23’üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’na geri sayım

0

Samsun, 18-30 Temmuz tarihleri arasında yapılacak 23’üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları için gün sayıyor

Kent olimpiyat oyunları için hazırlanırken, 5 bin kişi işaret dili öğrendi. Olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil edecek mili takımlar son hazırlıklar için Samsun’a geldi. Kentin bazı bölgelerinde evler olimpiyat halkalarının renklerine boyandı

Dünyanın 3’üncü en büyük spor organizasyonu olan 23’üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları (Deaflympics 2017) 18-30 Temmuz 2017 tarihlerinde Samsun’da gerçekleştirilecek.

- Reklam -

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılacak en büyük spor organizasyonuna ev sahipliği yapacak Samsun, olimpiyat oyunları için gün sayıyor. Kentte 23’üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları için spor altyapı çalışmaları tamamlanırken, yeni spor tesisleri de kazandırıldı. Organizasyonda görev alacak bin 500 gönüllüye, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde bulunan öğretim görevlilerine, organizasyonda yer alacak tercümanlara, sağlık, emniyet ve spor il müdürlüklerine, il jandarma komutanlığına, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) personellerine, AVM çalışanlarına, basın mensuplarına, hakemlere, Türk Hava Yolları (THY) kabin memurlarına ve yer hizmetleri görevlilerine, organizasyon komitesi departmanları ve konaklama personellerine olmak üzere yaklaşık 5 bin kişiye uluslararası ve Türk işaret dili eğitimleri verildi.

18-30 Temmuz’da Samsun’da düzenlenecek Deaflympics 2017’ye 92 ülkeden toplam 3 bin 104 sporcu kayıt yaptırdı. Tarihin en geniş katılımlı Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlar​ı’nda, antrenör ve idareciler de eklendiğinde toplam katılımcı sayısı 5 bin 130’a yükseliyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 18-30 Temmuz arasında Samsun’da düzenlenecek 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nın tarihin en geniş katılımlı Deaflympics’i olacağını hatırlatarak, “Dünyanın dört bir yanından sporcular Olimpiyat şehrimiz Samsun’da mücadele edecek. 92 ülkeden sporcu ağırlayacak olan Samsun, Türk misafirperverliğini tüm dünyaya gösterecek” dedi.

Türkiye’nin uluslararası spor organizasyonu düzenleme konusundaki birikimine de değinen Bakan Çağatay Kılıç, “Türkiye’nin geniş birikiminden ve tecrübesinden faydalanarak düzenleyeceği bu dev organizasyon bütün dünyaya örnek olacak. Dünya sporu bu yaz Samsun’u konuşacak” ifadelerini kullandı.

Sporcu Katılımı Sofya 2013’ü Aştı
Samsun’da düzenlenecek 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda mücadele etmek için toplam 3 bin 104 sporcu akredite oldu. Bu sayının Sofya’da 2013’te düzenlenen Deaflympics’te 2 bin 700, 2014’te Sochi’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda 2 bin 800 olduğu düşünüldüğünde, Samsun’daki Deaflympics 2017’nin büyüklüğü daha net anlaşılıyor.

Akredite olan 3 bin 104 sporcunun 2 bin 91’i erkek, bin 13’ü ise kadın sporcu. Sporcular haricinde ülkelerin kafilelerinde antrenör, tercüman, idareci gibi yetkililer de hesaplandığında, sayı 5 bin 130’a yükseliyor.

Küba’dan Zambiya’ya, Fildişi Sahili’nden Ekvador’a…
Samsun’daki Deaflympics’in katılımcılarına bakıldığında, dünyanın dört bir yanından ülkeler göze çarpıyor. Oyunlarda Küba’dan Zambiya’ya, Fildişi Sahili’nden Ekvador’a, Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’e kadar birçok farklı kültür ve coğrafyadan ülke bir arada mücadele edecek.

Deaflympics 2017’ye en geniş kafileyle katılacak olan ülke Rusya. Rusya Federasyonu’ndan 202 erkek, 152 kadın olmak üzere toplam 354 sporcu Samsun’daki oyunlar için kayıt yaptırdı. Rusya kafilesinin toplam mevcudu ise 580 kişi.

133’ü erkek 86’sı kadın 219 sporcuyla mücadele edecek Ukrayna da, toplam 307 kişilik geniş bir kafileyle Samsun’a gelecek.

Türkiye’den 294 Sporcu
Oyunlarda 20 branşta 175’i erkek, 119’u kadın toplam 294 Türk sporcu, Ay-Yıldızlı bayrağı göndere çektirebilmek için ter dökecek. Türkiye kafilesinin toplam mevcudu ise 416 kişi.

