Yabancılar Çarşısı (Rus Pazarı)
Yabancılar Çarşısı (Rus Pazarı)

Yabancılar Çarşısı (Rus Pazarı)

Ortalama Değerlendirme

Hakkında

1989 yılında Büyük Otel’in arkasında kurulan Rus Pazarının asıl amacı geniş çaplı ticaret yapmaktır. Bu pazar, Karadeniz’e gelen yabancılardan adını almıştır. Yabancılar Pazarı (Rus Pazarı), gün içerisinde az da olsa Gürcü tüccarların da barındırdığı ve genelin de Türk tüccarlardan da oluşmaktaydı. İçerisinde ticaret için kullanılan malzemeler, hediyelik eşyadan giyime, balıkçılık malzemelerinden lokantalara kadar çeşitlilik sağlamaktadır. İçerisinde çeşitli dükkanları barındıran Rus Pazarı, Samsun’da görülmesi gereken yerler arasında olmaktadır.

İlk olarak Samsun’daki Büyük Otel’in arkasında kurulu küçük bir alanda 15-20 kişilik bir esnaftan oluşuyordu pazarımız. Gürcüler, Azeriler, Ermeniler ve Ruslar, Samsun’a akın etmeye başladı. Meydanda tezgah açıyorlardı.

Pazar içerisinde satılan malların içerisinde tekstil, çelik eşya, elektronik eşya, kadınlar için takılar, ev aksesuarları yoğun ilgi görmekteydi. Yabancılar gece saat 2 içerisinde 10-15 tane otobüs tarafından ziyaret edilebiliyordu. Daha öncelerde ise sadece Samsun’a gelen yabancılar, daha sonralarda Trabzon, Rize taraflarını da öğrenmişlerdir. Ekstra olarak yabancılar gelsin diyerek ilk malı almak için meydanda beklenirdi. Bu sayede büyüyerek 700-800 kişilik bir ekip olmayı başarmışlardır.

0/5 (0 Reviews)

Açık Adres

Zafer Mah., Yabancılar Çarşısı, Fuar Alanı Kümesi, İlkadım/Samsun, Türkiye

Fotoğraflar

Özellikler

Temiz hava sahası
Halka açık alan

Konum

Firma İstatistikleri

565 Gösterim
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaş

Bu firma size mi ait?

Bu seni ilgilendirir mi?

Talep listesi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.