Nart Ateşi yeniden sahnelenecek

2016-2017 sanat sezonunu 1 Ekim’de Nart Ateşi ile açan Samsun Devlet Opera ve Balesi, eserin iki temsilinin de gördüğü yoğun ilgi üzerine 24 Ekim’de Bir Kafkasya Masalı olan Nart Ateşi’ni yeniden sahneleyecek

 

Kafkasya’nın mitolojik en eski yerli halkı olan Nartların destanını anlatan Nart Ateşi, Samsun Devlet Opera ve Balesi koro sanatçısı Ayşe Ceylan tarafından yazılıp yönetilmişti.

Ayşe Ceylan’a eseri hayata geçirdiği ve eserin başarısından dolayı teşekkür belgesi veren Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürü Mehmet Ortaç, seyirciden aldıkları tepkilerden çok mutlu olduklarını belirterek şunları söyledi.

- Reklam -

“Çerkeslerin zengin kültür mirası ve onların şarkıları ve dansları ile ilgili bir proje yapılması gündeme geldiğinde sanatçımız Ayşe Ceylan’ın bu projenin sanatsal üretim kısmında büyük başarı yaratacağına ve eseri en iyi şekilde sahneleyeceğine olan inancım tamdı.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın destekleri ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu, Samsun Çerkes Derneği Müzik Grubu Ceguago, Mahalli Çerkes Dansçıları ve Ahulgoh Dans ve Müzik Topluluğu’nun katılımıyla hayata geçirilen Nart Ateşi gerçekten çok başarılı bir proje oldu. Seyirciden büyük ilgi gördük. Sezon başında başlangıç olarak iki temsil yaptığımız esere dair çok sayıda istek gelince 24 Ekim tarihinde bir temsil daha koyduk. Nart Ateşi’ni ilerleyen aylarda turne kapsamında da değerlendirmeyi düşünüyoruz”

Nart Ateşi, Nartların destanından Setenay Guaşe ve Savsırıko’yu, 1864 sürgün yıllarının trajedisini, sürgün sonrası diosporoda yaşayan Nart’ların torunları Çerkeslerin kendilerine yepyeni bir gelecek kurma çabalarını, hayallerini, geleneklerini şarkılar, danslar ve şiirler eşliğinde anlatıyor.

Çerkeslerin köklerinden gelen zengin kültür mirasının masalsı bir hikâye olarak opera sahnesine taşındığı eserde Ayşe Ceylan ile İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Berk Özbek anlatıcı ve solist olarak yer alıyorlar.

2 perde olarak sahnelenen gösterinin dekorları Filiz Dinç’e, kostümleri Gülnur Çağlayan’a, koreografisi ise David Khozashvili’ye ait. Orkestranın başındaki isim Nesren Kanşat. Işıkta ise Oğuz Murat Yılmaz’ın ismi var.

Samsun Devlet Opera ve Balesi dansçıları David Khozashvili, Ana Gorgiashvili, Nazmiye Khozashvili ve Buse Cengiz de (Zeynep Bengier’in koreografisiyle) bu özel gecede solo dans ediyorlar.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu, Samsun Çerkes Derneği Müzik Grubu “Ceguago”, Mahalli Çerkes Dansçıları ve “Ahulgoh” Dans ve Müzik Topluluğu, Nart Ateşi’nin dansçılarını ve orkestrasını oluşturan topluluklar.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu’nu çalıştıran Fatih Baştuğ, Nart Ateşi’ne solo dansıyla katılan isimlerden.

Nart Ateşi’nde Çerkes kültürünün mitolojiden günümüze kadar uzanan farklı süreçler, Çerkes müziği ve şarkılarının hikâyeler ve danslarla harmanlanması ile sahneye koyuluyor.

24 Ekim Pazartesi akşamı saat 20.00’de sahnelenecek eserin biletleri Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden ve Biletiva’dan alınabilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorumlar