Panorama Samsun Dijital Gösterim Merkezi açıldı

1 11

Samsun’da yapımı tamamlanan Panorama Samsun Dijital Gösterim Merkezi “Panorama 1919 Müzesi” açıldı. Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosu ve 44 projeksiyondan yararlanılarak yapılan Dijital Gösteri Merkezi’nde 1071 Malazgirt Zaferi’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne giden süreçte kazanılan tarihi zaferler görsellerle anlatılıyor

Samsun Büyükşehir Belediye Beşkanı Yusuf Ziya Yılmaz, protokole Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliği ile yaptırılan Panorama 1919 Müzesini gezdirdi. Müze hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, “Burayı Kurtuluş Mücadelesi’ni en iyi şekilde anlatmak için dizayn ettik. Birkaç eksikliklerimiz kaldı. Bunları önümüzdeki Cumhuriyet Bayramı’na tamamlayıp yetiştireceğiz. Müzemiz, Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden süreçle bütünleştirecek ve ziyaretçilere zamanda yolculuk yaptıracak” dedi.

-  - Panorama Samsun Dijital Gösterim Merkezi açıldı

Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosu ve 44 projeksiyondan yararlanılarak yapılan Dijital Gösteri Merkezi Panorama 1919 Müzesi, yapımı eski Yaşar Doğu Spor Salonu yerleşkesi üzerine kurularak ziyaretçilerini bekliyor. Ziyaret Günleri: Haftaiçi Her Gün (pazartesi 13:00’dan itibaren) Gösterim Seans Saatleri Sabah: 09:00, 10:00, 11:00, 12:00 Öğleden Sonra: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00 olmak üzere saat başı gösterim yapılmaktadır…

-  - Panorama Samsun Dijital Gösterim Merkezi açıldı

Karadeniz Bögesi’nde ilk ve tek
Başkan Yılmaz, Samsun Valisi Osman Kaymak’a Panorama 1919 Müzesi proje tutarının 13 milyon TL olduğunu söyleyerek, “Panorama 1919 Müzemiz dijital ve diagromik olmak üzere 2 ana bölümden oluşuyor. Diagromik bölümde Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosu bulunuyor. Bu tablo, Mustafa Kemal Atatürk’ün Dikmen sırtlarında Seymenler tarafından karşılanışını simgeliyor. O tablonun önündeki objeler de tamamlanmış durumda. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesinin işbirliği ile eski Yaşar Doğu Spor Salonu’nda gerekli düzenlemeleri yapılan müzede üstü kapalı olan tek panoramik müze olarak Karadeniz Bölgesi’nde bir ilk olma özelliği taşıyor. Alınan projenin çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları belediyemizce, Panorama Müzesi’nin yapımı ve finansmanı ise Gençlik ve Spor Bakanlığımız Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından karşılandı. Proje tutarı ise 13 milyon TL’dir” diye konuştu.

1 yorum
  1. Vicdan Erkır diyor

    Bu muhteşem tabloyu çeşitli mecralarda gördüm. Gerçekten görmeye değer, sırf yakından görmek için Samsun’a geleceğim. Fakat sizinki dahil hiçbir haberde ressamın adına rastlamadım. Bu çok büyük bir haksızlık ve sanata hakaret değil mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

X