Ladik Gölü

Ladik Gölü

Ortalama Değerlendirme

Hakkında

Samsun’un Ladik ilçesi merkezine 12 kilometre mesafede bulunmakta olan gölün 870 hektarlık bir alanı vardır. 7 kilometre uzunluğunda ve 2 kilometre genişliğinde tektonik hareketler sonucu oluşan çukurların sularla dolması sonucunda meydana gelen bir göldür. Gölde bir sürü balık türü yaşam sürmektedir. Üzerinde yüzen adacıklarla güzelliğine güzellik katan bu doğa harikası bir sit alanıdır.

Turna balığı, tahta balığı, sazan gibi balık türlerini barındıran Ladik Gölü, bir tatlı su gölüdür. Dolayısıyla bünyesinde çoğu balık türlerini barındırmakta olduğu için ilçede balıkçılık sektörü ve turizmi hızla yayılmıştır. Üzerinde yer alan adacıklarıyla da birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Örnek verecek olursak: Gece balıkçılı, alacabalıkçıl, erguvanı balıkçıl, küçük akbalıkçıl, yeşilbaş, karaleylek, uzun bacak, kızkuşu, yeşil düdükçün, karabaş martı, gümüş martı, turna, sumru, gibi kuş türlerini sayabiliriz.

Gölün etrafı dağ ve orman manzarası ile süslenmiştir. Muazzam bir görüntüye eşlik eden bu etmenlerle gölün yanında saatlerce vakit geçirebilir güneşin batışını izleyebilirsiniz. Ladik Gölü’nün üzerinde, ilçenin turizmine büyük katkı sağlıyor olan su sporları da yapılmaktadır. Şayet bunlardan herhangi birini yapabiliyorsanız Ladik Gölü sizin için büyük bir fırsat olacaktır. Bu alanı ziyaret ettiğinizde dilerseniz yelkenli yarışı, su kayağı, sörf yapabilir ya da gölün sessizliğini dinleyerek manzaraya karşı çayınızı, kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ladik Gölü görülmeye değer ender yerlerden biridir.

Açık Adres

Ladik Gölü, Ladik/Samsun, Türkiye
WordPress › Hata