‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na yoğun ilgi

0

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu yapmak üzere organize edilen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ Türkiye’de birçok ilde büyük ilgi gördü

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp, rahat ve özgür kıyafetleriyle dikkat çeken gönüllü bisikletli kadınlar, şehir turunda büyük destek gördü. Bisikletli kadınlar adına açıklamada bulunan İlkay Çağlayan, “Bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz” dedi.

İzmir’de 5 yıl önce başlayan ardından Türkiye’nin diğer şehirlerine de yayılan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ Kırıkkale’de büyük ilgi gördü. Bisikletleri ile Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan gönüllü kadınlar adına açıklamada bulunan İlkay Çağlayan, şöyle dedi: “Küçüğümüzden, büyüğümüze kadar Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldik. Bisiklet, bir kentin yaşamının bir parçasıdır. Bisiklet; çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’ kapsamında yapılan Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu yapmak için buradayız. Süslü kadınlar bisiklet turunu Kırıkkale’de düzenlemek istedik. Arkadaşların katkılarıyla tamamen gönüllü bayanların organize ettiği bir tur. 5 yıl içinde 50 yıla yayıldı. Bayanların rahat, özgür kıyafetleriyle bisiklete binebileceğini, bisikletli yaşama geçebileceğini hatırlatmak için bu turu düzenledik. Geçen yıl biz bu meydanda 3 kişiydik. Bu yıl beklenin üzerinde katılım oldu. Bayanlar isterse her şey olabilir, dünya güzelleşir. Bizler çok coşkulu ve mutluyuz. Arkadaşlarımızla heyecanlanıyoruz. Güzel etkinliklerimiz devam edecek. Bisiklet hayatımızı değiştirdi. Kadınlarımızın hayatları değişir, çocuklarımız daha güvende sokakta olurlar”

- Reklam -

Bursa’da ‘Süslü Kadınlar’ bisiklet turuna yoğun ilgi
Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ Bursa’da Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda 500 kadının katılımı ile gerçekleşti. Bursa’da bisiklete olan farkındalığın arttırılması amacıyla bir araya gelen yaklaşık 500 kadın, renkli kıyafetleri ve süslü bisikletleriyle ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ etkinliğine katıldı.

İzmirli öğretmen Sema Gür’ün 2013 yılında hayata geçirdiği ve bu yıl 5’incisi düzenlenen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ adlı proje eş zamanlı olarak 50 il ve Yunanistan ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde aynı anda başladı. Bisikletlerini süsleyip Konak Meydanı’nı dolduran yüzlerce kadının egzozsuz ortamda pedal çevirdiği etkinlikte renkli görüntüler oluştu.

Konak Meydanı’nda saat 17.00’da toplanan yüzlerce bisikletli kadın, bu yıl 5’incisi düzenlenen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ için süsledikleri bisikletleriyle bir araya geldi. projeyi hayata geçiren öğretmen Sema Gür, tarihi Saat Kulesi önünde basın açıklaması yaptı. ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde trafiğe bisikletle çıkarak dikkat çekmeye çalıştıklarını dile getiren Gür, “Bisiklet kent yaşamının bir parçasıdır. Bisiklet çevreyi kirletmeyen doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Yoğun kent trafiğine çözüm olabilir. Kadınlar olarak dünyadaki hemcinslerimizle gündelik kıyafet giyerek bisikletle trafiğe çıkabiliriz. Buna dikkat çekebilmek adına süslendik. Bisikletlerimizle yollara çıktık. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu yapmak için de buradayız. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Kadınlar olarak görünür olmak istiyoruz. Kadın toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Bisiklet bireyin özgürlüğünü simgeler. Dünyada birçok ülkede yapılan etkinlikler zincirine İzmirli kadınlar öncülük etmektedir. Biz İzmirli kadınlar olarak ‘Egzoz kokusu yerine, parfüm kokusu’ diyoruz.” diye konuştu.

Açıklamanın ardından yüzlerce kadın 50 il ve Yunanistan ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle birlikte aynı anda pedallarını çevirmeye başladı. Geçen yıl Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenip bir marka haline gelen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ Tarihi Havagazı Fabrikası’nda son buldu.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

X