Türkiye’nin en kalabalık sporcu kadrosuyla katılım göstereceği branş karate. Karatede toplam 24 sporcu madalya arayacak. Erkek ve kadın futbol takımlarının 22’şer oyunculuk kadroları var. Erkekler hentbol ve judo branşlarında ise 18’er Türk sporcu mücadele edecek. Türkiye atletizmde ise 15 sporcuyla temsil edilecek

Ayrıca kent estetiği konusunda da çeşitli çalışmalar yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kent merkezinde kavşak ve refüjlere olimpiyat oyunlarını simgeleyen objeler yerleştirilirken, bazı mahallelerde evlerin dış cepheleri olimpiyat halkalarının renkleri olan mavi, sarı, siyah, yeşil ve kırmızıya boyandı. Öte yandan olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil edecek işitme engelliler mili takımları son hazırlıklar için Samsun’a geldi.

Deaflympics Samsun 2017 Genel Koordinatörü Serkan Baltacı, 23’üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nın bugüne kadar Türkiye’de düzenlenen en büyük organizasyon olacağını söyleyerek, “21 farklı spor dalında 80’den fazla ülkeden 5 bin civarı sporcunun gelmesini bekliyoruz. Organizasyonun mükemmel bir şekilde hayata geçirilmesi için bin sağlık personeli, 216 delegasyon asistanı, 120 tercüman ve bin 500 gönüllü olmak üzere yaklaşık 3 bin personel görev yapacak. 28’i müsabakalara ev sahipliği yapacak tesisler olmak üzere 42 tesisle hizmete hazır durumdayız. Bu tesislerimiz, Olimpiyat şehrimiz Samsun’un sekiz farklı ilçesinde yer alıyor. Böylece Olimpiyat heyecanı sadece bir bölgeyle kısıtlı kalmayacak, tüm kentte bu coşku yaşanacak” diye konuştu.

Baltacı, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi yerleşkesinde yer alan Olimpiyat Köyü’nün 4 bin 400 sporcuyu misafir edebilecek kapasitede olduğunu söyleyerek, “Köyde sporcuların rahat edebilmesi için tüm imkanlar sunuldu. Deaflympics 2017 için Olimpiyat şehri Samsun’a gelen tüm sporcularımız ve antrenörleri, Olimpiyat Köyü’nde kendilerini evlerinde hissedecekler. Burada basketboldan voleybola, masa tenisinden fitnessa kadar birçok sportif faaliyet için her şey hazır. Ayrıca boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için, Anadolumuzun motiflerini taşıyan şark köşeleri de oluşturuldu” diye konuştu.

PTT ile yapılan anlaşma neticesinde hazırlanan olimpiyata özel pulların basımının tamamlanmasına çok kısa bir süre kaldığını belirten Baltacı, “Pullarımızda hem branşlarımız yer alıyor, hem de geleneksel Türk lalemiz. Bu pullar gelen katılımcıların tamamına Samsun’dan döndüklerinde bir hatıra olarak kalacak. Ayrıca Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Olimpiyat Müzesi’nde de sonsuza dek sergilenecek. Olimpiyat Oyunları sayesinde Samsun’da işaret dili bilenlerin sayısında çok büyük bir artış gerçekleşti. Zira sağlık personeli ve tercümanlar başta olmak üzere AVM çalışanlarına, hakemlere, Türk Hava Yolları kabin memurlarına, organizasyon komitesi departmanları ve konaklama personellerine; uluslararası ve Türk işaret dili eğitimleri verildi. Bu eğitimler sayesinde işitme engelli sporcuların organizasyon boyunca en kaliteli hizmeti almaları sağlanacak. Deaflympics bittikten sonra da işitme engelli vatandaşlarımız, işaret dilinin yaygınlaşmış olmasından büyük fayda görecek” dedi.

Baltacı, adı halk tarafından seçilen, Deaflympics 2017’nin resmi maskotu Çakır’ın kısa sürede tüm halkın sempatisini kazandığını söyledi. Olimpiyat için hazırlanan mobil uygulamaya da büyük özen gösterildiğini söyleyen Baltacı, “Deaflympics 2017 uygulamasını telefonlarına indirenler müsabaka takvimine, sonuçlara, müsabaka alanlarının konumlarına kolayca ulaşabilecekler. Anlık hava durumunu ve 7 günlük tahmini takip edebilecekler. Samsun’da gezilecek ilgi çekici yerler ve görülecek tarihi mekanlar hakkında bilgi sahibi olup, navigasyon özelliği sayesinde buralara kolayca gidebilecekler” diye konuştu. Baltacı, ayrıca, uygulamada yer alan S.O.S. fonksiyonu sayesinde acil bir durumda kullanıcının kolayca ilgili birimlere ulaşmasının sağlanacağını belirtti.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X