‘Naht Sanatı’ sergisi Samsun Piazza AVM’de

0

Naht Sanatı’nın Antalya’da yaşayan usta ismi ve Kültür Bakanlığı geleneksel el sanatları sanatçısı olan Nahhat Fatih Topatan’ın 14. Kişisel Sergisi Piazza Alışveriş Merkezi’de açıldı

Geleneksel tarihi sanatlarımızdan Hat ya da diğer adıyla Hüsn-i Hat Sanatı’nın ahşap oyma sanatı ile birleşmesinden meydana gelen Naht Sanatı’nın Antalya’da yaşayan usta ismi ve Kültür Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Sanatçısı olan Nahhat Fatih Topatan’ın 14. Kişisel Sergisi Piazza Alışveriş Merkezi’de açıldı

Şehrin cazibesi Piazza Alışveriş Merkezi’nin ev sahipliğini yaptığı Naht Sanatı Sergisi’nde birbirinden özel ve her biri büyük emekler sonucunda ortaya çıkan eserler sanatseverlerin ilgisine sunulurken, Piazza Alışveriş Merkezi ziyaretçileri de sergiye yoğun ilgi gösterdi.

- Reklam -

14. kişisel sergisini Piazza AVM’de açan sanatçı Nahhat Fatih Topatan Ahşap Naht Sanatının hattatların kaleminden ortaya çıkan hüsn-ü nat eserlerinin farklı ahşap türleri kulanılarak kıl testere, oyma, kabartma, kakma ve yakma gibi usullerle işlendiği bir sanat olduğunu dile getiren sanatçı, kendisinin Naht Sanatının kıl testere ile kesim usulünde eserler verdiğini ve daha çok orijinal ayet ve hadis-i şerif hatları üzerinde çalışmalar yaptığını söyledi.

Ayrıca; bu sanatın tarihsel başlangıç dönemi ile ilgili olarak da sanatın Selçuklu döneminde başladığını ifade eden Fatih Topatan “Bu sanat Osmanlı döneminde de devam etmiş ancak Cumhuriyet dönemi ve sonrasında unutulan sanatlar arasına girmiş. Biz de elimizden geldiği kadar bu sanatı tekrar gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Naht sanatını babasından öğrendiğini belirten Topatan, “Yaklaşık 25 senedir bu sanatla iç içeyim, benden sonra da inşallah çocuklarım bu sanatı yaşatacak” şeklinde konuştu.

‘Naht Sanatı’ sergisi 19 – 24 Haziran 2017 tarihleri arasında Samsun Piazza AVM Sergi Salonu’nda sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X