Başarı Sıralamasında Samsun'un İlk 5 Lisesi

Başarı Sıralamasında Samsun’un İlk 5 Lisesi

Lise dönemi bir birey için her zaman mesleki tercihleri belirlemede ve kişinin kendisini geliştirmek üzere hayata atılımında önemli yer kaplamaktadır. Tercihlerden dolayı en iyi yerlerde eğitime destek vermek seçimler arasında büyük yer kaplar. Bu nedenle genelde ilk 5’e girenlerin listesi her zaman daha ön plana çıkmaktadır. İşte sizin için hazırladığımız başarılı sıralamasında Samsun’un ilk 5 lisesi.

En Başarılı Samsun’un ilk 5 Lisesi

Özel Samsun Çizgi Üstü Fen Bilimleri Okulları Fen Lisesi

Özel Samsun Çizgi Üstü Fen Bilimleri Okulları Fen Lisesi
Özel Samsun Çizgi Üstü Fen Bilimleri Okulları Fen Lisesi

Samsun’un ilk 5 lisesi listesine girmeyi başaran Fen Bilimleri Okulları’nın en temel düşünce yapıları John Dewey’in oluşturduğu ilerlemeci eğitim felsefine dayanmaktadır. Asıl hedef toplumun devamlılığını sağlayan ve değişim ve gelişimine katkıda bulunacak yaşam yaratıcılarını geliştirmektir.

Okulun kapsamında öğrencilerin her şeyi uygulayarak ve yaşayarak deneyimlemesine önem verilerek sistem oturtulmuştur. 2015-2016 eğitim- öğretim yılında Fen Bilimleri Okulları adını alarak öğrencileriyle buluşmuştur. İlk olarak 184 yılında verilen eğitim sisteminde öğrenci ve öğretmen arasındaki ilişki ilk gün ki heyecanıyla devam etmektedir.

Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi

Samsun'un İlk 5 Lisesinden Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi
Samsun’un İlk 5 Lisesinden Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi

2000 yılı içerisinde Samsun Fen Lisesi adıyla sıralama olarak 48. fen lisesi olarak kurulan Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi, Samsun’un ilk 5 lisesi listesinde kendisine yer bulan bir kurumdur. Kurulduğu tarihten itibaren TÜBİTAK Olimpiyatları’nda, sportif aktivitelerde, üniversite sınavlarında ve çeşitli sosyal alanlarda kendi adından başarıyla söz ettirmiştir. 

48. fen lisesi olarak kurulmuştur. İlk mezunlarını 2002-2003 öğretim yılında vermiştir. Yıldırım Holding tarafından yaptırılan ve şu anda bulunduğu binaya taşınan okulumuz, 2009-2010 Eğitim Öğretim yılından itibaren ismi Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi olarak hizmet vermektedir. Kurulduğu yıldan itibaren TÜBİTAK Olimpiyatları’nda, sportif faaliyetlerde, üniversite sınavlarında ve çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerde başarılar göstermektedir. Karadeniz’in en yüksek puanla öğrenci alımı yapan okul olmasının yanı sıra başka illerden de öğrenci kabul etmektedir.

Samsun’un ilk 5 lisesinden biri olan Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi, 2019-2020 yılından itibaren 0,96’lık dilim üzerinden öğrenci almakta ve devlet okulları arasında puan sıralamasında 15.sırada bulunmaktadır. Her yıl üniversite sınavları gerçekleştikçe daha da büyük başarı gösteren okulun, 2019 yılı içerisinde ilk binde yer alan 14 öğrencisiyle beraber 17 derece, ilk beş binde 39 öğrencisiyle 42 derece, ilk on binde 62 öğrencisiyle 82 derece yapmıştır. 2019 yılı içerisinde 64 öğrenci ile tıp fakültesine, 9 öğrenci ile mühendislik fakültesine, 5 öğrencimiz diş hekimliği fakültesine, 1’er öğrencimiz ise hukuk, psikoloji ve odyoloji bölümlerine yerleşmişlerdir.

