Samsun Kent Müzesi
Samsun Kent Müzesi
Samsun Kent Müzesi
Kent Müzesi
Samsun Kent Müzesi
Kent Müzesi
Samsun Kent Müzesi
Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi

Ortalama Değerlendirme

Hakkında

Samsun Kent Müzesi, bina olarak şehrin demiryolu tarihini de yansıtan ayrıcalıklı bir yapıdadır. Cumhuriyetin öncesinde yabancı şirketler tarafından hatlar üzerinden Cumhuriyetin sonrasında devleşmiş ve yurdun demir ağlarına örülmüştür. Demiryollarına verilen bu önem sonucunda kurum çalışanlarına karşı yansıma ile büyük ilerleme ile kurum personeline lojmanlar dahi yapılmıştır.

Kent Müzesi binalarının oluşumunda iki ahşap yapı olmaktadır ve 1928 yılında Samsun-Sivas Demiryolu İnşaat ve İşletme İdaresi ve Devlet Demiryolu Lojmanı olarak inşa yapılmıştır. Bodrum katı haricinde iki katlı olan ahşap yapılarının üzerine zemin katta idari ofis, birinci katta ise lojman yapısı oluşturulmuştur. Bu yapı haricinde ise Cumhuriyet Caddesi tarafında ufak bir binada 1936 yılında müştemilat için kullanılmak üzere bir yapı oluşturulmuştur. Bu yapı da uzun bir süre Demirspor Kulübü’nün lokali olarak kullanılmıştır.

Son aşamaya gelene kadar her dönem yenilenmesi üzere hayata geçirilen müze, bu çalışmalarının sonrasında kent müzesi binaları olarak tasarımları özel olarak oluşturulmuştur. Samsunlular tarafından ve kurumların aracılığıyla destek üzerine müze içerikleri kent belleğin objektiflere yansıtmış ve tarihi objelerle de tamamlanmıştır. Böylece hem Devlet Devlet Demiryolları ve Demirspor tarafından hem de tarihi yansıtmak açısından ayrı bir değere sahip olmuştur.

İlkadım Belediyesi içerisinde kolay ulaşım imkanı sayesinde bu yapı grubu, Samsunluların geçmişiyle tanışabileceği bir merkez olarak da kente sunulmuştur.

0/5 (0 Reviews)

Açık Adres

Zafer Mah., Atatürk Blv. No:22, 55060 İlkadım/Samsun

Fotoğraflar

Konum

Firma İstatistikleri

211 Gösterim
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaş

Bu firma size mi ait?

Bu seni ilgilendirir mi?

Talep listesi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.

Benzer Yerler

Ayvacık Ahşap Camiler

Karadeniz Bölgesi ahşap camilerin yoğunlukta olduğu tam bir kültür merkezi olan şehirleriyle başında gelmektedir. Samsun yöresi ahşap camiler bakımından oldukça zengin bir bölge olup yüzün üstünde ahşap camisiyle ilk sırada yer almaktadır.