OMÜ Persepolis Filmi gösterisi gerçekleşti

0

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İktisat ve Siyaset Bilimi Topluluğu, Persepolis Filmi gösterisi ve filmin söyleşisinden oluşan bir program düzenledi

 

İktisat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa OMÜ İktisat ve Siyaset Bilimi Topluluğu Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Cüneyt Mumcu, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Arş. Gör. Mehmet Talha Paşaoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

İran asıllı Fransız çizgi romancısı Marjane Satrapi’nin otobiyografisinden uyarlanan, İran Devrimi ve sonrasında yaşanan siyasi ve sosyal değişimleri içeren filmin gösteriminden önce, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Arş. Gör. Mehmet Talha Paşaoğlu İran Devrimi tarihi hakkında izleyicileri kısaca bilgilendirdi.

 

- Reklam -

“FİLMİ POLİTİK BİR ANLATI OLARAK DEĞİL, İNSANİ AÇIDAN DEĞERLENDİRMELİYİZ”

Film gösteriminin ardından filmi yorumlayan Arş. Gör. Mehmet Talha Paşaoğlu, “İzlediğimiz film, bize İran’ın tüm gerçekliğini değil ama devrimi ve sonrasını yaşamış bir kadının hakikatini anlatıyor. Bu filmle İranlı erkekler ya da İranlı Müslümanlar hakkında bir yargı sahibi olamayız. Sadece hepimiz gibi Müslüman kültürde yetişmiş, Ortadoğulu bir kadının nasıl yersiz yurtsuz kaldığını ve var olma çabasını görebiliriz. Bu nedenle bu filmi politik bir anlatı olarak değil, insani açıdan ele almamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

“KADINLAR KENDİ HAYATLARININ ÖZNESİ OLMAKTAN ALIKOYULAMAZ”

Filmin baskı altında kalan insanların hayatta kalma mücadelesini anlatması bakımından da dikkat çekici olduğunu kaydeden Paşaoğlu, “Özellikle kadınların, baskının karşısında direnme çabasını her koşulda üretebildiğini gözlemliyoruz. Film bize kadınların kendi hayatlarının öznesi olmaktan alıkonamayacağını gösteriyor.” şeklinde konuştu.

İzleyicilerin filmle ilgili soruları ve görüşlerinin alınmasıyla program sona erdi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X