Nörobilime Göre 4 Süper Beyin Gücü ile Başarılı Bir Lider Olabilirsiniz!

Nörobilime Göre 4 Süper Beyin Gücü ile Başarılı Bir Lider Olabilirsiniz!

Nörobilim, sinir sisteminin araştırmasını yapan bilim dalıdır. Bu dalda yapılan araştırmalardan başarılı liderlerin taşıması gereken bazı yetenekler olduğu tespit edildi. İş yaşamında kariyer basamaklarını hızlıca çıkmak isteyenleri ilgilendiren bu araştırma sonuçlarına göre iyi bir lider olmak için çok çaba sarf edilmesi gerekiyor. Bu bilgi şu ana kadar bilinen liderlik özelliklerinin sadece birer karakter özelliği olduğu yönündeki algıyı da kırdı.

Tabii ki; liderlik vasıfları olarak yenilikçi, gelişime açık, çalışkan, empati yeteneği gelişmiş olmak hala gerekli. Ancak bunların yanı sıra nörobilime göre “beyin gücü” olarak nitelenen ilave bazı şartlar da gerekiyor.

Ünlü Nörobilimci 4 Kuralı Açıkladı!

MIT Sloan School of Management’de öğretim görevlisi, yönetici koçu olan nörobilimci Tara Swart yaptığı açıklamalarda performansı artırılmış bir düşünce gücünün sağlıklı bir bene gereksinim duyduğunu söylüyor. Swart’a göre bunun sağlanması için “uyu-ye-sıvı tüket-egzersiz yap” formülü uygulanmalı. Uykunun önemine dikkat çeken nörobilimcinin açıklamalarından kalitesi ve yetersiz uyunn bir gecenin sabahnda kişinin IQ seviyesinin yüzde 5 civarında düştüğünü öğreniyoruz.

Nörobilime Göre Liderlik Beynin 4 Süper Gücüne Bağlı!

Nörobilimci Tara Swart başarılı bir lider olmanın 4 süper beyin gücüne bağlı olduğunu söylüyor. İşte o güçler ve detayları…

Nöroplastisite

Tara Swart, kişinin yaşamında gerçekleşen her şeyin beyne etki ettiğini ve davranışların belirleyicisi olduğunu söylüyor. Fakat elbette bu davranışların hepsinin olumlu olma ihtimali yok. Liderlerin yeni davranış şekilleri oluşturması için odaklanmaya ihtiyacı var. Bu odaklanma beyindeki kimyasal, fiziksel ve hormonal kaynakları yönlendirerek sağlanabiliyor. Bir yandan yeni davranış biçimleri belirlenirken, diğer yandan eski davranış biçimleri de artık kullanılmadıkları için zaman içinde unutulup gidiyor.

Beynin esnekliğinin artırılmasının en iyi yolu ise öğrenme. Yeni bir dil öğrenme, bir müzik aleti çalma çabaları en iyi öğrenme yolu olarak belirtiliyor. Tara Swart beyne daha önce deneyimlenmeyen şeylerin öğretilmeye çalışılmasının beyin gelişimim için yararlı olduğunu, beyni esnekleştirdiğini söylüyor. Bu sayede karmaşık görünen sorunların üstesinden gelmek, duyguları kontrol etmek ve yaratıcılığı geliştirmek mümkün oluyor.

Kıvrak Düşünce Beynin Aktifleştiriyor

Beynin aktif hale getirilebilmesi için kıvrak düşünceden yararlanılabiliyor. Değişik düşünme biçimleri beynin esnekliğini artırarak daha aktif olmasını sağlıyor. Mantıksal, sezgisel, akılcı ve yaratıcı düşünceler böylece birbirleri arasında kolay geçiş yapabiliyor. Beynin değişik şekillerde düşünme yetisi kazanması liderlerin yeni trendleri görmesini, yeni fikirleri kabul edebilmesini, kendini değiştirmesini ve bir adım önde olmasını sağlıyor.

Aynı anda birden fazla şey düşünerek çalışan kişiler bu düşüncelerin tamamında başarılı olamayabilirler. Ama beyinlerine esneklik kazandırabilen liderler farklı bakış açılarına sahip olabiliyorlar. Liderlik özelliklerinin en önemlisi çözüm odaklı çalışması ise; sorunlara değişik açılardan bakabilme yeteneği bu noktada önem taşıyor.

Değişime Açık Kişilerin Zekası Gelişir

Az hareketli zihne sahip olan kişiler genellikle yetenek ve zeka gibi özelliklerin kalıcı olduğuna ve değişmediğine inanırlar. Bunun tam aksi zekası gelişim içinde olan kişiler zekanın ve yeteneklerin sürekli gelişime açık olduğunu düşünürler.  Hareketsiz zekası olanlar her şey aynı bakış açısıyla baktıklarından zekaları da çok gelişmez. Gelişime açık olanlar yeniliklere ve ilerlemeye odaklanırlar. Çünkü başarılı liderlerin sürekli gelişmesi ve yönettiği ekibin bir adım dahi olsa gerisinde kalmaması gerekir.

Sade Düşünmeyi Öğrenmek Gerekir

Günümüzün çok hareketli dünyası beyinler sınırlı da olsa imkansız isteklerle gelir. Bu imkansız talepler stresin artmasına ve karar verme yeteneğinin azalmasına yol açar. Tara Swart başarılı liderlerin stresle başa çıkmak için nefes, beden ve düşüncelere odaklanmasını öneriyor. Swart’a göre çok önemli olmayan konular hakkında uzun süre düşünmek de gereksiz. Beyindeki yükün azaltılması için bir gün önceden, ertesi gün ne giyeceğini belirlemek gerekmiyor. En gerekli şeyleri sade bir şekilde düşünmek başarılı liderlerin sahip olması gereken yetenekler arasında yer alıyor.

Liderlerin ayrıca kendi beyinlerinin fonksiyonlarını nasıl geliştireceğini bilmesi gerekiyor. bu fonksiyonlarını stresi, korkuyu çalışma ortamından uzak tutmak, güven ortamını sağlamak için kullanabilirler. Çünkü stres duyguları kontrol etmenin ve sağlıklı düşünmenin engelleyicisidir. Başarıyı da olumsuz etkiler.

Bir yorum yazmaya başla
Yorum
İsim
Mail adresiniz