27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun

0

Samsun Valisi Osman Kaymak, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Samsun Valisi Osman Kaymak, tiyatronun tarihin ilk dönemlerinden beri tüm dünyada ilgi gören, insanları etkileyen ve uygarlığı gelecek kuşaklara taşıyan bir sanat dalı olduğunu kaydetti

Kaymak, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Tiyatronun insanları eğiterek eğlendirdiğini aynı zamanda da düşündürdüğünü dile getiren Vali Kaymak, “Toplumda yaşayan insanların birlikte güldüğü, birlikte ağladığı ve hep birlikte düşündüğü tiyatro salonları, insanca duyguların da öğrenildiği yerlerdir. İnsana ve hayata dair her şeyi sahneden bizlere sunan tiyatro, bireyin kendisinden başlayarak, toplumu sorgulamasına, iyiye, güzele, doğruya ulaşmasına vesile olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

- Reklam -

Kaymak, şunları kaydetti:

“Tiyatro, tarihin ilk dönemlerinden beri tüm dünyada ilgi gören, insanları etkileyen ve uygarlığı gelecek kuşaklara taşıyan bir sanat dalı olmuştur. Farklı görüşlerin, kültürlerin, inançların, birbirini anlamasına yardımcı olan tiyatro, birleştirici yönüyle de sevgiyi, kardeşliği kuvvetlendirmektedir. Sanatçı ile seyirci arasında doğrudan ilişkinin kurulduğu tiyatro, bu iki kavram arasında yakın, sıcak, samimi bir iletişimin oluşmasına da neden olur. ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sanat ve sanatçıyı, milletlerin varlığı bakımından hayati önem taşıyan bir olgu olarak değerlendirmiştir. Kültürel gelişimin ve toplumsal kalkınmanın mihenk taşlarından olan tiyatronun gelişmesine ve sevdirilmesine katkıda bulunan değerli tiyatrocularımızın, tiyatronun kitlelere sunulmasında çaba sarf eden tüm sanatçılarımızın, sahne emektarlarımızın ve tiyatro severlerin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutluyor, esenlikler diliyorum.”

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X