Gazi Müzesi
Gazi Müzesi
Gazi Müzesi
Gazi Müzesi
Gazi Müzesi
Gazi Müzesi

Gazi Müzesi

Ortalama Değerlendirme

Hakkında

Samsun Gazi Müzesi olarak hizmete açılan bu binanın ilk temelleri 1902 yılında İonnis Mantika tarafından 509 metre kare alana kurulmuştur. Altında dört adet mağazasıyla otele dönüştürülen bu yer Samsun için büyük önem taşımaktadır. Mustafa Kemal Paşa’nın 9. Ordu Müfettişi olarak görev aldığı konumda, 19 Mayıs Pazartesi günü sabahı saat 8’de iş arkadaşlarıyla ilk kaldığı yer olarak tarihin önemli yerlerinden biri olmuştur. Zaman sonra Mıntıka Palas Oteli’ne dönüşen bu yerde boş kalmasının ardından karyola, komşulardan yatak ve yorgan, daireden masa, sandalye, yazı takımı gibi eşyaların gelmesiyle Ulu Önder’e hizmet için tahsis edilmiştir.

Şehre üç dört kez gelen Ulu Önder’e destek için tapuda da ismen kaydı yapılan mülk, 1939 yılından itibaren Müze olarak değerlendirilmek üzere Samsun Belediyesi bünyesine katılmıştır. 1997 yılında ise Kültür Bakanlığına devredilerek Ankara Müzesi eserleriyle toplamda 105 parça eserin teşhir ve tanzimi sonrasında 1 Temmuz Milli Fuar zamanında misafirlerine kapılarını açmıştır.

Gazi Müzesi, İlkadım, Samsun’da, Mecidiye Caddesi’nde bulunan bir müze olarak gelen ziyaretçilerine kolay ulaşım sayesinde geçmişten kalan izlere şahitliği daha da kolaylaştırmaktadır.

0/5 (0 Reviews)

Açık Adres

Kale Mah., Gazi Cd. No:62, 55030 İlkadım/Samsun

Fotoğraflar

Konum

Firma İstatistikleri

156 Gösterim
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaş

Bu firma size mi ait?

Bu seni ilgilendirir mi?

Talep listesi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.

Benzer Yerler

Ayvacık Ahşap Camiler

Karadeniz Bölgesi ahşap camilerin yoğunlukta olduğu tam bir kültür merkezi olan şehirleriyle başında gelmektedir. Samsun yöresi ahşap camiler bakımından oldukça zengin bir bölge olup yüzün üstünde ahşap camisiyle ilk sırada yer almaktadır.