Bafra Fen Lisesi

Bafra Fen Lisesi
Bafra Fen Lisesi

Başarı sıralamasında Samsun’un ilk 5 lisesinden bir diğeri de Bafra Fen Lisesi’dir. Bu kurum, eğitim-öğretim süreçlerinde kabul eden gelişimlerin ve değişimlerin sonucunu ilke edinerek, vizyonunu ülke geneline taşıyan bir kurum olarak hizmet vermek üzerine edinmiştir.

Misyon: Nitelikli ve kaliteli eğitim vererek öz güven sahibi, topluma yararlı, potansiyelini kullanabilen, kendini gerçekleştiren bireyler yetiştirmek.

Sınavla Öğrenci Yerleştirme Yüzdesi: 2020-2021- %26, 85 2019-2020- %36,00 2018-2019- %43,16

Sportif Etkinlikler: Futsal, Voleybol, Basketbol, Bocce, Dart, Masatenisi ve Satranç vb.

Bilimsel Etkinlikler: Bilim Olimpiyatları, Fen Liseleri Öğrenci Kongreleri vb.

Proje Çalışmaları: TÜBİTAK Proje Yarışması, Teknofest, Ulusal ve Uluslararası Proje Çalışmaları vb.

Yurtdışı Proje Faaliyetleri: Erasmus, e- Twinning, Avrupa Birliği Projesi vb.

Kontenjan Bilgileri: 120

Samsun Atatürk Anadolu Lisesi

Samsun Atatürk Anadolu Lisesi
Samsun Atatürk Anadolu Lisesi

Başarı sıralamasında Samsun’un ilk 5 lisesinden bir diğeri de Samsun Atatürk Anadolu Lisesi’dir.

Vizyon: Amacı ilk olarak katılımcı, demokratik ve laik, bilimsel düşünmeyi destekleyen, eleştiriye ve değişime her zaman açık, öğrenmeye istekli, çalışmalarını bir plan doğrultusunda yürütebilen öğrenciler desteklenmektedir. Ayrıca kendisiyle barışık, sosyal olarak faydalı, ailesi ve çevresiyle uyumlu, olumlu davranışları sayesinde çevresine örnek olan, girişimci hoşgörülü ve sağlıklı bireyler yetiştirmektir.

Misyon: Öğrencilerin her zaman bireysel farklıklarını, göz önüne alarak kendine güven sağlayan, çevresine saygılı olan ve dürüst, milli değerlere bağlı, özgür düşünebilen bir birey yetiştirmektir. Ayrıca eğitim sürecinde katılımcı bir kişilikle özgüvenini kazanmış, belirli bir amacı olan ve geleceğe güvenle bakan bireylerin yetiştirilmesini sağlamaktır.

Başarılar: 2013 YGS1-YGS2-YGS5-YGS6 puanlarıyla İlkadım ilçe birincisi 2013 YGS2 puanıyla Türkiye 296.´sı Feyzanur Verim 2012-2014 Comenius Projesi (LAPLA) 2013 İlkadım Liseler Arası Bilgi Yarışmasında İlçe Birincisi 2012-2013 Erkek basketbol takımı ilçe üçüncüsü olarak Samsun’u gururlandırmıştır.

TED Samsun Koleji Özel Lisesi

TED Samsun Koleji Özel Lisesi
TED Samsun Koleji Özel Lisesi

TED Samsun Koleji için her zaman amaç ve görevler, Milli Eğitiminin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak işlenmektedir.

Öncelik Atatürk milliyetçiliğinin hissettirilerek yetiştirilmesini sağlamak ve sosyal ve kültürel bütünleşmeyi koruyarak bireylerin gelişimini sağlamaktır. Daha sonrasında tüm öğrenciler için ortaöğretim düzeylerde asgari ortak bir genel kültür vermek amacıyla onlara kişi ve toplum sorunlarını tanımalarını öğretebilmek gelir. Son olarak ise hedefleri, öğrencilere toplum ekonomisinde gereklilikleri de gözetim altına alan çeşitli programlar çerçevesinde ilgi alanlarını ve yeteneklerini geliştirmeye göre ilerleme kaydetmek ve yüksek öğretime veya hem mesleğe hem yüksek öğretime veya toplumsal yaşama ve iş alanlarına hazırlamaktır. TED Koleji bu gibi ilke, vizyon ve misyonuyla Samsun’un ilk 5 lisesi arasında yer almayı başarmıştır.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz