlarda Samsun halkının tam olarak %30’unu Hristiyanlar oluştururken geri kalan kısmını da Katolik, Ortodoks, Ermeni ve Gürcüler oluşturmaktaydı.

Osmanlı dönemine kadar gelen bu kilise en son Padişah V. Murat tarafından Hristiyanlığa olan büyük inancı sayesinde halka destek vermiş ve bu desteğinin de arkasında durmuştur. Bu nedenle Samsun’a bir kilise inşa edilmesine izin vermiştir. Padişahtan gelen bu emir üzerine ise 8-12 metre aralığında küçük bir kilse olarak kalmıştır. Ardından tapu Fransız konsolosluğuna gönderilmiştir ve bizzat Fransa tarafından da gelişimi sağlanmıştır.

V. Murat tarafından kurulmasına izin verilse de daha sonra Jöhn Türkler tarafından ele geçirilmiş ve rahiplerin bir odada tutsak kalması zorunda bırakılmıştır. Diğer odaları da ele geçiren Jöhn Türkler kiliseyi kiralama amacıyla kullanmaya başlamıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra ibadete açılan kilise daha sonra 1976 yılında dönemin Samsun Belediyesi başkanı Kemal Vehbi Gül kilisenin yıkılması için ne kadar çabalasa da Papalık elçisinin ve İtalyan Konsolosluğunun tepki göstermesi üzerine bugün hala tarihi kilise olarak kalmıştır.

0/5 (0 Reviews)

Açık Adres

Kadıköy Mah., Mater Dolorosa Katolik Kilisesi, Ahmet Yesevi Sk., İlkadım/Samsun, Türkiye

Fotoğraflar

Özellikler

Halka açık alan

Konum

Firma İstatistikleri

315 Gösterim
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaş

Bu firma size mi ait?

Bu seni ilgilendirir mi?

Talep listesi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.